Roślina z rodziny astrowatych licząca 10 gatunków. Potocznie nazywa się łopian „dziadem” lub „rzepem” ze względu na jego kwiatostany z haczykowatymi łuskami, które z łatwością przyczepiają się do butów i ubrań. Łopian to mrozoodporna roślina dwuletnia, osiągająca wysoki wzrost (nawet ponad 2 metry). Rośnie dobrze na glebach żyznych.
Głównym surowcem leczniczym jest korzeń znany przede wszystkim z właściwości poprawiających trawienie, w mniejszym zakresie wykorzystuje się także liście i owoce łopianu. Korzeń powinno zbierać się wczesną wiosną, bądź jesienią.
Skład: kwasy organiczne, związki poliacetylenowe, olejek eteryczny, fitosterole, inulina, sole mineralne.
Występowanie: w stanie dzikim rośnie w umiarkowanych strefach Europy, Azji także w Ameryce Północnej i Południowej i na Syberii. W Polsce spotyka się trzy gatunki: łopian większy, pajęczynowaty i mniejszy, które rosną na nizinach i w niskich pasmach górskich (Karpaty i Sudety).
Właściwości i działanie:
– Dobry dla układu pokarmowego. Pomaga przy niestrawności, zwiększa wytwarzanie soku żołądkowego, jest żółciopędny. Ułatwia trawienie i przyswajanie przyswajanie pokarmów, poprawia apetyt.
– Poprawia przemianę materii. Pomocny podczas kuracji odchudzających.
– Obniża ciśnienie krwi.
– Wykazuje działanie napotne, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Można go stosować przy przeziębieniach i infekcjach w celu złagodzenia objawów i szybszego powrotu do zdrowia
– Dobry dla cukrzyków. Dzięki inulinie i kwasowi arktygenowemu wpływa na obniżenie poziom cukru we krwi.
– Korzeń i liście są stosowane w kuchni. Zwykle wykorzystuje się je do sałatek i zup. Korzeń można spożywać na surowo.
– Przyspiesza gojenie ran, stłuczeń i podrażnień. Kąpiele z łopianem łagodzą wysypkę i świąd.
– Stosowany zewnętrznie przy dolegliwościach bólowych np. reumatycznych przynosi ukojenie.
– Wykorzystywany w kosmetyce do pielęgnacji włosów – hamuje ich wypadanie, wzmacnia je, regeneruje, niweluje łupież, zmniejsza łojotok. Pomocny przy leczeniu trądziku i grzybicy.
– Wzmaga wydzielanie moczu, pomaga zlikwidować obrzęki. Pomocny przy kuracjach oczyszczających organizm z toksyn.
Przepisy lecznicze:
Napar z korzenia łopianu
Składniki:
– Łyżka rozdrobnionego korzenia łopianu
– Woda 300 ml
Zmielony korzeń zalewamy gorącą wodą i gotujemy wodę doprowadzając do wrzenia. Po 5 minutach gotowania wywar odcedzamy. Ciepły napar należy wypijać 2 razy dziennie po jedzeniu przy problemach z trawieniem.