24.10 – 22.11
Skorpion to wojownik. Życie jest dla niego polem bitwy. Baran też kocha walkę. Nie bez powodu oba znaki są „spowinowacone” z planetą Mars. Barana cechuje aktywna agresywność, Skorpion natomiast się broni, gdy czuje się zaatakowany. W konsekwencji u obu wychodzi prawie na to samo, lecz motywy są inne. Przeciwnikiem Skorpiona jest każdy, kto mu stanie na drodze, a nawet kto zdaje się stawać. Wówczas Skorpion rzuca się na przeciwnika i pokonuje go. Po jego trupie dąży do następnej walki. Zdaje się, że zwrot „iść po trupach” — który oczywiście należy traktować jako przenośnię – powstał trochę z winy Skorpiona.
Nikt tak nie umie rzucić się w wir pracy jak Skorpion. Agresywność i skupienie, z jakim porywa się na jakieś zadanie, stają się niebezpieczne, gdy je skieruje przeciw jakiemuś człowiekowi, nieraz potencjalnemu wrogowi. Chce w ten sposób ubiec przeciwnika, choć często się myli w takich wypadkach. Winna temu jest jego podejrzliwość w stosunkach z ludźmi. Tę dominującą cechę spotykamy we wszystkich dziedzinach jego życia.
Warto sobie zanotować w pamięci, że Skorpion nigdy nie zapomina doznanych krzywd ł urazów, choćby je wybaczył. Ma jednak także dobrą pamięć dla wyświadczonych mu prz > sług i dobrodziejstw.
W przeciwieństwie do Barana, który na krzywdę odpowiada błyskawicznym sierpowym ciosem i niebawem zapomina o doznanej niesprawiedliwości, Skorpion może swą zemstę odłożyć „do lodówki”, na dogodniejszą okazję. Nieraz po dwudziestu latach nadarzy się taka sposobność. Wówczas Skorpion odegra się na wrogu. Gotów go zniszczyć bez litości, z zimną krwią zrujnować, wdeptać w ziemię, wykończyć.
Dowcip Skorpiona jest zaprawiony gryzącą ironią i sarkazmem. Wynika to z jego mizantropii, z braku wiary w ludzi, w ich szczerą przyjaźń i w dobroć. Zdaje on sobie także sprawę z tego, iż niejeden przyzwoity człowiek nie jest łajdakiem tylko z braku odpowiedniej okazji. W razie cudzego nieszczęścia Skorpion potrafi być dla przyjaciół wspaniałą podporą. Może w tym celu zmobilizować w sobie olbrzymie rezerwy sił i wykazać bezprzykładną energię, ofiarność, bezinteresowność, jeżeli zajdzie ku temu potrzeba. Jednej rzeczy Skorpion nie umie: pocieszać. Nie jest zdolny do poklepania przyjaciela po ramieniu i do powiedzenia: uszy do góry, stary, jakoś to będzie… Przeciwnie, jest w duszy przekonany, że będzie gorzej, przygotowuje się więc na najgorsze. Z góry będzie obmyślał jak zwalczyć przyszłe, przypuszczalne trudności, których inni się w ogóle nie spodziewają.
Jeżeli Skorpion jest czymś zainteresowany, będzie walczył do ostatniego tchu, do ostatniej szansy. On pesymista i czarno widz, będzie w takich wypadkach pełen młodzieńczej werwy i optymizmu.
Skorpion mało dba o honory i zaszczyty. Lepiej niż inni zdaje sobie sprawę, że są one ułudą, że lśnią mamiącym blaskiem. Nie interesują go żadne władcze dążenia w hierachii społecznej, jak na przykład Lwa, a czasem i Łucznika. Jego ambicją będzie dokonanie czegoś. Zawsze będzie go interesował przede wszystkim problem. To jest jego wspólna cecha z większością Wodników. Skorpion będzie walczył, pracował, koncentrując wysiłek na zagadnieniu. A że w końcu tej żmudnej drogi będzie go nieraz czekało uznanie, sława, odznaczenia i stanowiska, tym lepiej. Skorpion nie odrzuci tych wyróżnień, lecz nie będzie o nich specjalnie myślał, nie będzie ich uważał za cel życia.
