Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity jest przedstawicielem rodziny astrowatych i stanowi roślinę o wielu właściwościach zdrowotnych. Cechuje się składem bogatym w witaminy i składniki mineralne, posiada także cenne flawonoidy. Krwawnik ma przede wszystkim właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwkrwotoczne. Jest ziołem ogólnodostępnym, rośnie bardzo pospolicie, jest tani, a mimo to posiada wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Surowcem wykorzystywanym do leczenia są kwiaty i liście krwawnika. Krwawnik pospolity jest składnikiem wielu leków farmakologicznych, a także kosmetyków. Można go używać zewnętrznie na przykład pod postacią okładów, ale najlepsze właściwości ma stosowany zewnętrznie na przykład w postaci naparów czy nalewki. Najbardziej wartościowym surowcem pod względem leczniczym są kwiatostany krwawnika.
Olejek stosowany jest w produkcji wielu maści i kremów przyspieszających gojenie ran i wrzodów.
Zioło znane było już za czasów Hipokratesa, kiedy to wykorzystywano je w celu leczeniu hemoroidów. Dziś w dalszym ciągu należy do bardzo popularnych surowców roślinnych, stosowanych zarówno w zewnętrznie jak i wewnętrznie. Jak działa ziele krwawnika i kiedy może nam pomóc?
Skład: witaminy A, C, K, kamfora, olejki eteryczne, cynoel, azuleny, garbniki, cholina, kumaryny, flawonoidy, sole mineralne: cynku, miedzi, żelaza, żywice, kwasy: salicylowy, mrówkowy, octowy.


Występowanie: rośnie w całej Polsce, głównie na łąkach, w zaroślach, ogrodach, a także na nieużytkach. Bardzo pospolity w Eurazji, występuje też licznie w Ameryce Północnej.
Właściwości i działanie:
– Wykazuje szerokie działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Polecany w leczeniu trudno gojących się ran i niewielkich oparzeń. Łagodzi zapalenia skóry i błon śluzowych
– Stosowany na lepsze trawienie. Wykazuje działanie żółciopędnie, działa pobudzająco na apetyt. Poprawia przemianę materii, jest pomocny przy kuracjach odchudzających. Przy schorzeniach ze strony przewodu pokarmowego, np. przy niestrawności, wrzodach żołądka, wzdęciach poleca się pić napar z krwawnika. Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych, a także moczowych.
– Polecany w trakcie odchudzania. Polepsza przyswajalność wielu składników odżywczych, niweluje zaparcia, poprawia trawienie.
– Posiada właściwości wykrztuśne.
– Stosowany pomocniczo przy zaburzeniach miesiączkowania. Działa regulująco na cykl menstruacyjny. Łagodzi także bóle menstruacyjne.
– Działa łagodząco na bóle reumatyczne.
– Polecany jako pomocniczy środek na nadciśnienie.
– Ma działanie przeciwkrwotocznie. Pomaga zmniejszać krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne
– Wykazuje lekkie działanie moczopędne.
– Ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji. Polecany jest szczególnie do cery tłustej, zanieczyszczonej, trądzikowej, ale jego zalety docenią także cery dojrzałej. Krwawnik łagodzi i leczy stany zapalne, działa hamująco na rozwój bakterii, działając oczyszczająco na cerę. Dodatkowo wykazuje właściwości odmładzające i rozjaśniające.
– Działa pomocniczo przy leczeniu hemoroidów. Często wykorzystuje się krwawnik do przygotowania tzw. nasiadówek, które pomagają leczyć żylaki odbytu.
– Jest pomocny także podczas przeziębienia. Wzmacnia organizm i leczy stany zapalne gardła oraz jamy ustnej. Przy stanach zapalnych jamy ustnej zaleca się płukanki z krwawnika.


Przepisy lecznicze:


Napar z krwawnika przy dolegliwościach trawiennych.
Składniki:
– Łyżka suszonych ziół krwawnika pospolitego.
– Szklanka wody 300 ml.
Łyżkę ziół zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Odcedzamy i pijemy maksymalnie dwie szklanki dziennie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *