Mydlnica lekarska

Mydlnica lekarska to roślina wieloletnia z rodziny goździkowatych, która posiada szereg cennych właściwości. Stosowana jest wewnętrznie (np. jako odwar przy kaszlu),jak i zewnętrznie (np. do oczyszczania cery trądzikowej). Jest dosyć powszechnie występującą rośliną, jednak należy używać jej z dużą ostrożnością. Mydlnica stosowana w niewłaściwy sposób, może zaszkodzić zdrowiu, dlatego podczas kuracji z tym składnikiem należy bezwzględnie zasięgnąć opinii lekarza. Roślina ta może doprowadzić nawet do zatrucia.
Surowcem leczniczym mydlnicy lekarskiej są przede wszystkim kłącza, ale wykorzystuje się także łodygi, liście i kwiaty.
Mydlnica zawiera liczne saponiny o właściwości detergentów. Wykazują one właściwości pieniące i rozpuszczające. Pomagają one usuwać brud, jednocześnie zmiękczają, wygładzają.
Roślina ta osiąga wysokość do 80 cm, jest łatwa w uprawie, daje białe lub różowe drobne kwiaty, które często przyozdabiają przydomowe ogródki.
Skład: saponiny, glikozydy, węglowodany, sole mineralne.
Występowanie: rośnie na obszarach Europy, Azji i Afryki Północnej. W Polsce występuje pospolicie na obszarach niżu. Roślina ta jest także popularna w uprawie.


Właściwości i działanie:
– Wykazuje oczyszczające, antybakteryjne i antygrzybicze właściwości.
– Działa wspomagająco na leczenie infekcji, zwłaszcza z mokrym kaszlem. Mydlnica lekarska działa wykrztuśnie, pobudza odruch kaszlu i zwiększa produkcję śluzu w drogach oddechowych. Pomocna w leczeniu i łagodzeniu objawów zapalenia oskrzeli, astmy oskrzelowej i zapalenia tchawicy.
– Stosowana zewnętrznie łagodzi świąd skóry.
– Wspomaga pracę układu pokarmowego, ułatwia trawienie tłuszczy, pomaga we wchłanianiu trudno przyswajalnych związków. Ma działanie żółciopędne, pobudza apetyt. Należy jednak pamiętać, że odwar z mydlnicy powinien być stosowany wyłącznie pod kontrolą lekarza, ze względu na swoje skutki uboczne. Przy ostrych stanach zapalnych należy bezwzględnie unikać stosowania mydlnicy lekarskiej.
– Pomocna w leczeniu opryszczki.
– Wykorzystywana do produkcji wielu kosmetyków. Wyciąg z mydlnicy jest popularnym składnikiem środków myjących: mydeł, żeli pod prysznic, szamponów. Stosowany w kremach pomaga lepiej rozprowadzać produkt na skórze, dodatkowo nadaje skórze miękkość i wygładza ją. Saponiny, które zawiera mydlnica powodują lepsze pienienie się kosmetyków, jednocześnie niwelując podrażnienia skóry. Wyciąg z mydlnicy lekarskiej polecany jest zwłaszcza do cer trądzikowych i łojotokowych – kosmetyki myjące zawierające ten składnik regulują pracę gruczołów łojowych.
– Stosowana zewnętrznie łagodzi także zmiany łuszczycowe.
– Może być używana do prania ręcznego w celu usuwania plam. W odwarze z mydlnicy można łatwiej pozbyć się plamy. Mydlnica zmiękcza ponadto wodę wykorzystywaną do prania.
– Stosowana do wyrobu chałwy ze względu na właściwości emulgujące wyciągów z mydlnicy.
– Posadzona w ogrodzie mydlnica odstrasza ślimaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Abra

Tarot Miłości

Wróżba z kart Tarota w oparciu o rozkład krzyż celtycki.

Tarot

Postaw Tarota

Horoskop na dziś Horoskop na dziś

Sprawdź co Cię dzisiaj czeka
21 czerwiec 2024

Sprawdź
Faza Księżyca Faza Księżyca

Sprawdź fazę Księżyca na dziś

Sprawdź
Horoskop na dziś Wibracja na dziś

Dzisiejszy dzień posiada bardzo silną wibrację liczby 8. Poczujemy zdecydowany przypływ energii. Znakomity czas na śmiałe przedsięwzięcia, załatwiane wszelkich spraw urzędowych, operacji bankowych oraz interesy. Doskonały moment by poprosić szefa o podwyżkę, gdyż w dzisiejszym dniu wiele rzeczy, o które poprosimy będzie nam dane, zwłaszcza na płaszczyźnie materialnej. Warto dziś załatwić zaległe sprawy. Działać należy rozważnie i unikać arogancji. Ktoś będzie potrzebował twojego wsparcia. Podziel się swoją siłą. Spraw miły prezent ukochanej osobie. To znakomity dzień na obdarowywanie. Dzisiaj wszystkie sprawy powinny zakończyć się pomyślnie.

Horoskop na dziś Magiczne Ciasteczko
Miłość jest odpowiedzią na wartość, wymaga poświęcenia.