Kolendra siewna

Kolendra (koriandrum) jest gatunkiem rośliny należącym do rodziny selerowatych. Wywodzi się z krajów Bliskiego Wschodu. Spotkać można ją we w strefie basenu śródziemnomorskiego, zwłaszcza we wschodnich obszarach, w północnej Afryce oraz w Azji. Kolendra jest rośliną jednoroczną, w Polsce stanowi roślinę uprawną, są jednak miejsca gdzie można spotkać ją także w stanie dzikim.
Kolendra siewna to roślina przyprawowa, której największymi producentami są Maroko i Indie. Kolendrę stosuje się nie tylko w kuchni, posiada ona także kilka dobroczynnych właściwości dla zdrowia. Świeże liście kolendry, jak i zmielone nasiona stosuje się w wielu potrawach kuchni azjatyckiej, chińskiej, czy meksykańskiej.
Skład: woda, tłuszcze, związki białkowe, celulozowe, sole mineralne, polifenole, kwasy organiczne, aminokwasy, kumaryna, flawonoidy, fitosterole, związki fenolowe, olejki eteryczne, witaminy, C, A, B, E, kwasy tłuszczowe.
Występowanie: Chiny, Indie, Maroko, Syria, Pakistan, Gruzja, Rosja, w mniejszym zakresie: kraje Ameryki Południowej i Europy Środkowej.

Właściwości i zastosowanie:
– Wykazuje pozytywne działanie na trawienie, poprawia apetyt, działa żółciopędnie. Pomaga przy zatruciach pokarmowych.
– Właściwości  uspokajające.
– Zielone części kolendry i owoce (nasiona) mają szerokie zastosowanie w kuchni
– Z kolendry otrzymywany jest olejek eteryczny, który działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Olejek eliminuje wzdęcia, łagodzi problemy gastryczne. Dodatkowo wykazuje on właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.
– Linalol wchodzący w skład olejku eterycznego pozyskiwanego z kolendry wykazuje także właściwości uspokajające.
– Pomocna podczas bólu stawów i przy reumatyzmie.
– Stosowana wspomagająco w walce z pasożytami jelitowymi.
– Używana zewnętrznie pomaga przy niewielkich oparzeniach i ranach.
– Ma szerokie zastosowanie w kuchni indyjskiej, azjatyckiej stanowiąc dodatek do mięs, ryb, sałatek, sosów i zup. Jej smak można opisać jako wyrazisty, ziołowy.

Przepisy:

Napar z kolendry
Składniki:
– 1 łyżka rozgniecionych owoców kolendry
– 2 szklanki wody.
Przygotowujemy zioła, zalewamy wrzątkiem. Parzymy pod przykryciem minimum 15 minut, do maksymalnie 25 minut. Napar należy pić dwa razy dziennie najlepiej przed jedzeniem lub godzinę po posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *