Znajduje się pod ochroną gatunkową z powodu jej coraz rzadszego występowania. W Polsce występuje tylko jedna odmiana Arniki, ale gatunek ten liczy łącznie 30 odmian. Okres kwitnienia to przełom czerwca i lipca, jest to także czas zbioru kwiatów arniki. Liście zbiera się w czerwcu i w lipcu, natomiast kłącza – we wrześniu i październiku.
Skład: w kwiatach arniki znajdziemy między innymi olejki eteryczne, laktony seskwiterpenowe, m. in. helaninę, flawonoidy, fitosterole, garbniki, kwasy organiczne, triterpeny, karotenoidy, arnicynę, saponinę. W skład kłączy arniki wchodzą olejki eteryczne, garbniki, żywice.
Występowanie: arnika rośnie w górach Europy I Ameryki Północnej, w Polsce roślina ta rośnie przede wszystkim w Sudetach I na Karpatach.
Właściwości i działanie:
– Przeciwzapalne, usprawniające krążenie, łagodzące ból.
– Przyśpiesza proces gojenia ran, łagodzi ból po urazach stawów i mięśni, łagodzi zakwasy po treningu.
– Przyspiesza znikanie siniaków i stłuczeń. Preparaty z arniki pobudzają krążenie krwi, mają właściwości rozgrzewające, przeciwbólowe i regeneracyjne.
– W kosmetyce wykorzystywana jako środek łagodzący obrzęki, a także do pielęgnacji cery naczynkowej. Ekstrakty z arniki mają zdolność przenikania przez naskórek i docierania do włosowatych naczynek krwionośnych. Pozwala to obkurczać i uszczelniać ścianki naczyń krwionośnych przez co stają się one mniej widoczne. Arnikę wykorzystuje się często w preparatach do niwelowania sińców pod oczami. Arnika wspomaga także pielęgnację cery trądzikowej i łojotokowej. Łagodzi ona także stany zapalne widoczne na skórze.
– Maści i balsamy z arniki można stosować do masażu ciała, przynosząc zmęczonemu ciału ulgę i niwelując bolesność.
– Pomaga wchłanianiu wybroczyn i wylewów podskórnych.
– Stosowana pomocniczo przy oparzeniach 1 i 2 stopnia.
– Bakteriostatyczne i bakteriobójcze właściwości arniki wykorzystywane są do wspomagania leczenia stanów zapalnych jamy ustnej, dziąseł. Arnikę można spotkać też w preparatach na afty.
– Wzmacnia odporność.
– Używana w bólach reumatycznych.
– Łagodzi zmiany po ukąszeniu owadów.
– Wspomaga leczenie żylaków odbytu.
– Należy pamiętać, że głębokie, otwarte rany, oparzenia III stopnia i ostre stany zapalne skóry są przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z arniki.
Przepisy lecznicze:
Nalewka arnikowa do stosowania zewnętrznego.
Składniki:
– Dwie łyżki pogniecionych kwiatów arniki,
– 0,5 litra spirytusu 70 proc.
Pogniecione kwiaty arniki zalewamy spirytusem 70 proc. Następnie zamykamy w szklanym naczyniu. Odstawiamy na 10 dni w dosyć ciepłe miejsce. Po upływie czasu przecedzamy powstałą nalewkę. Stosujemy wyłącznie zewnętrznie do nacierania bolących mięśni.