Sennik – Historia interpretacji snów

Wraz z rozwojem pisma ludzkość starała się notować oraz interpretować znaczenie swoich snów. Już około 4000 lat temu powstał pierwszy sennik napisany przez Egipcjan. Najstarszym istniejącym obecnie sennikiem jest pewien egipski papirus pochodzący z około 2000-1790 roku p. Chr.

Egipcjanie wierzyli, że w swoich snach spotykają samych Bogów. W wyniku tych spotkań oczekiwali porad, wskazówek, ostrzeżeń. Sny dzielono na sny święte, czyli prorocze oraz sny zwykłe. Sny dzielono także na te dobre i złe. Te prorocze były przesłaniem o istotnym znaczeniu. Szczególną wagę przywiązywano do snów królów i kapłanów. Z tego też względu możemy często spotkać się z opisami snów w Starym Testamencie. Egipcjanie wierzyli, że ich sny przepowiadają przyszłość. Dlatego traktowali je, jako wskazówki dla nadchodzących wydarzeń w ich życiu. Wierzyli również, że podczas snu ich dusze przenoszą się do niebiańskiej krainy, w której to mogli się komunikować, ze swoimi zmarłymi bliskimi. To utwierdzało ich w przekonaniu, że istnieje jeszcze jedno życie po śmierci. Znajomość symboliki oraz znaczenia snów była dla Egipcjan bardzo istotną dziedziną, o czym świadczy fakt, że kapłan nim został uznany interpretatorem snów, musiał studiować wiele lat symbolikę oraz znaczenie marzeń sennych, jak również zdobywać wszechstronne wykształcenie w wielu innych dziedzinach. Można powiedzieć, że byli wzorem ówczesnych intelektualistów. Dlatego też kapłani zajmujący się tłumaczeniem symboliki oraz interpretacją znaczenia snów posiadali bardzo wysoką pozycję w społeczeństwie starożytnego Egiptu.

Do tej pory powstało wiele senników, jednakże najbardziej popularnym jest sennik egipski zwany babilońskim, którego powiązania poprzez wspólną symbolikę możemy odnaleźć w Starym Testamencie oraz Mitologii greckiej. Był on częstokroć na przestrzeni wieków przepisywany i na jego podstawie powstało wiele innych późniejszych senników. Interesujące jest to, że większość znaczeń jest aktualna dla czasów współczesnych.

Zapraszam do mojego sennika, który jest efektem mojej wieloletniej pracy. W dużej mierze został on napisany w oparciu o znaczenie symboliki snów zawartych w senniku babilońskim.

2 komentarzy w artykule “Sennik – Historia interpretacji snów”

  1. Robercik pisze:

    Uzupełnijcie swój sennik bo ma wiele wspaniałych opisów lecz mało haseł. Pozdrawiam Robert

  2. Irena pisze:

    Bardzo trafne odczytanie mojego snu,Wiem że tak faktycznie się dzieje.Moje gratulacje.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *