Majeranek

Gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych osiągającej około 50 cm wysokości, uprawianej na wielu obszarach całego świata. Roślina w uprawie nie ma odmian, wyróżnia się jednak trzy formy majeranku uprawnego: roczną, dwuletnią i trwałą. W Polsce najbardziej popularną odmianą jest roślina jednoroczna. Stanowi ona surowiec leczniczy, składnik kosmetyków i przypraw. Popularną odmianą majeranku jest majeranek ogrodowy, zwany także lebiodką.
Skład: witaminy A, z grupy B, C, E, K, garbniki, flawonoidy, cynk, sole mineralne,  pektyny, fitosterole.
Występowanie: w stanie dzikim wyłącznie w Turcji i na Cyprze.   Uprawiany powszechnie na całym świecie. W Polsce uprawiany jako roślina jednoroczna zwykle w ogrodach lub w doniczkach.

Właściwości i działanie:
– Stosowany jako dobry środek na szybsze pozbycie się kataru. Maść z majeranku można dostać w każdej aptece. Jest ona bezpiecznym środkiem także na katar u dzieci.
– Wykazuje działanie wykrztuśne, sprawdza się więc przy kaszlu, a także przy zapaleniu oskrzeli.
– Olejek eteryczny zawarty w majeranku pomaga przy dolegliwościach trawiennych. Jego właściwości rozkurczowe i wiatropędne pozwalają na pozbycie się wielu nieprzyjemnych objawów jak wzdęcia, kolki, bóle brzucha czy nudności. Majeranek ponadto wykazuje wspomagające działanie przy leczeniu choroby wrzodowej żołądka.
– Olejek majerankowy pomaga obniżyć ciśnienie.
– Przyspiesza przemianę materii, jest pomocny przy odchudzaniu.
– Wykazuje zdolności obniżania poziomu cukru we krwi.
– Pomaga przy zapaleniu spojówek. Łagodzi świąd i bolesność oczu i powiek.
– W przypadku obrzęków, ran i siniaków zaleca się jego zewnętrzne zastosowanie w celu szybszej regeneracji.
– Jest stosowany w przemyśle kosmetycznym jako środek na trądzik, owrzodzenia. Ponadto wzmacnia włosy, pomaga im szybciej rosnąć, skutecznie hamuje ich wypadanie. Wykazuje lekko rozjaśniające działanie.
– Stosowany w kuchni jako przyprawa podkreślająca smak mięs i warzyw.


Przepisy lecznicze:


Napar z majeranku
Składniki:
– 1 łyżka suszonego majeranku
– Miód
– Woda 300 ml
Suszony majeranek w odpowiedniej ilości zalewamy szklanką wrzącej wody. Zaparzamy pod przykryciem 15 minut. Po wystygnięciu odcedzamy. Następnie dodajemy miód. Napar pijemy 2 razy dziennie przy infekcji, zwłaszcza przy chorobie gardła i kaszlu.

Płukanka na gardło
Składniki:
– 1 łyżka suszonego majeranku
– Woda 300 ml
– 5 ml oliwy z oliwek.
Łyżkę ziela majeranku zalewamy wrzącą wodą w odmierzonej ilości. Odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Po ostygnięciu przecedzamy, następnie dodajemy oliwę. Energicznie mieszamy. Bierzemy napar do ust, płuczemy gardło przez 10-15 sekund i wypluwamy napar. Powtarzamy czynność 2-3 razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Abra

Tarot Miłości

Wróżba z kart Tarota w oparciu o rozkład krzyż celtycki.

Tarot

Postaw Tarota

Horoskop na dziś Horoskop na dziś

Sprawdź co Cię dzisiaj czeka
21 listopad 2024

Sprawdź
Faza Księżyca Faza Księżyca

Sprawdź fazę Księżyca na dziś

Sprawdź
Horoskop na dziś Wibracja na dziś

Dzisiejszy dzień będzie Ci się dłużył, poczujesz spadek energii i sił witalnych. Pojawią się nieprzewidziane przeszkody i trudności. Dzień będzie wymagał od Ciebie pracowitości i uporządkowania spraw. W dzisiejszym dniu dobrze zadbać o przyszłe terminy, gdyż czwórka sprzyja myśleniu perspektywicznemu, planowaniu i budowaniu, dlatego dziś warto umówić się na ważne spotkania i rozmowy, które musimy odbyć w najbliższej przyszłości. Postaraj się myśleć z wyprzedzeniem i planuj. Uporządkuj rozliczenia. W finansach unikaj ryzyka. Niestety dziś będziesz musiał zrezygnować z przyjemności i rozrywek.

Horoskop na dziś Magiczne Ciasteczko
Twoja pamięć,to cenny dar , który musisz pielęgnować.