Mydlnica lekarska to roślina wieloletnia z rodziny goździkowatych, która posiada szereg cennych właściwości. Stosowana jest wewnętrznie (np. jako odwar przy kaszlu),jak i zewnętrznie (np. do oczyszczania cery trądzikowej). Jest dosyć powszechnie występującą rośliną, jednak należy używać jej z dużą ostrożnością. Mydlnica stosowana w niewłaściwy sposób, może zaszkodzić zdrowiu, dlatego podczas kuracji z tym składnikiem należy bezwzględnie zasięgnąć opinii lekarza. Roślina ta może doprowadzić nawet do zatrucia.
Surowcem leczniczym mydlnicy lekarskiej są przede wszystkim kłącza, ale wykorzystuje się także łodygi, liście i kwiaty.
Mydlnica zawiera liczne saponiny o właściwości detergentów. Wykazują one właściwości pieniące i rozpuszczające. Pomagają one usuwać brud, jednocześnie zmiękczają, wygładzają.
Roślina ta osiąga wysokość do 80 cm, jest łatwa w uprawie, daje białe lub różowe drobne kwiaty, które często przyozdabiają przydomowe ogródki.
Skład: saponiny, glikozydy, węglowodany, sole mineralne.
Występowanie: rośnie na obszarach Europy, Azji i Afryki Północnej. W Polsce występuje pospolicie na obszarach niżu. Roślina ta jest także popularna w uprawie.
Właściwości i działanie:
– Wykazuje oczyszczające, antybakteryjne i antygrzybicze właściwości.
– Działa wspomagająco na leczenie infekcji, zwłaszcza z mokrym kaszlem. Mydlnica lekarska działa wykrztuśnie, pobudza odruch kaszlu i zwiększa produkcję śluzu w drogach oddechowych. Pomocna w leczeniu i łagodzeniu objawów zapalenia oskrzeli, astmy oskrzelowej i zapalenia tchawicy.
– Stosowana zewnętrznie łagodzi świąd skóry.
– Wspomaga pracę układu pokarmowego, ułatwia trawienie tłuszczy, pomaga we wchłanianiu trudno przyswajalnych związków. Ma działanie żółciopędne, pobudza apetyt. Należy jednak pamiętać, że odwar z mydlnicy powinien być stosowany wyłącznie pod kontrolą lekarza, ze względu na swoje skutki uboczne. Przy ostrych stanach zapalnych należy bezwzględnie unikać stosowania mydlnicy lekarskiej.
– Pomocna w leczeniu opryszczki.
– Wykorzystywana do produkcji wielu kosmetyków. Wyciąg z mydlnicy jest popularnym składnikiem środków myjących: mydeł, żeli pod prysznic, szamponów. Stosowany w kremach pomaga lepiej rozprowadzać produkt na skórze, dodatkowo nadaje skórze miękkość i wygładza ją. Saponiny, które zawiera mydlnica powodują lepsze pienienie się kosmetyków, jednocześnie niwelując podrażnienia skóry. Wyciąg z mydlnicy lekarskiej polecany jest zwłaszcza do cer trądzikowych i łojotokowych – kosmetyki myjące zawierające ten składnik regulują pracę gruczołów łojowych.
– Stosowana zewnętrznie łagodzi także zmiany łuszczycowe.
– Może być używana do prania ręcznego w celu usuwania plam. W odwarze z mydlnicy można łatwiej pozbyć się plamy. Mydlnica zmiękcza ponadto wodę wykorzystywaną do prania.
– Stosowana do wyrobu chałwy ze względu na właściwości emulgujące wyciągów z mydlnicy.
– Posadzona w ogrodzie mydlnica odstrasza ślimaki.