Len to jednoroczna roślina zaliczana do rodziny lnowatych, posiada bardzo długą tradycję – znana jest już od początków cywilizacji. Uprawiano ją najpierw na terenach Morza Śródziemnego i w Azji Zachodniej gdzie służyła początkowo przede wszystkim jak surowiec do obszywania skór i do produkcji włókien . Len osiąga wysokość około 70 cm, jego czas kwitnienia przypada w czerwcu i w lipcu. Kwiaty lnu mają kolor niebieski, często określa się go jako chabrowy. Szczególną popularność zdobywają nasiona lnu, które charakteryzują się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Wspaniałe walory lecznicze wykazuje też olej lniany. Len to przede wszystkim dobry środek na wzmacnianie odporności i wspomaganie pracy układu pokarmowego. Len daje nasiona niewielkich rozmiarów, które po kontakcie z woda ulegają pęcznieniu, następnie wydzielają śluz tworząc gęstą zawiesinę o wielu zastosowaniach. Nasiona lnu tzw. siemię lniane to obecnie bardzo popularny środek spożywczy i zdrowotny sprzedawany niemal w każdym sklepie czy markecie spożywczym. Są one bogate w związki śluzowe, kwasy organiczne, enzymy, sole mineralne i olej zawierający dużo witaminy E, glicerydy kwasów nienasyconych (linolenowego, linolowego), glicerydy kwasów nasyconych i fitosterole.
Skład: białka, fitosterole, kwasy organiczne, witaminy: E, C z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9), składniki mineralne: wapń, magnez, fosfor, cynk, miedź. Zawiera cenne kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3.
Występowanie: obecnie nie występuje w stanie dzikim. Uprawiany na szeroką skalę, w tym również w Polsce.
Właściwości i działanie:
– Związki śluzowe zawarte w siemieniu lnianym wykazują działanie osłonowe dla błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Działają łagodząco w chorobie wrzodowej. Zawarte w nasionach śluzy mają działanie powlekające i chronią przed działaniem kwasu solnego. Niwelują one stany zapalne żołądka.
– Stosowany jako środek delikatnie przeczyszczający.
– Pomocny podczas infekcji, zapalenia oskrzeli, kaszlu. Śluz z nasion lnu pomaga złagodzić suchy kaszel. W przypadku mokrego kaszlu pomaga szybciej pozbyć się zalegającej wydzieliny z oskrzeli.
– Stanowi bogate źródło błonnika, daje uczucie sytości, przyspiesza metabolizm i wspomaga odchudzanie. Reguluje wypróżnienia.
– Obniża poziom cukru we krwi działając wspomagająco przy cukrzycy.
– Stosowany zewnętrznie działa łagodząco przy oparzeniach, odmrożeniach i podrażnieniach skóry. Olej z lnu posiada właściwości regenerujące naskórek. Stanowi doskonały środek nawilżający skórę, staje się ona bardziej odporna na utratę wody. Len wpływa pozytywnie na stan cery odwodnionej, mieszanej i tłustej regulując ilość wydzielanego sebum.
– Obniża poziom złego cholesterolu LDL, jednocześnie podnosi poziom dobrego HDL. Ma dobroczynne działanie dla układu krążenia.
– Wspomaga pielęgnację osłabionych, łamliwych i suchych włosów. Olej z lnu odżywia skórę głowy, nawilża włosy i nadaje im miękkości.
– Łagodzi nieprzyjemne objawy związane z menopauzą. Lignany zawarte w lnie regulują działanie estrogenu.
– Najnowsze badania wykazują, że może zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworów dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów.
– Olej lniany ma także szerokie kulinarne zastosowanie.
Przepisy lecznicze:
Kisiel z siemienia lnianego.
Składniki:
– 3 łyżki siemienia lnianego.
– Szklanka wody 300 ml.
– Opcjonalnie: mleko kokosowe, owoce, miód.
Siemię lniane należy zalać gorącą wodą. Odstawiamy na 20 minut. Gdy uzyska odpowiednią gęstość będzie gotowy do spożycia, jednak najlepiej będzie smakował z owocowymi dodatkami, np. podsmażonym na patelni jabłkiem i z dodatkiem łyżeczki miodu. Po usmażeniu dodajemy owoce do kisielu i jeszcze chwilę podgrzewamy w garnku.