Tak jak Lwu jest potrzebna czereda dworaków, Bliźniętom gromada bystrych, wygadanych towarzyszy rozmów, tak Skorpionowi potrzeba przeciwników, aby miał z kim wojować, z czym się rozprawić, aby na próżno nie machał mieczem w .powietrzu, mówiąc obrazowo. Należy jednak pamiętać, że dla Skorpiona przeciwnikami bywają także problemy i zagadnienia naukowe, z którymi się rozprawia, które chce pokonać.
Wiedząc już trochę o Skorpionie, zaczynamy chwilami rozumieć takich ludzi jak Luter, Tycho de Brahe, św. Augustyn lub Maria Skłodowska Curie, urodzonych w znaku Skorpiona.
Skorpion chciałby mieć zawsze słuszność. Lubi poczucie własnej siły, przewagę, walkę, dyskusję, paradoksy, ostry dowcip, broń i jej użytek: polowanie,. Lubi także przezwyciężać trudności. Pod tym względem ma coś wspólnego z Koziorożcem. Także się cieszy, gdy ma przeciwników.
Skorpion nie lubi cudzej przewagi, wyższości (choć ją szanuje), tchórzostwa, poddańczości, lizusostwa, spokoju, braku opozycji, cudzych autorytetów. Dalej: przywilejów, uprawnień i ułatwień, jakie mają inni ludzie. Dla głupców czuje pogardę. W okresie niepowodzeń potrafi się przyczaić i przeczekać.
Ponieważ przeznaczeniem Skorpiona jest walka, ma on wrodzoną umiejętność wynajdywania słabych miejsc przeciwnika. Ta cecha pozwala mu nieraz pracować owocnie w kryminalistyce. Na najwyższym szczeblu Skorpion będzie miał powodzenie jako badacz i uczony.
Dociekliwość, instynkt do lekarstw, intuicja, trzeźwe ustosunkowanie się do cudzych chorób, chęć dopomożenia innym, to cechy Skorpiona, spotykanego często wśród internistów i wśród farmaceutów. Taki lekarz stawią instynktownie właściwą diagnozę, a aptekarz często choremu doradzi właściwie, gdy w pobliżu nie ma lekarza. Z przyjemnością będzie przebywał taki farmaceuta wśród leków, będzie lubił ich zapach.
Bystrość i spostrzegawczość Skorpiona są zdumiewające. Wystarczy mu na przykład rzucić okiem na biuro, aby się zorientować, który z pracowników jest coś wart. W pracy zawodowej trudniej go zadowolić niż Pannę. Skłonności do tyranizowania innych są nieraz przyczyną, że Skorpion bywa niesprawiedliwy, a więc i nielubiany.
Nie ma lepszego żołnierza nad Skorpiona. Odznacza się on nie tylko odwagą, którą widujemy również u osób z innych znaków, lecz także wytrwałością, zimną krwią, kamiennym spokojem, nawet wówczas, kiedy inni tracą głowę. Nad Baranem góruje Skorpion chytrością, przebiegłością i strategią, na które bardziej prostolinijny Baran nie może sobie pozwolić, na co nie potrafi się zdobyć.
Aż pięciu marszałków Napoleona (na 19-tu) miało słońce w znaku Skorpiona, żaden zaś nie miał słońca w znaku Panny lub Lwa!
Trochę nieprzyjemna jest podejrzliwość Skorpiona w stosunkach z ludźmi. Skorpion czystej wody nie wierzy nikomu i niczemu, obojętnie czy to będzie chodziło o teorie naukowe, o wierność żony, o szczerość w przyjaźni, o informacje w gazetach lub komunikatach radiowych. Jeżeli będzie on lekarzem psychiatrą, będzie dzielił ludzi na dwie kategorie: wariatów jawnych i wariatów utajonych. Ta uciążliwa dla innych osób cecha ma poniekąd dobre strony: niejeden Skorpion przyczynił się do obalenia przestarzałych, mylnych teorii, do wyjaśnienia kwestii wątpliwych w nauce.
