Babka lancetowata

Babka lancetowata nazywana też babką jajowatą, zwyczajną czy piaskową. Można je rozróżnić poprzez zróżnicowany kształt liści poszczególnego rodzaju babek. Występują liście podłużne, liście o szpicowatym kształcie, bądź owalne. Kwiaty każdego rodzaju babek są bardzo podobne do siebie. Kwiatostan kwitnie przez kilka miesięcy w roku pojawiając się stopniowo od dołu i rosnąć ku górze. Łodyga osiąga wysokość 40 cm.
Liście babki zbiera się od czerwca do września i to właśnie one mają cudowne właściwości lecznicze. Liście należy suszyć od razu po ich zebraniu, w przeciwnym wypadku szybko zmienią kolor i stracą swoje właściwości.
Skład: liście zawierają flawonoidy, glikozydy irydoidowe (aukubinę), która posiada działanie antybiotyczne, ponadto zawierają śluzy, garbniki, sole mineralne ( potas, cynk, krzem, sód, żelazo, mangan, magnez, miedź, molibden, glin, fosfor i bor), witaminy: A, C I K, pektyny, kwasy organiczne, kwas askorbinowy, kwas nikotynowy, flawonoidy, karoteny i enzymy.
Występowanie: rośnie przede wszystkim w strefie umiarkowanej, zwłaszcza na północnych obszarach Eurazji, jednak występuje także w innych częściach świata, na przykład w Australii czy w Afryce Północnej. W Polsce uznawana za pospolicie rosnącą roślinę. Można ją spotkać na polach, łąkach, pastwiskach, przy drogach, miejskich trawnikach, a także w ogrodach. Lubi miejsca bardzo nasłonecznione, gleby czarnoziemne, gliniasto-piaszczyste. Jest mało wymagającą rośliną, nie potrzebuje zbyt dużej ilości wody.
Właściwości i działanie:
– Głównie działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, odkażające, ściągające, wykrztuśne przy kaszlu, a także wykazuje działanie spazmolityczne na mięśnie gładkie oskrzeli.
– Świeży sok z liści babki służy jako dodatek do kosmetyków, na przykład kremów, maseczek, toników. Ma działanie przede wszystkim oczyszczające i przeciwbakteryjne. Polecana głównie na problemy z trądzikiem i do łojotokowej skóry.
– Właściwości zmniejszające opuchliznę wykorzystuje się w preparatach do pielęgnacji okolic oczu.
– Liście babki lancetowatej są doskonałym specyfikiem na otarcia skórne, czyraki, wysypki, rany. Przykładane do zmienionego chorobowo miejsca liście powodują szybsze gojenie dzięki obecności garbników.
– Uszczelnia naczynia krwionośne.
– Liście stosuje się także na miejsca po użądleniu owadów. Zmniejszają one obrzęk i minimalizują swędzenie po ukąszeniu.
– Wzmaga krzepliwość krwi.
– Młode liście babki stanowią składnik sałatek, sosów i zup.
– Babkę stosuje się w wielu syropach na kaszel dzięki jej właściwościom wykrztuśnym, jest także bardzo skutecznym lekiem w leczeniu zapalenia oskrzeli, stosowana jest także w nieżytach dróg oddechowych.
– Sok ze świeżych liści babki podaje się przy astmie.
– Ma zastosowanie w leczeniu choroby wrzodowej, przy biegunce i dolegliwościach jelitowych.
-.Chroni wątrobę przed uszkodzeniem, łagodzi zgagę, nadkwasotę żołądka.
– Badania wykazały, że roztwór wodny, jak i alkoholowy babki lancetowatej pomaga zwalczać bakterie Staphylococcus, Salmonella i inne.
– Odwar z liści stosuje się do przemywania oczu przy zapaleniach spojówek i powiek.
– Babka ma zastosowanie także w leczeniu łupieżu.
– Stosowana także przy infekcji układu moczowego.

Przepisy lecznicze:

Odwar z liści babki lancetowatej.
Składniki:
– Łyżka liści babki lancetowatej
– Szklanka wrzącej wody
Przygotowujemy szklankę wrzącej wody i zalewamy nią łyżkę liści babki lancetowatej. Powstałą mieszankę przekładamy do garnka I zostawiamy na gazie do momentu wrzenia. W kolejnym kroku gotujemy naszą mieszankę pod przykryciem przez około 5 minut. Bierzemy odwar z palnika, pozostawiamy pod przykryciem przez 15 minut żeby napar nabrał odpowiednich właściwości. Odcedzamy liście. Najlepiej pić napar 2 razy dziennie po pół szklanki. Odwarem można przemywać rany i podrażnioną skórę. Odwar polecany jest także do stosowania na skórę głowy wspomagająco przy leczeniu łupieżu.

Okłady z liści
Przygotowujemy świeże albo roztarte liście babki lancetowatej, układamy je na gazę i przykładamy do miejsca otarcia, zapalenia, rany, czyraka, opuchnięcia, wysypki, po ukąszeniu. Przymocowujemy powstały opatrunek bandażem lub plastrem. Najlepiej zostawić opatrunek na co najmniej kilka godzin.

Składnik sałatek i smoothies
Świeże liście babki lancetowatej można wykorzystać jako dodatek do sałatek albo do zdrowotnych smoothies. Liście są co prawda nieco gorzkie w smaku, ale zawierają wiele cennych dla zdrowia składników, związków, witamin i soli mineralnych.

Syrop z babki lancetowatej
Składniki:
– Sześć garści liści babki lancetowatej.
– Woda.
– 400 gramów cukru.
– 200 gramów miodu.
Do przyrządzenia syropu potrzebujemy sześć garści liści. Mielimy je, dolewamy do nich wody do poziomu liści. Stawiamy mieszankę na gazie, dodajemy do niej 400 gramów cukru i 200 gramów miodu. Często mieszając gotujemy mieszankę na wolnym ogniu do czasu zgęstnienia wywaru. Gorącą mieszankę przelewamy do słoika, mocno zakręcamy, następnie obracamy wieczkiem do dołu. Syrop należy trzymać w chłodnym miejscu. Po otwarciu przechowujemy wyłącznie w lodówce. Przy infekcji, przeziębieniu pijemy 1-2 łyżki syropu dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Abra

Tarot Miłości

Wróżba z kart Tarota w oparciu o rozkład krzyż celtycki.

Tarot

Postaw Tarota

Horoskop na dziś Horoskop na dziś

Sprawdź co Cię dzisiaj czeka
07 maj 2024

Sprawdź
Faza Księżyca Faza Księżyca

Sprawdź fazę Księżyca na dziś

Sprawdź
Horoskop na dziś Wibracja na dziś

W dzisiejszym dniu będziesz podatny na irytację i możesz mieć problemy z opanowaniem emocji. Będziesz czuł się rozdrażniony i rozkojarzony, co może być przyczyną błędów w działaniu lub nieprzemyślanych decyzji. Ważne sprawy lepiej załatwiać w innych dniach. Twoja zdolność do współpracy zostanie dziś poddana próbie. Postaraj się dostosować do okoliczności i trzymaj nerwy na wodzy. Wskazana dyplomacja i cierpliwość. Zadbaj o zdrowie i wypoczynek. Dobrze zrobi spacer na świeżym powietrzu lub drobne zakupy.

Horoskop na dziś Magiczne Ciasteczko
Zawsze się wraca do pierwszych miłości.