Kolendra (koriandrum) jest gatunkiem rośliny należącym do rodziny selerowatych. Wywodzi się z krajów Bliskiego Wschodu. Spotkać można ją we w strefie basenu śródziemnomorskiego, zwłaszcza we wschodnich obszarach, w północnej Afryce oraz w Azji. Kolendra jest rośliną jednoroczną, w Polsce stanowi roślinę uprawną, są jednak miejsca gdzie można spotkać ją także w stanie dzikim.
Kolendra siewna to roślina przyprawowa, której największymi producentami są Maroko i Indie. Kolendrę stosuje się nie tylko w kuchni, posiada ona także kilka dobroczynnych właściwości dla zdrowia. Świeże liście kolendry, jak i zmielone nasiona stosuje się w wielu potrawach kuchni azjatyckiej, chińskiej, czy meksykańskiej.
Skład: woda, tłuszcze, związki białkowe, celulozowe, sole mineralne, polifenole, kwasy organiczne, aminokwasy, kumaryna, flawonoidy, fitosterole, związki fenolowe, olejki eteryczne, witaminy, C, A, B, E, kwasy tłuszczowe.
Występowanie: Chiny, Indie, Maroko, Syria, Pakistan, Gruzja, Rosja, w mniejszym zakresie: kraje Ameryki Południowej i Europy Środkowej.
Właściwości i zastosowanie:
– Wykazuje pozytywne działanie na trawienie, poprawia apetyt, działa żółciopędnie. Pomaga przy zatruciach pokarmowych.
– Właściwości uspokajające.
– Zielone części kolendry i owoce (nasiona) mają szerokie zastosowanie w kuchni
– Z kolendry otrzymywany jest olejek eteryczny, który działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Olejek eliminuje wzdęcia, łagodzi problemy gastryczne. Dodatkowo wykazuje on właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.
– Linalol wchodzący w skład olejku eterycznego pozyskiwanego z kolendry wykazuje także właściwości uspokajające.
– Pomocna podczas bólu stawów i przy reumatyzmie.
– Stosowana wspomagająco w walce z pasożytami jelitowymi.
– Używana zewnętrznie pomaga przy niewielkich oparzeniach i ranach.
– Ma szerokie zastosowanie w kuchni indyjskiej, azjatyckiej stanowiąc dodatek do mięs, ryb, sałatek, sosów i zup. Jej smak można opisać jako wyrazisty, ziołowy.
Przepisy:
Napar z kolendry
Składniki:
– 1 łyżka rozgniecionych owoców kolendry
– 2 szklanki wody.
Przygotowujemy zioła, zalewamy wrzątkiem. Parzymy pod przykryciem minimum 15 minut, do maksymalnie 25 minut. Napar należy pić dwa razy dziennie najlepiej przed jedzeniem lub godzinę po posiłku.