Lucerna

Lucerna to ciepłolubna roślina z rodziny bobowatych. Szacuje się aż sto gatunków lucerny na całym świecie. W Polsce roślina jest nieco niedoceniana, jej uprawy przeznaczone są głównie na paszę dla bydła. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, gdzie od dawna stosuje się ją jako środek leczniczy na wzmocnienie. Roślina ta lubi dużo słońca i glebę zasobną w składniki pokarmowe.
Skład: witaminy z grupy B, C, E, K, A i D, taniny, saponiny, pochodne kumaryny, polifenole, fitoestrogeny, białko, chlorofil, sole mineralne: wapń, magnez, żelazo, fosfor, cynk, miedź, potas, sód, mangan, krzem.
Występowanie: Europa, środkowa i południowo-zachodnia Azja, niektóre rejony Afryki.
Właściwości i działanie:
– Stosowana jako środek na zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Łagodzi wzdęcia, poprawia apetyt, zmniejsza bóle brzucha. Stosowana pomocniczo przy leczeniu choroby wrzodowej i łagodzeniu jej objawów.
– Wykazuje działanie moczopędne, jest pomocna przy zapaleniu pęcherza moczowego. Skutecznie oczyszcza drogi moczowe.
– Pomaga pozbyć się obrzęków w czasie nadmiernego nagromadzenia płynów w organizmie. Odtruwa organizm.
– Może być stosowana w kuchni. Liście i kiełki nasion lucerny wykorzystuje się do sałatek, a także jako dodatek na kanapki.
– Saponiny zawarte w lucernie przyczyniają się do obniżenia poziomu złego cholesterolu, równocześnie nie obniżając poziomu dobrego cholesterolu.
– Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
– Wzmacnia system odpornościowy.
– Jest rośliną pastewną. Wykorzystywana jako pasza dla bydła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne hasła