Imbir lekarski

Gatunek wieloletniej rośliny uprawnej zaliczany do rodziny imbirowatych. Łodyga wyrasta do 90 cm. Ta ciepłolubna bylina charakteryzuje się swoim wyglądem – posiada mocno rozgałęzione kłącza. Za kraj pochodzenia uważa się Azję. Jest to bardzo popularna roślina na tym kontynencie, szeroko stosowana w kuchni i w medycynie na wiele różnych dolegliwości całego organizmu. Wspaniale podkreśla i wzbogaca smak wielu potraw, mięsnych, warzywnych, a także napojów. Smak imbiru jest bardzo wyrazisty, nieco ostry, lekko korzenny i cytrynowy. Surowiec leczniczy imbiru to kłącze bogate w wiele dobroczynnych substancji.
Skład: Część jadalna rośliny zawiera podstawowe składniki odżywcze: węglowodany, białka, tłuszcze, błonnik, witaminy, składniki mineralne zwłaszcza potas, magnez, fosfor, wapń. Ponadto imbir zawiera fitoskladniki, lotne i nielotne związki, lotne: monoterpeny i seskwiterpeny: α-zingiberen, zingiberol, α-farnezen, β-bisabolen, β-felandren, kamfen, cyneol, linalol, limonen, geraniol, terpineol, ar-kurkumen. Nielotne: zingeron, paradole, gingerole (np. (6)-gingerol i (10)-gingerol) .


Występowanie: nie występuje w stanie dzikim. Uprawiany wyłącznie w ciepłym klimacie, zwłaszcza w Afryce i  w Azji Wschodniej.
Właściwości i działanie:
Rozgrzewa cały organizm. Jest sprawdzonym środkiem na przeziębienie i większość infekcji wirusowych. Polecane są zwłaszcza gorące napoje i herbatki rozgrzewająca z imbirem, miodem i z cytryną.
– Poprawia trawienie, zwiększa apetyt, łagodzi niestrawność
– Bogaty w substancje zapalne pomaga przy bólach mięśni i stawów. Poleca się maści i plastry zawierające ten składnik.
– Podnosi ciśnienie tętnicze. Osoby z wysokim ciśnieniem powinny uważać na ilości spożywanego imbiru.
– Pomaga na mdłości, wzdęcia. Polecany także na nudności i dolegliwości żołądkowe występujące w ciąży. Uważany jest za bezpieczny środek, jednak nie należy go spożywać w nadmiernych ilościach podczas ciąży, gdyż może wtedy podrażniać żołądek.
– Polepsza krążenie krwi
– Wykazuje działanie odświeżające, antybakteryjne.
– Stosowany w formie olejku lub w preparatach kosmetycznych do ciała pomaga w walce z cellulitem i nadmiarem tkanki tłuszczowej.
– W Azji uważany za afrodyzjak.
– Ma działanie przeciwobrzękowe i moczopędne.
– Ma szerokie zastosowanie w kuchni, popularny zwłaszcza w Azji.
– Jego działanie odkażające ma zastosowanie w higienie jamy ustnej.
– Stosowany przy wyrobie perfum i w aromaterapii.
– Łagodzi bóle miesiączkowe.
– Działa pomocniczo przy leczeniu migren.

Przepisy lecznicze:

Herbata imbirowa
Składniki:
– ok 2 cm kawałek korzenia imbiru,
– pół litra wody,
– torebka czarnej ewentualnie malinowej herbaty,
– miód.
Imbir kroimy lub ścieramy na bardzo drobne kawałki. Wodę doprowadzamy do wrzenia. Starty imbir dodajemy do wody razem z torebką herbaty. Gotujemy dalej na niewielkim ogniu przez ok. 5-8 minut. Słodzimy jedną lub dwiema łyżeczkami miodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Abra

Tarot Miłości

Wróżba z kart Tarota w oparciu o rozkład krzyż celtycki.

Tarot

Postaw Tarota

Horoskop na dziś Horoskop na dziś

Sprawdź co Cię dzisiaj czeka
20 grudzień 2024

Sprawdź
Faza Księżyca Faza Księżyca

Sprawdź fazę Księżyca na dziś

Sprawdź
Horoskop na dziś Wibracja na dziś

Dzisiejszy dzień będzie Ci się dłużył, poczujesz spadek energii i sił witalnych. Pojawią się nieprzewidziane przeszkody i trudności. Dzień będzie wymagał od Ciebie pracowitości i uporządkowania spraw. W dzisiejszym dniu dobrze zadbać o przyszłe terminy, gdyż czwórka sprzyja myśleniu perspektywicznemu, planowaniu i budowaniu, dlatego dziś warto umówić się na ważne spotkania i rozmowy, które musimy odbyć w najbliższej przyszłości. Postaraj się myśleć z wyprzedzeniem i planuj. Uporządkuj rozliczenia. W finansach unikaj ryzyka. Niestety dziś będziesz musiał zrezygnować z przyjemności i rozrywek.

Horoskop na dziś Magiczne Ciasteczko
Marz o rzeczach wielkich to Ci przynajmniej pozwoli zrobić kilka małych.