Lawenda

Jest to rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Szacuje się ok. 40 gatunków lawendy. Lawenda to jedna z najważniejszych roślin dla przemysłu perfumeryjnego, jednak prócz wyjątkowego zapachu posiada ona także liczne właściwości lecznicze. Lawendę wykorzystuje się także do produkcji kosmetyków, a nawet jako dodatek do potraw. Jej zapach  jest intensywny, przyjemny, świeży, ale też nieco słodki, bardzo charakterystyczny. Roślina ta najprawdopodobniej pochodzi z Persji albo z Wysp Kanaryjskich. Została przeniesiona z czasem na rejon Basenu Morza Śródziemnego. Lawendę uprawia się na wielu obszarach świata, w tym także w Polsce, zwłaszcza na południu kraju.
Roślina ta wymaga słonecznego stanowiska osłoniętego od mrozów i przeciągów. Podłoże powinno być piaszczyste, przepuszczalne i zawierać wysoką zawartość wapnia. Należy unikać podmokłego gruntu. Lawendę sadzi się w odstępach wynoszących 30–40 cm. Istnieje mrozoodporna odmiana lawendy zwaną lawenda wąskolistną, znacznie łatwiejsza w uprawie. Lawenda osiąga zwykle wysokość 40-50 cm. Czas kwitnienia to czerwiec – październik. Kwiaty stanowią surowiec leczniczy lawendy. Najistotniejszym składnikiem czynnym kwiatów jest olejek eteryczny posiadający wiele cennych właściwości. Kwiatostany zbierane są w lipcu lub w sierpniu.

Skład: olejek eteryczny, w jego skład wchodzą m.in.: linalol oraz jego estry, β-cymen, borneol, cyneol. Lawenda zawiera też: kwasy organiczne, garbniki, fitosterole, sole mineralne, związki trójterpenowe, pochodne kumarynowe, antocyjany.
Występowanie: niemal na całym świecie, popularna zwłaszcza w rejonie Basenu Morza Śródziemnego. Uprawiana także w Polsce.

Właściwości i działanie:
– Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, drogi żółciowe i moczowe. Łagodzi bóle brzucha, reguluje oddawanie moczu, przywraca prawidłową perystaltykę jelit. Lawenda wspomaga układ trawienny w szerokim zakresie. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, żółci, ułatwia trawienie pokarmów, pobudza apetyt.
– Działa napotnie i delikatnie moczopędnie.
– Łagodzi napięcie nerwowe, uspokaja, wykazuje pozytywne działanie na sen.
– Ma działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Działa niszcząco na różne szczepy bakterii, nawet te oporne na antybiotyki.
– Łagodzi infekcje i pomaga je zwalczyć. W przypadku bólu gardła czy zapalenia zatok warto sięgnąć po olejek lawendowy i zastosować go do inhalacji.
– Przyspiesza gojenie się ran.
– Wykazuje działanie pomocnicze przy łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobie reumatycznej.
– Łagodzi ból miesiączkowy, wzdęcia i kolki.
– Olejek eteryczny z lawendy stosuje się w preparatach do płukania jamy ustnej. Działa wtedy przeciwzapalnie i odkażająco.
– Olejek pozyskiwany z lawendy wykorzystywany jest przy wyrobie perfum i kosmetyków. Zapach lawendy wchodzi w skład wielu kompozycji zapachowych. Lawenda używana jest do produkcji nie tylko perfum, ale i kosmetyków: np. płynów do kąpieli, mydeł, balsamów, toników, kremów, maseczek.
– Stosowana w leczeniu trądziku. Oczyszcza i jednocześnie regeneruje skórę. Wykazuje silne działanie antybakteryjne. Olejek lawendowy dodaje się do kremów, toników, płynów micelarnych i maseczek.

Przepisy lecznicze:

Wzmacniająca nalewka z lawendy.
Składniki:
– 10 łyżek kwiatów suszonej lawendy suszonej.
– Litr wódki 40%
– 4 cytryny.
– 300 g miodu.
Cytryny sparzamy, następnie obieramy ze skórki i umieszczamy na dnie szerokiego słoja. Dodajemy kwiaty suszonej lawendy i zalewamy alkoholem. Odstawiamy tak przygotowaną mieszankę na 2 tygodnie w chłodne i ciemne miejsce. Od czasu do czasu należy potrząsnąć zawartością słoika. Po upływie wymaganego czasu dodajemy do słoika miód. Odstawiamy mieszankę na 3-4 dni. Następnie uzyskaną nalewkę przelewamy przez gazę do przygotowanej wcześniej butelki lub mniejszych buteleczek. Stosujemy codziennie po jednej łyżce przy przeziębieniu lub w stanie wyczerpania organizmu. Nalewką można nacierać także bolące miejsca, unikając jednak kontaktu z bardzo mocno podrażnioną skórą i większymi ranami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Abra

Tarot Miłości

Wróżba z kart Tarota w oparciu o rozkład krzyż celtycki.

Tarot

Postaw Tarota

Horoskop na dziś Horoskop na dziś

Sprawdź co Cię dzisiaj czeka
18 listopad 2024

Sprawdź
Faza Księżyca Faza Księżyca

Sprawdź fazę Księżyca na dziś

Sprawdź
Horoskop na dziś Wibracja na dziś

Dzisiejszy dzień upłynie w wibracji liczby jeden. Poczujemy bardzo silny przypływ energii, będziemy wykazywać większą inicjatywę w wielu dziedzinach. Bardzo dobry dzień na rozpoczynanie ważnych przedsięwzięć, podejmowanie decyzji, wdrażanie w życie nowych planów. Czeka nas wiele nowych wydarzeń, dużo kontaktów z ludźmi. Dzisiejsza wibracja jedynki, sprzyja kupowaniu i sprzedaży. Tego dnia najlepiej polegać na sobie. Dobry dzień na nowe działania, na przykład na  rozpoczęcie diety

Horoskop na dziś Magiczne Ciasteczko
Otwórz swoje serce dla radości, dla światła i życia.