Kozłek lekarski

Określany również mianem waleriany, jest najczęściej najczęściej stosowanym ziołem na uspokojenie i lepsze zasypianie. Podziemne łodygi kozłka czyli kłącza, a także korzeń stanowią surowce lecznicze. Oprócz właściwości wyciszających i uspokajających zioło to posiada również inne zastosowania, zwłaszcza w leczeniu dolegliwości żołądkowych lub uśmierzania bólu w czasie menstruacji. Waleriana wydziela charakterystyczny słodki, lekko miodowy zapach i stanowi afrodyzjak dla kotów. Kwiaty kozłka są koloru białego lub różowego, wyróżniają się przyjemnym zapachem. Listki kozłka dosyć pachną specyficznie, wydzielając lekko ostry, chrzanowy zapach
skład: walepotriaty, składniki olejku eterycznego oraz flawonoidy.
występowanie: na obszarach całej Eurazji bez stref arktycznych i pustyni. Występuje również w Ameryce Północnej. W Polsce rośnie pospolicie na różnych obszarach.
właściwości i działanie:
– Obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego zmniejszając poziom lęku. Redukuje napięcie psychiczne i niepokój. Zioło posiada udokumentowaną skuteczność w leczeniu wyżej wymienionych dolegliwości. Stosuje się go także w leczeniu depresji i bezsenności, kozłek lekarski ma jednak dużo łagodniejsze działania i nie powoduje uzależnienia i niepożądanych skutków ubocznych.
– Pomaga w uśmierzaniu bólu. Jego właściwości rozkurczowe łagodzą bóle miesiączkowe. Pomocny także przy kolkach i nerwicy żołądka.
– Niweluje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wspomaga trawienie.
– Pomaga przy napięciowym bólu głowy.
– Obniża ciśnienie, ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.
– Wykazuje działanie wiatropędne, usprawnia pracę nerek.
– Poprawia apetyt.
– Pomocniczo wykorzystywany do łagodzenia objawów towarzyszących menopauzie.
– Stosowany zewnętrznie pomaga zmniejszyć łojotok i pozbyć się łupieżu.
– Najnowsze badania wskazują na silne działanie antyoksydacyjne, a także na właściwości przeciwnowotworowe kozłka.
– Wykorzystywany w aromaterapii. Działa wyciszająco i uspokajająco.
Przepisy lecznicze:
Napar z kozłka lekarskiego na wyciszenie.
Składniki:
– 1 łyżka ukruszonego korzenia kozłka
– Szklanka wody 300 ml.
Łyżkę korzenia zalewamy bardzo gorącą wodą. Zostawiamy pod przykryciem od 10 do 15 minut. Napar przecedzamy. Pijemy po jednej szklance 2 razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *