Roślina z rodziny jasnotowatych, występująca dość pospolicie na świecie. Mięta rośnie głównie w Europie a także w Azji, Afryce, w Australii i w Ameryce Północnej. Roślina ta wyróżnia się specyficznym, świeżym aromatem i przyjemnym smakiem. Wykorzystywana jest w lecznictwie, w kuchni i w kosmetyce. Jest rośliną wieloletnią, w uprawie mało wymagająca, lubi średnie nasłonecznienie i podłoża dosyć wilgotne. Mięta pieprzowa jest najczęściej uprawianym gatunkiem jeśli chodzi o zastosowanie typowo lecznicze. Stanowi ona również najbardziej popularny gatunek w Polsce. Powstała ona poprzez krzyżówkę dwóch gatunków: mięty nadwodnej i dzikiej mięty zielonej.
Mięte pieprzową stosuje się najczęściej w formie herbat o zdrowotnych właściwościach. W kuchni stanowi ona dodatek do dań, ponadto jest ona wykorzystywana także w celach kosmetycznych. Innym popularnym gatunkiem w Polsce jest mięta zielona często używana do wyrobu past do zębów i gum do żucia. Przy dolegliwościach żołądkowych często stosuje się też dosyć popularny w Polsce gatunek – miętę polną. Mięta wykazuje przede wszystkim działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczowe. Poleca się ją przy dolegliwościach trawiennych, w przypadku wzdęć i przy kolkach jelitowych.
Z mięty pieprzowej do celów leczniczych pozyskuje się głównie liście.
Skład: olejek eteryczny, witaminy: A, C, z grupy B, minerały: magnez, żelazo, potas, mangan, miedź, cynk, fosfor.
Występowanie: bardzo licznie, zwłaszcza obszary Europy, Azji, ponadto rośnie w Ameryce Północnej i w Afryce.
Właściwości i działanie:
– Pomocna przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Sprawdza się przy problemach trawiennych – w tej sytuacji w szczególności poleca się pić napar z liści mięty. Mięta wspomaga trawienie, zwiększa wydzielanie żółci, poprawia apetyt, usuwa wzdęcia, kolki, zaparcia. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Pomaga zlikwidować nudności.
– Jest pomocna w przypadku zespołu jelita drażliwego. Pomaga ona złagodzić ból związany ze stanem zapalnym w przewodzie pokarmowym.
– Olejek z mięty jest niezawodny przy inhalacjach. Pomaga przy zakażeniach układ oddechowego. Olejek z mięty wykazuje przede wszystkim właściwości wykrztuśne, co pomaga pozbyć się nadmiaru wydzieliny z płuc.
– Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwpleśniowe, pomaga np. przy , bakteriach E Coli i przy Salmonelli. Przy zatruciach pokarmowych ulgę przyniesie stosowanie olejku z mięty.
– Jest naturalnym konserwantem niektórych produktów żywnościowych.
– Działa uspokajająco, pomaga w zasypianiu.
– Mentol uzyskiwany z olejku eterycznego mięty znieczula miejscowo, działa przeciwbólowo, chłodzi.
– Poprawia koncentrację.
– Działa wspomagająco przy migrenach i w przypadku bólu głowy.,
– Stosowana zewnętrznie ma działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne.
Pomocna przy ospie i wietrznej i opryszczce. Łagodzi świąd, przyspiesza gojenie.
– Pomaga zniwelować nieświeży oddech. Stosowana przy wyrobie past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.
– Wykorzystywana też w środkach owadobójczych. Pomaga pozbyć się os, szerszeni i karaluchów.
– Szeroko stosowana w kosmetyce. Stanowi ważny składnik kremów i balsamów do twarzy i ciała. Chłodzi, łagodiz stany zapalne, oczyszcza cerę. Miętę wykorzystuje się także w produktach do pielęgnacji włosów. Pomaga pozbyć się łupieżu, hamuje łojotok.
– Olejek z mięty stosuje się do produkcji perfum, wód toaletowych i świec zapachowych.
– Stanowi dodatek do wielu dań i napojów. Niezastąpiona jako składnik lemoniad i drinków alkoholowych. Dodawana często do potraw rybnych, drobiowych, a także do sosów i deserów.
Przepisy:
Miętowe smoothie
Składniki:
– Garść listków świeżej mięty,
– Banan
– 2 owoce kiwi.
– 1 łyżeczka miodu.
– Sok z limonki, ewentualnie z połowki cytryny.
Owoce obieramy i umieszczamy w blenderze. Wyciskamy sok z limonki, wrzucamy listki mięty pozostawiając jeden lub dwa do dekoracji.. Wszystko blendujemy aż do uzyskania gładkiej masy. Dla smaku dodajemy łyżeczkę miodu.