Ze wszystkich znaków zodiaku Skorpion jest najbardziej skomplikowany, najtrudniejszy do zrozumienia, do rozgryzienia. Współżycie z nim jest na ogół niełatwe z powodu jego zaczepnego, chropowatego, wojowniczego charakteru. Najgorsze, że we wszystkich walkach, sprzeczkach, sporach i kłótniach Skorpion jest prawie zawsze górą.
Wobec bezsilnych niedołęgów i popychadeł życiowych Skorpion nie ma litości ani współczucia. Obojętnie będzie patrzył na ich ostateczny upadek i nawet nie ruszy palcem w ich obronie. Oczywiście, że spotyka się wyjątki, które tych cech nie mają podkreślonych widocznie, w głębi duszy jednak wszyscy są pod tym względem jednakowi.
Kobiety ze znaku Skorpiona stanowią specjalny typ. Mają silne charaktery. Żadna inna nie dorównuje im mentalną dynamiką i energią. One także potrafią być twarde, bezlitosne i mściwe, a ich gryzące kpiny mogą niejednego głęboko dotknąć.
Tak jak panny z Barana, tak i dziewczęta ze Skorpiona wywierają szczególnie silne wrażenie na mężczyznach o charakterach miękkich, na typach łagodnych, zniewieściałych, trochę niedołęgach. Tymczasem obie tęsknią za bohaterem, który zjawiłby się w aureoli zdobywcy i ujarzmił ich stęsknione serduszka.
Mimo licznych cech nieprzyjemnych, mimo szorstkości, ostrego języka i niewybrednego słownictwa, Skorpiony „robią wrażenie” na płci przeciwnej. Bezwiednie roztaczają jakiś szczególny sexappeal, któremu ulegają partnerzy i partnerki z innych znaków.
Życie seksualne jest dla Skorpiona bardzo ważne. W miłości jest on niezmordowany i niewyczerpany często do późnego wieku.
Skorpiona nigdy nie zjedna się, nie udobrucha i nie przekupi dobrym jedzeniem, co się udaje zrobić z wieloma jego kolegami z innych znaków.
Czego przedstawicielom różnych znaków brak nieraz do pełni życia erotycznego, zebrała przyroda razem i obdarzyła tym osoby ze Skorpiona. Sprawy seksualno-erotyczne są u nich ważnym zakulisowym motywem różnych poczynań. Ich niewyczerpany seksualizm, skierowany na inne tory, daje im energię i wytrwałość nawet do najcięższej pracy. Większość Skorpionów to potencjalni tytani pracy. Zależy to od tego, czy Skorpion potrafi się wyrzec chociaż w części swych przyziemnych przyjemności. A o to znów nie tak trudno, jeśli ma możliwość pracy w dziedzinie szczególnie go pociągającej. Ciekawe, iż ekscesy seksualne, które innych ludzi zaprowadziłyby niechybnie do szpitala, na Skorpionie nie pozostaw żadnego śladu. Jego akumulator życiowy niebawem jest znowu naładowany, jakby nic nie zaszło, jakby od lat żył wstrzemięźliwie.
W postępowaniu względem innych Skorpion kieruje się uczuciem. Może nim być miłość, nienawiść lub inny stan emocjonalny, lecz nie spotka się u niego nigdy wyrozumowanej kalkulacji.
Chociaż zbyt wczesne małżeństwa z różnych względów na ogół nie-są wskazane, w tym wypadku jest wręcz przeciwnie. Cokolwiek pani Skorpion czyni, robi to całym sercem. W tym znaku prawie nie spotyka się typów mdłych i bezbarwnych. W życiu pani Skorpion sprawy seksualne zajmują miejsce przodujące i mężowi o tym zapominać nie wolno pod żadnym pozorem.
