Koper włoski (Fenkuł)

Koper włoski, inaczej zwany fenkułem zwyczajnym lub niekiedy koprem słodkim zaliczany jest do rodziny selerowatych (baldaszkowatych). Jest to dwuletnia roślina, której właściwości zdrowotne odkryto już w starożytności. Koper włoski składa się z białej lub jasnozielonej bulwy (inaczej cebuli), łodyga otoczona jest strzępiastymi liśćmi. Roślina daje drobne owoce. W celach spożywczych wykorzystuje się cały koper ; bulwę, liście, łodygę i owoce, jednak wyłącznie owoce wykazują właściwości lecznicze. W Polsce koper włoski znany jest jako przyprawa wyróżniająca się mocnym, anyżowym zapachem i smakiem. Fenkuł uznawany jest za dobry środek na polepszenie trawienia. Ma także właściwości wiatropędne i polecany jest do pobudzenia laktacji u kobiet karmiących piersią.
Skład: nienasycone kwasy tłuszczowe, flawonoidy, witaminy A, z grupy B, C, potas, wapń, magnez, fosfor, sód, nienasycone kwasy tłuszczowe i wysoką zawartość flawonoidów.
Występowanie: głównie obszar basenu Morza Śródziemnego, tereny Azji Mniejszej, a także w wielu rejonach świata. Występuje również w Polsce.

Właściwości i zastosowanie:
– Właściwości wspomagające trawienie. Pomaga na wzdęcia, zgagę i niestrawność.
– Bogaty w fitoskładniki takie, np. jak rutyna, kwercetyna. Posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Działa przeciwnowotworowo i przeciwzapalnie. Neutralizuje wolne rodniki.
– Działa wiatropędnie dzięki zawartości anetolu w olejku koprowym. Wykazuje działanie rozkurczowe, co zmniejsza napięcie mięśni gładkich.- Uważany jest za silny afrodyzjak.
– Poprawia laktację u matek karmiących piersią jednak powinno się go stosować z rozwagą podczas karmienia piersią, i najlepiej po konsultacji z lekarzem. Najnowsze badania wykazują, że fenkuł działa mocno estrogennie i nadmiar tego hormonu może przenikać do mleka matki. Powinno się także unikać podawania kopru włoskiego podczas kolek niemowlęcych i wybrać bardziej bezpieczne metody zwalczania nieprzyjemnych dolegliwości przy kolce.
– Pobudza apetyt. Nasiona kopru zwiększają produkcję soku żołądkowego i żółci.
– Wysoka zawartość witaminy C wspomaga układ odpornościowy.
– Bogate źródło błonnika. Obniża poziom cholesterolu.
– W kuchni wykorzystywany w całości. Można spożywać w surowej postaci dodając do sałatek. Bulwy fenkułu można podsmażać, gotować, dusić. Łodygi stanowią dodatek do zup, zaś liście i nasiona wykorzystuje się jako przyprawę.
– Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
– Korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy.
– Ma właściwości wykrztuśne. Pomocny w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.
– Pomaga na bolesne miesiączki.
– Zastosowanie przy higienie jamy ustnej.
– Działa pomocniczo w walce z retinopatią oraz jaskrą.
– Uznawany za naturalny i skuteczny środek w zwalczaniu wszawicy i pcheł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Abra

Tarot Miłości

Wróżba z kart Tarota w oparciu o rozkład krzyż celtycki.

Tarot

Postaw Tarota

Horoskop na dziś Horoskop na dziś

Sprawdź co Cię dzisiaj czeka
13 lipiec 2024

Sprawdź
Faza Księżyca Faza Księżyca

Sprawdź fazę Księżyca na dziś

Sprawdź
Horoskop na dziś Wibracja na dziś

Dzisiejszy dzień upłynie w wibracji liczby jeden. Poczujemy bardzo silny przypływ energii, będziemy wykazywać większą inicjatywę w wielu dziedzinach. Bardzo dobry dzień na rozpoczynanie ważnych przedsięwzięć, podejmowanie decyzji, wdrażanie w życie nowych planów. Czeka nas wiele nowych wydarzeń, dużo kontaktów z ludźmi. Dzisiejsza wibracja jedynki, sprzyja kupowaniu i sprzedaży. Tego dnia najlepiej polegać na sobie. Dobry dzień na nowe działania, na przykład na  rozpoczęcie diety

Horoskop na dziś Magiczne Ciasteczko
W ciszy odnajdziesz radość, którą odebrał Ci stres.