Gatunek wieloletniej rośliny uprawnej zaliczany do rodziny imbirowatych. Łodyga wyrasta do 90 cm. Ta ciepłolubna bylina charakteryzuje się swoim wyglądem – posiada mocno rozgałęzione kłącza. Za kraj pochodzenia uważa się Azję. Jest to bardzo popularna roślina na tym kontynencie, szeroko stosowana w kuchni i w medycynie na wiele różnych dolegliwości całego organizmu. Wspaniale podkreśla i wzbogaca smak wielu potraw, mięsnych, warzywnych, a także napojów. Smak imbiru jest bardzo wyrazisty, nieco ostry, lekko korzenny i cytrynowy. Surowiec leczniczy imbiru to kłącze bogate w wiele dobroczynnych substancji.
Skład: Część jadalna rośliny zawiera podstawowe składniki odżywcze: węglowodany, białka, tłuszcze, błonnik, witaminy, składniki mineralne zwłaszcza potas, magnez, fosfor, wapń. Ponadto imbir zawiera fitoskladniki, lotne i nielotne związki, lotne: monoterpeny i seskwiterpeny: α-zingiberen, zingiberol, α-farnezen, β-bisabolen, β-felandren, kamfen, cyneol, linalol, limonen, geraniol, terpineol, ar-kurkumen. Nielotne: zingeron, paradole, gingerole (np. (6)-gingerol i (10)-gingerol) .
Występowanie: nie występuje w stanie dzikim. Uprawiany wyłącznie w ciepłym klimacie, zwłaszcza w Afryce i w Azji Wschodniej.
Właściwości i działanie:
Rozgrzewa cały organizm. Jest sprawdzonym środkiem na przeziębienie i większość infekcji wirusowych. Polecane są zwłaszcza gorące napoje i herbatki rozgrzewająca z imbirem, miodem i z cytryną.
– Poprawia trawienie, zwiększa apetyt, łagodzi niestrawność
– Bogaty w substancje zapalne pomaga przy bólach mięśni i stawów. Poleca się maści i plastry zawierające ten składnik.
– Podnosi ciśnienie tętnicze. Osoby z wysokim ciśnieniem powinny uważać na ilości spożywanego imbiru.
– Pomaga na mdłości, wzdęcia. Polecany także na nudności i dolegliwości żołądkowe występujące w ciąży. Uważany jest za bezpieczny środek, jednak nie należy go spożywać w nadmiernych ilościach podczas ciąży, gdyż może wtedy podrażniać żołądek.
– Polepsza krążenie krwi
– Wykazuje działanie odświeżające, antybakteryjne.
– Stosowany w formie olejku lub w preparatach kosmetycznych do ciała pomaga w walce z cellulitem i nadmiarem tkanki tłuszczowej.
– W Azji uważany za afrodyzjak.
– Ma działanie przeciwobrzękowe i moczopędne.
– Ma szerokie zastosowanie w kuchni, popularny zwłaszcza w Azji.
– Jego działanie odkażające ma zastosowanie w higienie jamy ustnej.
– Stosowany przy wyrobie perfum i w aromaterapii.
– Łagodzi bóle miesiączkowe.
– Działa pomocniczo przy leczeniu migren.
Przepisy lecznicze:
Herbata imbirowa
Składniki:
– ok 2 cm kawałek korzenia imbiru,
– pół litra wody,
– torebka czarnej ewentualnie malinowej herbaty,
– miód.
Imbir kroimy lub ścieramy na bardzo drobne kawałki. Wodę doprowadzamy do wrzenia. Starty imbir dodajemy do wody razem z torebką herbaty. Gotujemy dalej na niewielkim ogniu przez ok. 5-8 minut. Słodzimy jedną lub dwiema łyżeczkami miodu.