Kozieradka

Kozieradką pospolitą nazywamy jednoroczną roślinę z rodziny motylkowatych, uprawianą w Azji, rejonie Morza Śródziemnego, w Europie Środkowej i Wschodniej, w Ameryce Północnej. Kozieradka jest uprawiana także w Polsce. Inne jej nazwy to greckie siano lub grecka koniczyna. W uprawie jest mało wymagająca. Nasiona kozieradki są cenione z uwagi na dużą zawartość substancji śluzowych. Kozieradka jest także pomocna w leczeniu cukrzycy – uważa się, że zioło to obniża poziom cukru we krwi. Roślina ta kwitnie w czerwcu i w lipcu. Wyglądem przypomina ona koniczynę. Zapach kozieradki jest specyficzny, nieco korzenny i ostry, często określa się go jako nieprzyjemny. Regularne spożywanie kozieradki powoduje, że zapach potu robi się specyficzny, bardzo wyczuwalny, wręcz drażniący. Surowiec leczniczy stanowią nasiona kozieradki.
Skład: substancje śluzowe, saponiny, flawonoidy (witeksyna, izowiteksyna i wicenina), witaminy A, C, E, B6, kwas foliowy, cholina, lecytyna, olejek eteryczny, sole mineralne, wapń, żelazo, magnez, sód, cynk, fosfor, potas.
Występowanie: północno- zachodnia Azja, Europa Środkowa i Wschodnia, Ameryka Północna.

Właściwości i zastosowanie:
– Pozytywny wpływ na trawienie i apetyt. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego, a także śliny. Poprawia przyswajanie składników, zwłaszcza aminokwasów. Olej z kozieradki ma pomocnicze zastosowanie w chorobie wrzodowej gdyż działa ochronnie i przeciwzapalnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego.
– Stymuluje wytwarzanie śluzu, ma silne działanie wykrztuśne. Pomaga przy wydalaniu alergenów z układu oddechowego.
– Wykazuje działanie wzmacniające organizm.
– Obniża poziom cukru we krwi, stosowana pomocniczo w leczeniu cukrzycy.
– Ma właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe.
– Kozieradka w postaci oleju reguluje wypróżnienia.
– Zwiększa ilość czerwonych krwinek we krwi. Poprawia odporność.
– Pomaga obniżyć cholesterol. Zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy.
– Ma zastosowanie zewnętrzne, np. przy czyrakach.
– Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Pomaga zwalczać gronkowca złocistego i pałeczki zapalenia płuc.
– Stosowana w kosmetyce. Odżywia i wzmacnia osłabione włosy, zapobiega ich wypadaniu. Łagodzi podrażnienia skóry głowy.
– Pomaga w odchudzaniu. Kozieradka jest bogata w rozpuszczalny błonnik.
– Działa pomocnie w leczeniu bólu miesiączkowego.
– Wykazuje właściwości moczopędne, pomaga usuwać nadmiar wody z organizmu.
– Łagodzi nieprzyjemne objawy menopauzy.
– Wykorzystywana w celach spożywczych w Azji. Sproszkowane nasiona są tam cenioną przyprawą podkreślającą smak ryb, mięs, sałatek, sosów i zup. W celu pozbycia się specyficznego zapachu i smaku goryczki nasiona kozieradki poddaje się prażeniu.

Przepisy lecznicze:

Odwar z kozieradki do zastosowania zewnętrznego
Składniki:
– Łyżka sproszkowanych nasion kozieradki.
– 1 szklanka wody 300 ml.
Gotujemy wodę i zalewamy nią sproszkowane nasiona po czym umieszczamy mieszankę w garnku i dalej gotujemy na małym ogniu przez ok. 3 do 5 minut. Odwar stosujemy zewnętrznie na wrzody, czyraki lub inne łagodne stany zapalne skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Abra

Tarot Miłości

Wróżba z kart Tarota w oparciu o rozkład krzyż celtycki.

Tarot

Postaw Tarota

Horoskop na dziś Horoskop na dziś

Sprawdź co Cię dzisiaj czeka
22 czerwiec 2024

Sprawdź
Faza Księżyca Faza Księżyca

Sprawdź fazę Księżyca na dziś

Sprawdź
Horoskop na dziś Wibracja na dziś

Dzisiejszy dzień niesie ze sobą wspaniałe wibracje, sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i stosunków. Ta wibracja sprawia, że możemy dziś poznać osoby niezwykłe i wyjątkowe, które wywrą na Nas niesamowite wrażenie. Poczujemy silną energię i zwiększy się nasza aktywność. W dzisiejszym dniu warto wyjść z domu, zamiast zaszywać się w domowych pieleszach. W istniejących już związkach może dojść do drobnych spięć, dlatego warto więcej uwagi i zainteresowania poświęcić bliskim sercu osobom. W sprawach finansowych najlepiej zachować ostrożność. Nie jest to również korzystny dzień na plany ani na rozpoczynanie nowych spraw. Dobry na kontakty z zagranicą. W tym dniu najlepiej nie odkładać rozpoczętych spraw na później. Spotkanie kogoś z przeszłości, niedokończone sprawy z poprzednich miesięcy i tygodni, mogą w tym dniu dać znać o sobie.

Horoskop na dziś Magiczne Ciasteczko
Błąd leży w pośpiechu.