Lukrecja

Bylina z rodziny bobowatych, której nazwa pochodzi od greckich słów: glykis – „słodki” i rhiza – „korzeń”. Lukrecja obejmuje 36 gatunków znajdujących się w Europie, Azji, Australii i w Ameryce Północnej i Południowej. Roślina charakteryzuje się bardzo słodkim smakiem, uznaje się, że jest ona 50 razy słodsza od cukru białego. Wszystko dzięki zawartości związku chemicznego nazwie glicyryzyna, a także innych składników: sacharozy, glukozy, mannitolowi.
Skład: saponiny triterpenowe (glicyryzyna), flawonoidy, kumaryna, fitosterole, kwasy organiczne, asparagina, olejek eteryczny, związki lipidowe, kwasy organiczne, betaina, cholina, aminokwas, sole mineralne. Olejek eteryczny lukrecji zawiera blisko 30 substancji m.in. : linalol, fenchon, aldehyd benzoesowyWystępowanie: Europa wschodnia i południowa, Kaukaz, Mongolia, Libia, środkowa i zachodnia Azja, Syberia, rzadziej w: Australii, Ameryce Północnej i Południowej.
Właściwości i działanie:
– Stosowana przy zaburzeniach układu oddechowego. Skutecznie oczyszcza drogi oddechowe. Ma działanie wykrztuśne, rozrzedza wydzielinę. Pomaga w produkcji czystego zdrowego śluzu, bez tworzenia się lepkiej, uciążliwej i zalegającej flegmy. Wyciąg z rośliny ma działanie wykrztuśne poprzez pobudzanie funkcji wydzielniczej błon śluzowych górnych dróg oddechowych i ruchów nabłonka rzęskowego. Stosuje się ją zwłaszcza przy suchym kaszlu, w nieżytach oskrzeli i gardła, przy zapaleniu migdałków, przy przewlekłej chrypce, także przy astmie.
– Pomaga zahamować rozwój bakterii Helicobacter pylori, które wpływają na rozwój choroby wrzodowej.
– Wspomaga funkcjonowaniu układu pokarmowego. Pomaga przy problemach trawiennych. Jej stosowanie przynosi ulgę przy zatruciach, wzdęciach, nadkwasocie i bólach żołądka.
– Dzięki fitoestrogenom pomaga złagodzić objawy menopauzy i PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego).
– Polecana przy łysieniem androgenowym. Kwas glicyryzynowy zawarty w lukrecji obniża poziom wolnego testosteronu u mężczyzn.
– Charakterystyczny, wyrazisty i słodki smak i zapach lukrecji wykorzystuje się w branży spożywczej do wyrobu czekolady, żelków, cukierków, napojów. Smak lukrecji albo się kocha albo nienawidzi.
– Wykazuje działanie antywolnorodnikowe, działa także przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Ma to zastosowanie w kosmetyce przy produkcji preparatów przeciwstarzeniowych i antytrądzikowych. Lukrecja wykorzystywana jest także w kosmetykach do i po opalaniu i w preparatach regenerujących w przypadku podrażnień skóry i stanów zapalnych. Działa kojąco i nawilżająco, przyspiesza gojenie. Wspomaga także leczenie łuszczycy, egzemy i atopowego zapalenia skóry.
Należy uwazaćna dawkowanie lukrecji. Zbyt duże ilości przyjmowane przez dłuższy czas mogą prowadzić do zmniejszonego wydalania moczu, groźnych dla zdrowia obrzęków różnych części ciała, a nawet płuc, podwyższonego ciśnienia i zaburzeń rytmu serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Abra

Tarot Miłości

Wróżba z kart Tarota w oparciu o rozkład krzyż celtycki.

Tarot

Postaw Tarota

Horoskop na dziś Horoskop na dziś

Sprawdź co Cię dzisiaj czeka
02 maj 2025

Sprawdź
Faza Księżyca Faza Księżyca

Sprawdź fazę Księżyca na dziś

Sprawdź
Horoskop na dziś Wibracja na dziś

Dzisiejszy dzień upłynie w wibracji liczby siedem. Będziemy często zamyśleni i skłonni do refleksji i zadumy. Poczujemy potrzebę izolacji od otoczenia i nie będziemy skłonni do rozmów. To bardzo dobry dzień na medytację i wewnętrzne wyciszenie. Praca nie przyniesie większych efektów, a rezultaty nie będą adekwatne do wysiłku, jaki w nią włożyliśmy. Korzystny dzień na naukę, pisanie, czytanie, odpoczynek oraz podróże. W dzisiejszym dniu nasza intuicja będzie szczególnie wyostrzona, warto się w nią wsłuchać. Niespodziewane wiadomości lub sposobności.

Horoskop na dziś Magiczne Ciasteczko
Szczęśliwi są ludzie wolni od lęków i pożądań, którzy ofiarują sobie wzajemnie poczucie bezpieczeństwa w cichej, głębokiej i wiernej miłości.