Lilith pierwszą emancypantką czy Femme fatale?

Kim była Lilith? W astrologii, nazywana też „Czarnym Księżycem”, który odzwierciedla destruktywną stronę naszej jaźni. Wyznaczenie Czarnego Ksieżyca w horoskopie, pozwala zajrzeć w najciemniejsze pokłady ludzkiej duszy i jest wskazówką, co w człowieku jest ukryte, dziwne, sprzeczne i mroczne. Lilith nie jest planetą, lecz pewnym astronomicznym, wyliczonym matematycznie punktem, w którym koncentrują się negatywne energie kosmiczne, reprezentujące najciemniejsze zakamarki ludzkiej osobowości. Im silniej zaznaczona Lilith w naszym horoskopie, tym silniejsza skłonność do postępowania wbrew ogólnie przyjętym normom moralnym, na tej płaszczyźnie sfery życia, w zależności od tego jak jest położona i w jakim domu horoskopu się znajduje. Każdy z nas posiada Czarny Księżyc w swoim horoskopie, gdyż nikt z nas nie jest pozbawiony wad i lęków.

Według tradycji kabalistycznej, tajemnicza, uwodzicielska Lilith była pierwszą towarzyszką Adama, stworzoną na takich samych, równych prawach i z tego samego materiału. Co prawda istnieją różne wersje na temat stworzenia Adam i Lilith, według jednej Bóg stworzył ich jednocześnie, jako jedną istotę zrośniętą plecami, a według innej Adam pozazdrościł zwierzętom, które łączyły się w pary i poprosił Stwórcę, o towarzyszkę, którą ten stworzył, z brudu i z kurzu. Najwcześniej postać Lilith, pojawia się prawdopodobnie w starożytnym Sumerze, chociaż są różne opinie na ten temat. Była drugorzędną postacią w prologu do „Eposu o Gilgameszu”.W starożytności, pojawiała się czasami w tekstach magicznych, lub na amuletach, które służyły zapobieganiu jej działalności. Pojawia się również w Biblii w „Księdze Izajasza”, oraz w kilku ustępach zwoju znad Morza Martwego, które również odwołują się do księgi Izajasza. Jest często przedstawiana jako niezwykle urodziwa długowłosa postać z wystającymi z pleców, skrzydłami. Właśnie tych skrzydeł, symbolizujących wolność i niezależność, zazdrościł jej Adam. Lilith czuła się bardzo nieszczęśliwa w raju, nie chciała służyć Adamowi, ani mu się podporządkować seksualnie, gdyż nie pozwalała jej na to jej duma i poczucie własnej wartości oraz indywidualności. Była silną osobowością i chciała być niezależna, co prowadziło do częstych kłótni w raju. Wciąż toczyła się pomiędzy Lilith a Adamem wojna o dominację.

Dlatego pewnego dnia wyniosła się rozgniewana z raju na ziemię, wypowiadając tajemne zaklęcie. Na prośbę Adama, Bóg posłał za nią trzy Anioły, Senoja, Sansenoja i Semangelofa. Anioły odnalazły ją Nad Morzem Czerwonym, gdzie roiło się od demonów, z którymi Lilith oddawała się uciechom cielesnym. Uparta i obrażona Lilith, nie dała się przekonać, co do powrotu do Raju. Posłannicy początkowo zamierzali ją utopić, lecz nie mogli jej zabić, gdyż wcześniej Bóg, powierzył jej nadzór nad nowo narodzonymi dziećmi. W zamian obiecała Aniołom, że jeżeli kiedykolwiek ujrzy ich trzy imiona na amulecie chroniącym nowo narodzone dziecko, oszczędzi je. Aniołowie zgodzili się, jednak Bóg srodze ukarał ją za nieposłuszeństwo. Każdego dnia ginęło sto jej dzieci demonów. Rozżalona postanowiła się zemścić, pożerając ludzkie potomstwo, a gdy natrafiała na dzieci chronione anielskim amuletem, pożerała własne.

