Halloween to jedno z najdziwniejszych, a zarazem najciekawszych świąt. Z jednej strony koncentruje się na mrocznych aspektach, takich jak wszelkie zjawiska paranormalne, zombie, duchy, wiedźmy itp. Nierzadko wielu z nas miało koszmary przez historie o tych osobliwościach. Jednak z drugiej strony to czas wspaniałej zabawy, przebieranek, zabaw w stylu „cukierek albo psikus”. Tym artykułem pozwolimy sobie przybliżyć wiedzę (nieraz zaskakującą) na temat tego święta.
Nazwa
Zacznijmy od podstaw. Dlaczego Halloween? Nazwa związana jest bezpośrednio z datą i katolickim świętem. Pierwszego listopada świętujemy Dzień Wszystkich Świętych (z ang. All Hallows Day). Nasze Halloween to zatem nic innego jak, All Hallows’ Eve, czyli tzw. Wigilia Wszystkich Świętych.
Przebieranki
Przebieranie się na Halloween pochodzi od Celtów. Celtowie wierzyli, że Halloween (ówcześnie Samhain) to czas, w którym między światem realnym a paranormalnym ulegają zniszczeniu, by dusze mogły dostać się do nas. Przez to przekonanie Celtowie zakładali maski i kostiumy, aby zmylić i odsunąć od siebie złe duchy.
Dlaczego dynie?
Wszystko zaczęło się od celtyckiej przypowieści o Jacku i latarni. Jack często pogrywał sobie z diabłem. W odwecie czort skazał Jacka na wieczną włóczęgę po mrocznym czyścu. Dał mu tylko kawałek rozżarzonego węgla z piekła, który służył za źródło światła. Jack wziął węgiel i włożył go do rzepy, dzięki czemu miał latarnie pomocną w odnalezieniu jego zagubionej duszy. Mit przybył do Stanów wraz z irlandzkimi imigrantami, jednak brak dostępu do rzepy spowodował, że Amerykanie wykorzystywali dynie.
Symbole Halloween
Kolory – jak wiadomo głównymi kolorami symbolizującymi Halloween są czarny oraz pomarańczowy. Co symbolizują te barwy? Czarny uosabia mrok i granice pomiędzy życiem a śmiercią, a pomarańczowy jest symbolem siły, wytrzymałości i oczywiście jesieni.
Czarne koty, pająki, nietoperze – to symbole kojarzone z wikanami, wiedźmami oraz są kojarzone z nieszczęściem.
Sowy – również powiązane są z wiedźmami. Celtowie wierzyli, że wiedźmy chcąc się ukryć przeistaczają się w sowy. Istnieje nawet takie powiedzenie, że jeśli w Halloween usłyszysz pohukiwanie sowy ktoś niedługo umrze…
Halloween to dla niektórych Nowy Rok
Wikanie to wyznawcy pogańskiej religii Wicca. Świętują oni Samhain, czyli celtycki odpowiednik Halloween. To festyn, który celebruje zakończenie celtyckiego roku kalendarzowego. W ten dzień ludzie wystawiają jedzenie, łakocie przed domem, aby przywitać duchy, które przybyły odwiedzić nasz świat.
Cukierek albo psikus
Ta zabawa ma długą historię. Została spopularyzowana w Stanach Zjednoczonych, oczywiście za sprawą Irlandczyków, dla których była to tradycja pod nazwą „guising” (z ang. guise, czyli przebranie). Biedne rodziny chodziły od domu do domu prosząc o jedzenie, pieniądze. W podziękowaniu modlili się lub śpiewali. Amerykanie wykorzystali to jako świąteczną zabawę i wykorzystywali słodycze do obdarowywania innych, jednak w czasie II Wojny Światowej tradycja zanikła. Powodem było racjonowanie cukru. Po wojnie popularne programy oraz magazyny dla dzieci na nowo spopularyzowały zabawę.
Starożytne inspiracje
Halloween posiada również wiele odwołań do starożytnego Rzymu. Odbywał się kiermasz na cześć bogini sadów, Pomony. Wiele z halloweenowych zwyczajów i zabaw powiązanych jest z jabłkami i orzechami (np. łowienie jabłek z miski). W przeszłości Halloween nazywało się nawet San – Apple Night (Noc Jabłek).
Niebezpieczne Halloween
Wielu z rodziców martwi się o swoje dzieci podczas zabawy w cukierek albo psikus. Obawiają się, że cukierki mogą być zatrute, a tym samym ich dzieci uprowadzone lub zabite przez kogoś obcego. Jednak znana jest tylko jedna historia o zabójstwie dziecka poprzez otrucie w Halloween. Sprawcą był….ojciec tego dziecka! Zatem, zwykle najciemniej jest pod latarnią.
Szaleńcza legenda
Jeśli chcesz przywołać wiedźmę, zainspiruj się sposobem Amerykanów. Pomysł ten wzięty został od Celtów. Co zatem musisz zrobić? Wszystkie ubrania, które masz na sobie załóż na drugą stronę i zacznij chodź tyłem, a o północy pojawi się wyczekiwana wiedźma. Może będziesz wyglądać na wariata, ale czy nie warto się poświęcić?