Panna Skorpion z natury jest nastawiona na sprawy miłosne silniej, niż pozostałe jej siostry zodiaku. Jej nadmierna uczuciowość i pobudliwość seksualna zmuszają ją do rozpatrywania wszelkich zagadnień życiowych pod kątem własnego erotyzmu. Myli się jednak ten, kto przypuszcza, że zawodowe traktowanie problemów miłosnych, to dziedzina panny Skorpion. Otóż tak nie jest! Wszystkie Skorpiony swe problemy miłosne traktują bardzo poważnie i to nawet w wypadku, gdy obiekty uwielbienia będą zmieniać częściej, niż przedstawiciele innych znaków.
Kogo stać na to, aby szał jego nocy poślubnej przeszedł w stan permanentny, kto czuje się na siłach, aby być zawsze gotowym do boju, niech poszuka sobie żony wśród dziewcząt ze znaku Skorpiona. Współżycie z panią Skorpion nie jest łatwe i mąż o silniejszej indywidualności w tym związku musi prowadzić mądrą politykę matrymonialną.
Warto także zaznaczyć, że pani Skorpion nie ma zwyczaju zdradzać partnera. Ale gdy się do niego z jakiegoś powodu zrazi, opuszcza go natychmiast, beż skrupułów, wahania i zastanawiania się nad słusznością swej decyzji.
Z uznaniem należy skłonić głowę, jeżeli któryś ze Skorpionów pokonał samego siebie, zwalczył wrzące w nim namiętności i skierował je na drogę prowadzącą do osiągnięcia wyższych celów. W takich wypadkach na Skorpiona czekają najwyższe stanowiska naukowe, otwarte są przed nim szeroko wszelkie możliwości. Nie będzie mu się trudno zapisać złotymi zgłoskami w historii ludzkości. Wówczas cechy charakteru Skorpiona nabierają jakby innego zabarwienia. Jego wysublimowana agresywność nakaże mu walczyć z problemami naukowymi, z nowymi zagadnieniami interesującymi ludzkość jako całość. Wytrwałość i zacięta wojowniczość, zaprowadzą Skorpiona do celu, nawet za cenę wielu lat wyrzeczeń, trudów, kosztem zdrowia i przyjemności, jak to widzimy na przykładzie życia Marii Skłodowskiej Curie. I tak może Skorpion stać się wielkim człowiekiem, jeżeli wyrzecze się celów niskich, swego egoizmu, a swe nieprzeciętne kwalifikacje zużyje dla dobra nauki.
Skorpion zawsze będzie dążył do niezależności finansowej. W interesach ostrożny i podejrzliwy, lecz nie małostkowy. Lubi snuć szerokie plany.
Mówi się, że dobry detektyw musi mieć w sobie coś ze zbrodniarza, aby mógł zrozumieć psychikę przestępcy i skutecznie go zwalczać. Otóż Skorpion te cechy ma.
Na szczególnie niskim poziomie spotykamy w tym znaku morderców, zbrodniarzy i zbójów nie cofających się przed niczym. Ich opanowanie i niewzruszony spokój oraz perfidna przebiegłość czynią z nich szczególnie niebezpiecznych osobników.
Niejeden z czytelników, mający słońce w znaku Skorpiona, będzie zdania, iż autor tej książeczki może trochę przesadził w charakterystyce, zbyt mocno podkreślając niektóre cechy ujemne lub przykre, widywane w tym znaku. Należy więc dodać, iż nie każdy Skorpion musi mieć bezwarunkowo wszystkie wymienione tu cechy. Tak tutaj, jak i w innych rozdziałach zebrałem różne dane charakterystyczne, spotykane szczególnie w danym znaku.
Ciekawi mnie czy relacje uczuciowe pani skorpion i pan skorpion , dodam urodzeni w tym samym dniu 20 . 11 , w podobnych rocznikach , mają szanse stworzyć szczęśliwy stały związek ?