Gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych osiągającej około 50 cm wysokości, uprawianej na wielu obszarach całego świata. Roślina w uprawie nie ma odmian, wyróżnia się jednak trzy formy majeranku uprawnego: roczną, dwuletnią i trwałą. W Polsce najbardziej popularną odmianą jest roślina jednoroczna. Stanowi ona surowiec leczniczy, składnik kosmetyków i przypraw. Popularną odmianą majeranku jest majeranek ogrodowy, zwany także lebiodką.
Skład: witaminy A, z grupy B, C, E, K, garbniki, flawonoidy, cynk, sole mineralne, pektyny, fitosterole.
Występowanie: w stanie dzikim wyłącznie w Turcji i na Cyprze. Uprawiany powszechnie na całym świecie. W Polsce uprawiany jako roślina jednoroczna zwykle w ogrodach lub w doniczkach.
Właściwości i działanie:
– Stosowany jako dobry środek na szybsze pozbycie się kataru. Maść z majeranku można dostać w każdej aptece. Jest ona bezpiecznym środkiem także na katar u dzieci.
– Wykazuje działanie wykrztuśne, sprawdza się więc przy kaszlu, a także przy zapaleniu oskrzeli.
– Olejek eteryczny zawarty w majeranku pomaga przy dolegliwościach trawiennych. Jego właściwości rozkurczowe i wiatropędne pozwalają na pozbycie się wielu nieprzyjemnych objawów jak wzdęcia, kolki, bóle brzucha czy nudności. Majeranek ponadto wykazuje wspomagające działanie przy leczeniu choroby wrzodowej żołądka.
– Olejek majerankowy pomaga obniżyć ciśnienie.
– Przyspiesza przemianę materii, jest pomocny przy odchudzaniu.
– Wykazuje zdolności obniżania poziomu cukru we krwi.
– Pomaga przy zapaleniu spojówek. Łagodzi świąd i bolesność oczu i powiek.
– W przypadku obrzęków, ran i siniaków zaleca się jego zewnętrzne zastosowanie w celu szybszej regeneracji.
– Jest stosowany w przemyśle kosmetycznym jako środek na trądzik, owrzodzenia. Ponadto wzmacnia włosy, pomaga im szybciej rosnąć, skutecznie hamuje ich wypadanie. Wykazuje lekko rozjaśniające działanie.
– Stosowany w kuchni jako przyprawa podkreślająca smak mięs i warzyw.
Przepisy lecznicze:
Napar z majeranku
Składniki:
– 1 łyżka suszonego majeranku
– Miód
– Woda 300 ml
Suszony majeranek w odpowiedniej ilości zalewamy szklanką wrzącej wody. Zaparzamy pod przykryciem 15 minut. Po wystygnięciu odcedzamy. Następnie dodajemy miód. Napar pijemy 2 razy dziennie przy infekcji, zwłaszcza przy chorobie gardła i kaszlu.
Płukanka na gardło
Składniki:
– 1 łyżka suszonego majeranku
– Woda 300 ml
– 5 ml oliwy z oliwek.
Łyżkę ziela majeranku zalewamy wrzącą wodą w odmierzonej ilości. Odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Po ostygnięciu przecedzamy, następnie dodajemy oliwę. Energicznie mieszamy. Bierzemy napar do ust, płuczemy gardło przez 10-15 sekund i wypluwamy napar. Powtarzamy czynność 2-3 razy.