Jeżyna

Jeżyny to krzewy występujące pospolicie, należące do rodziny różowatych. Tworzą zarośla i kępy na skrajach pól i lasów. Wyróżniają się wieloma właściwościami zdrowotnymi i wyjątkowymi walorami smakowymi ich owoców. Wyglądem przypomina malinę, jednak pędy jeżyny są dłuższe, bardziej kolczaste. Owoce mają kolor ciemnofioletowy lub czarny, w smaku są bardziej kwaśne niż owoce malin. Uprawa wymaga stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. Jeżyny stanowią bardzo bogate źródło antyoksydantów, witamin i błonnika. Uważane są za ważny składnik diety antynowotworowej.
Skład: cukry, kwasy organiczne, witaminy: B1, B2, B6, B12, C, A, E, K, antocyjany, sole mineralne: wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód, cynk.
Występowanie: występuje pospolicie w Europie, w Azji i w Ameryce Północnej. Można znaleźć je w lasach , w zaroślach, zagajnikach i przy drogach.
Właściwości i działanie:
– Bogate w silne przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki przyczyniające się do rozwoju komórek rakowych
– Przyspieszają przemianę materii.
– Owoce jeżyn mają pozytywny wpływ na przewód pokarmowy.
– wykazuje działanie antybakteryjne. Sok stosowany zewnętrznie można stosować na wypryski.
– Jako środek stosowany przy infekcjach ma działanie łagodzące, wyciszające. Przynosi ulgę przy nieżycie górnych dróg oddechowych,  także przy anginie. Pomaga szybciej wrócić do zdrowia i sił, wzmacnia organizm.
-Wykazuje działanie napotnie.
– Pomocniczo stosowane w leczeniu anemii.
– Uważa się, że regularnie spożywane mogą obniżyć ryzyko chorób serca.
– Napar z liści stosuje się przeciwbiegunkowo.

Przepisy lecznicze:

Dżem z jeżyn
Składniki:
– 1 kg jeżyny.
– 0,5 kg cukru.
– 2 łyżeczki cytryny.
Jeżyny należy dokładnie umyć, a następnie odsączyć za pomocą sita. W garnku umieszczamy część jeżyn i zasypujemy cukrem i dokładamy tak kolejne warstwy jeżyn i cukru aż wykorzystamy wszystko. Na górze powinna znaleźć się warstwa cukru. Zostawiamy tak przygotowane jeżyny na kilka godzin, aby puściły więcej soku. Następnie należy zagotować je na wolnym ogniu. Powstałą pianę usuwamy. Gotujemy tak długo aż masa zgęstnieje. Skrapiamy sokiem z cytryny. Odstawiamy i przykrywamy mieszankę. Myjemy i wyparzamy wcześniej przygotowany słoik. Nakładamy do niego ciepły dżem, zakręcamy i odstawiamy do wystygnięcia nakrętką do dołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne hasła