Bazylia to zioło jednoroczne, które można uprawiać w donicy i w ogrodzie. Jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych w kuchni ziół. Nazywane bazylią wonną, zwyczajną, bazylkiem ogrodowym lub bazyliszką polską. W Polsce najpopularniejszymi gatunkami spośród 150 odmian występujących na świecie, są: bazylia pospolita, bazylia cytrynowa i bazylia czerwona. Roślina ta osiąga niewielkie rozmiary, ma charakterystyczne lekko zaokrąglone listki, wyróżnia się przyjemnym zapachem i smakiem. Uprawia się ją również jako krzew ozdobny. Jej okres kwitnienia w Polsce to miesiące letnie, głownie lipiec i sierpień. Bazylia kocha słońce, miejsca, które są osłonięte od wiatru, glebę żyzną i wilgotną. Najlepiej uprawiać tę roślinę z rozsady.
Osiąga ona maksymalną wysokość 50-60 cm. Zioło to prócz walorów smakowych, posiada również liczne walory lecznicze. Bardzo ważne, aby roślina ta produkowała nowe liście zamiast kwiatów, dlatego powinno się obrywać listki bazylii z jej wierzchołka. Należy także pozostawić kilka listków u nasady łodygi.
Skład: garbniki, saponiny, flawonoidy, witaminy, sole mineralne: sód, potas, wapń, fosfor, magnez, a także kwas trionowy, eugenol.
Występowanie: zioło to uprawia się niemal na całym świecie, zwłaszcza w słonecznych miejscach.
Właściwości I działanie:
– Wzbogaca smak i aromat potraw, doskonale komponuje się ze świeżymi pomidorami czy sosami na bazie pomidorów, a także z mięsem, makaronem. Dobra w postaci suszonej, można również spożywać świeże listki bazylii prosto z donicy.
– Środek na niestrawność – bazylia zwiększa wydzielanie soków trawiennych, działa rozkurczowo, niweluje nadmiar gazów, redukuje kolki i łagodzi wzdęcia.
– Stosowana w aromaterapii, posiada właściwości relaksujące, odprężające.
– Roślina odstraszająca owady, komary, muszki.
– Wykorzystywana jako krzew ozdobny.
– Posiada działanie wspomagające leczenie przy przeziębieniu.
– Wykorzystywana w kosmetyce, posiada działanie silnie regenerujące skórę.
– Składnik płynów do płukania jamy ustnej.
Przepisy:
Pesto bazyliowe.
Składniki:
– Listki z dwóch doniczek bazylii.
– 3 ząbki czosnku średniej wielkości, ewentualnie dwa duże ząbki czosnku.
– Spora garść orzechów piniowych, ewentualnie nerkowców, około 40 gramów.
– Niewielki kawałek parmezanu, około 60 gramów.
– Dobrej jakości oliwa typu extra vergine, maksymalnie 80 ml.
– Szczypta soli.
Listki bazylii należy umyć i wysuszyć. Wszystkie składniki oprócz oliwy miksujemy blenderem, następnie stopniowo dolewamy oliwę, by kontrolować konsystencję pesto. Sos gotowy! Pesto można wykorzystać od razu bądź przelać do słoików. Jeśli chcemy zachować sos na później słoik trzeba mocno zakręcić i zużyć w ciągu maksymalnie 10 dni. Doskonałe do podania z makaronem bądź na kanapki z pomidorem.