Miej się na straży przed pięknem jej włosów,
I klejnotami, co w dal błyszczą het.
Gdy raz tym spęta któregoś z młokosów,
Już go ze swych objęć nie wypuści wnet.
(Faust I, 4134 – 4137)

Lilith została żoną Szatana, a Adamowi Bóg podarował nową towarzyszkę, uległą Ewę, tym razem stworzoną z jego żebra. Istnieją przesłania, że Adam po wypędzeniu z raju ponownie połączył się z Lilith. Legenda o Lilith jest bardzo bogata i wielowątkowa, i wiele jest też hipotez związanych z tą tajemniczą postacią. Najprawdopodobniej, mit o Lilith, powstał ku przestrodze niepokornych kobiet, które nie chciały się podporządkować patriarchalnemu systemowi a paradoksalnie, wbrew tym zamierzeniom Lilith zamiast odstraszać, często jest spotykana obecnie jako patronka ruchów feministycznych.

Cykl obiegu Lilith trwa około 9 lat, a w każdym znaku znajduje się przez dziewięć miesięcy, tyle ile trwa ciąża. Archetyp Lilith jest często wiązany z narodzinami dziecka, i wszelkimi związanymi z tym zagrożeniami, a także jako uosobienie pokusy, jako demoniczna uwodzicielka, która doprowadza do zguby mężczyzn. Lilith, jest często opisywana jako niezwykle urodziwa niewiasta, ubrana w najwspanialsze odzienie, która miało pojawiać się w nogach łóżek kobiet w połogu, aby kiedy tylko urodzą, porwać im dzieci. Jeszcze do niedawna, w ortodoksyjnych żydowskich rodzinach, aby ochronić noworodka przez Lilith, rysowano kredą lub węglem pierścień, na ścianie pokoju, w środku pisząc „Adam i Ewa. Precz Lilith!” Jednocześnie na drzwiach wypisywano imiona trzech aniołów – Senoj, Sensenoj  i Semangelof . Jeśli mimo tego Lilith udało się podejść w nocy do dziecka, uśmiechało się ono przez sen w szabasową noc. Wtedy należało szybko pogładzić jednym palcem usta dziecka lub trzykrotnie potrzeć nos i wypowiedzieć formułę egzorcyzmu, co sprawiało, że Lilith znikała. Wierzenie to mocno kontrastuje z przedstawianiem Lilith jako krwiożerczej demonicy i wyraźnie wskazuje, iż obok okrucieństwa zakorzeniony był silnie mit Lilith – kobiety, która nie może być matką i chce poczuć radość macierzyństwa bawiąc się z cudzymi dziećmi.

Lilith, symbolizuje cień, wszystkie elementy psychiki, które, na co dzień, stanowią dla nas tabu. Tranzyty Lilith, wydobywają na powierzchnię, właśnie to, co chcemy ukryć, lub zapomnieć. Zmuszają do konfrontacji z tym, co nieprzyjemne. Lilith silnie daje się we znaki tworząc tranzyt, opozycję lub kwadraturę do swojego położenia natalnego. Może się to zamanifestować na przykład, zagrożeniem ciąży, niebezpiecznym porodem, aborcją lub poronieniem, ale też z silnym lękiem przed zajściem w ciążę. Położenie Lilith, będzie inaczej aspektowane, w horoskopie mężczyzny, i może się przejawiać problemami z dziećmi, bardzo trudnymi historiami miłosnymi, bezpłodnością lub impotencją w zależności od położenia w radixie.

Wpływ Lilith jest odczuwalny na wielu płaszczyznach. Jej pozytywne aspekty pozostają jednak niedostępne, dopóki nie zostaną przerobione lekcje Saturna, tzn. dopóki nie odkryjemy, gdzie tkwi w nas źródło problemów i skąd biorą się nasze lęki i ograniczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *