Arnika

Znajduje się pod ochroną gatunkową z powodu jej coraz rzadszego występowania. W Polsce występuje tylko jedna odmiana Arniki, ale gatunek ten liczy łącznie 30 odmian. Okres kwitnienia to przełom czerwca i lipca, jest to także czas zbioru kwiatów arniki. Liście zbiera się w czerwcu i w lipcu, natomiast kłącza – we wrześniu i październiku.
Skład: w kwiatach arniki znajdziemy między innymi olejki eteryczne, laktony seskwiterpenowe, m. in. helaninę, flawonoidy, fitosterole, garbniki, kwasy organiczne, triterpeny, karotenoidy, arnicynę, saponinę. W skład kłączy arniki wchodzą olejki eteryczne, garbniki, żywice.
Występowanie: arnika rośnie w górach Europy I Ameryki Północnej, w Polsce roślina ta rośnie przede wszystkim w Sudetach I na Karpatach.
Właściwości i działanie:
– Przeciwzapalne, usprawniające krążenie, łagodzące ból.
– Przyśpiesza proces gojenia ran, łagodzi ból po urazach stawów i mięśni, łagodzi zakwasy po treningu.
– Przyspiesza znikanie siniaków i stłuczeń. Preparaty z arniki pobudzają krążenie krwi, mają właściwości rozgrzewające, przeciwbólowe i regeneracyjne.
– W kosmetyce wykorzystywana jako środek łagodzący obrzęki, a także do pielęgnacji cery naczynkowej. Ekstrakty z arniki mają zdolność przenikania przez naskórek i docierania do włosowatych naczynek krwionośnych. Pozwala to obkurczać i uszczelniać ścianki naczyń krwionośnych przez co stają się one mniej widoczne. Arnikę wykorzystuje się często w preparatach do niwelowania sińców pod oczami. Arnika wspomaga także pielęgnację cery trądzikowej i łojotokowej. Łagodzi ona także stany zapalne widoczne na skórze.
– Maści i balsamy z arniki można stosować do masażu ciała, przynosząc zmęczonemu ciału ulgę i niwelując bolesność.
– Pomaga wchłanianiu wybroczyn i wylewów podskórnych.
– Stosowana pomocniczo przy oparzeniach 1 i 2 stopnia.
– Bakteriostatyczne i bakteriobójcze właściwości arniki wykorzystywane są do wspomagania leczenia stanów zapalnych jamy ustnej, dziąseł. Arnikę można spotkać też w preparatach na afty.
– Wzmacnia odporność.
– Używana w bólach reumatycznych.
– Łagodzi zmiany po ukąszeniu owadów.
– Wspomaga leczenie żylaków odbytu.
– Należy pamiętać, że głębokie, otwarte rany, oparzenia III stopnia i ostre stany zapalne skóry są przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z arniki.

Przepisy lecznicze:

Nalewka arnikowa do stosowania zewnętrznego.
Składniki:
– Dwie łyżki pogniecionych kwiatów arniki,
– 0,5 litra spirytusu 70 proc.
Pogniecione kwiaty arniki zalewamy spirytusem 70 proc. Następnie zamykamy w szklanym naczyniu. Odstawiamy na 10 dni w dosyć ciepłe miejsce. Po upływie czasu przecedzamy powstałą nalewkę. Stosujemy wyłącznie zewnętrznie do nacierania bolących mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Abra

Tarot Miłości

Wróżba z kart Tarota w oparciu o rozkład krzyż celtycki.

Tarot

Postaw Tarota

Horoskop na dziś Horoskop na dziś

Sprawdź co Cię dzisiaj czeka
18 listopad 2024

Sprawdź
Faza Księżyca Faza Księżyca

Sprawdź fazę Księżyca na dziś

Sprawdź
Horoskop na dziś Wibracja na dziś

Dzisiejszy dzień upłynie w wibracji liczby jeden. Poczujemy bardzo silny przypływ energii, będziemy wykazywać większą inicjatywę w wielu dziedzinach. Bardzo dobry dzień na rozpoczynanie ważnych przedsięwzięć, podejmowanie decyzji, wdrażanie w życie nowych planów. Czeka nas wiele nowych wydarzeń, dużo kontaktów z ludźmi. Dzisiejsza wibracja jedynki, sprzyja kupowaniu i sprzedaży. Tego dnia najlepiej polegać na sobie. Dobry dzień na nowe działania, na przykład na  rozpoczęcie diety

Horoskop na dziś Magiczne Ciasteczko
Aby stać się lepszym, nie musisz czekać na lepszy świat.