Czarnuszka siewna

Jest to gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych, występujący w środowisku naturalnym, jak również w uprawach. Cechuje się charakterystycznymi białymi lub niebieskimi kwiatami. Roślina była znana już w czasach starożytnych. Daje ona maleńkie czarne i jadalne nasiona wykazujące wszechstronne zastosowanie w kuchni jako przyprawa do wielu potraw, w kosmetyce i w specyfikach leczniczych. Smak nasion jest bardzo charakterystyczny, ostry, lekko korzenny. W czasach starożytnego Egiptu roślinę nazywano czarnym złotem ze względu na wspaniałe właściwości czarnuszki. W tamtych czasach wierzono, że roślina ta może wyleczyć prawie wszystkie choroby. Czarnuszka potrzebuje słonecznego stanowiska, gleby żyznej, wilgotnej. Przy uprawie nasiona wysiewać należy bezpośrednio do gruntu na głębokość od 1 do 1,5 cm. Czarnuszka wschodzi po około dwóch tygodniach.
Skład: kwasy tłuszczowe, zwłaszcza linolowy i linolenowy, olejki eteryczne, fitosterole, fosfolipidy, flawonoidy, saponiny, białka, cukry, witaminy, karoteny, związki mineralne, alkaloidy.
Występowanie: uprawiana w wielu krajach na świecie. W stanie dzikim występuje licznie w środkowej i w południowej Europie, a także w zachodniej części Azji.

Właściwości i działanie:
– Wykazuje działanie wzmacniające organizm, wspomaga pracę systemu immunologicznego. Nie tylko poprawia odporność, ale łagodzi także przebieg przeziębienia, zwłaszcza towarzyszącego mu kataru, kaszlu i zapalenia górnych dróg oddechowych.
– Działa ochronnie na błonę śluzową żołądka, zmniejsza dolegliwości żołądkowe, łagodzi wrzody.
– Stosowana przy atopowym zapaleniu skóry (AZS), przy egzemach i wysypkach alergicznych. Łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie.
– Działa ochronnie na wątrobę i nerki.
– Wykazuje działanie przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Uważana jest za naturalny antybiotyk.
– Posiada właściwości antyoksydacyjne, opóźnia procesy starzenia się skóry, łagodzi stany zapalne i trądzik.
– Ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Występuje w kremach, hydrolatach, tonikach, w maskach, szamponach, we wcierkach i w odżywkach do włosów.
– Posiada także szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym: produkowany jest olej z czarnuszki, mąka, nalewki, a nasiona sprzedawane jako przyprawa do potraw cieszą się dużą popularnością w kuchni. Ziarna czarnuszki świetnie smakują jako przyprawa lub dodatek do mięs, sałatek czy innych potraw. Smak czarnuszki jest bardzo wyrazisty, nieco ostry i korzenny. Czarnuszka stanowi także dodatek do miodów i słodyczy.
– Ma korzystny wpływ dla układu nerwowego. Roślina wykazuje działanie antystresowe, obniża poziom kortyzolu i adrenaliny.
– Stosowana pomocniczo przy cukrzycy jako dodatek do terapii.
– Trwają prace badawcze nad zastosowaniem czarnuszki w leczeniu i w profilaktyce antynowotworowej.
– Wykorzystywana w ogrodnictwie i florystyce jako roślina ozdobna.
– Pomocna w leczeniu astmy.
– Podnosi poziom testosteronu.
– Wykazuje działanie moczopędne, żółciopędne i wiatropędne.
– Stosowana pomocniczo w celu zwiększenia laktacji u matek.
– Olej z czarnuszki rozjaśnia i zmniejsza widoczność blizn.

Przepisy lecznicze:

Nalewka miodowa z czarnuszką
Składniki:
– 20 gramów mielonych nasion czarnuszki,
– 150 ml miodu płynnego np. akacjowego,
– 300 ml wódki czystej.
Miód wraz z czarnuszką mieloną dokładnie mieszamy, na koniec dodajemy wódkę i  następnie ponownie dokładnie mieszamy. Przelewamy do szklanego naczynia, zamykamy szczelnie i odstawiamy w chłodne miejsce. Po minimum 5 dniach nalewka będzie gotowa do spożycia. Taki specyfik zaleca się spożywać w czasie przeziębienia po 2-3 łyżki dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Abra

Tarot Miłości

Wróżba z kart Tarota w oparciu o rozkład krzyż celtycki.

Tarot

Postaw Tarota

Horoskop na dziś Horoskop na dziś

Sprawdź co Cię dzisiaj czeka
21 czerwiec 2024

Sprawdź
Faza Księżyca Faza Księżyca

Sprawdź fazę Księżyca na dziś

Sprawdź
Horoskop na dziś Wibracja na dziś

Dzisiejszy dzień posiada bardzo silną wibrację liczby 8. Poczujemy zdecydowany przypływ energii. Znakomity czas na śmiałe przedsięwzięcia, załatwiane wszelkich spraw urzędowych, operacji bankowych oraz interesy. Doskonały moment by poprosić szefa o podwyżkę, gdyż w dzisiejszym dniu wiele rzeczy, o które poprosimy będzie nam dane, zwłaszcza na płaszczyźnie materialnej. Warto dziś załatwić zaległe sprawy. Działać należy rozważnie i unikać arogancji. Ktoś będzie potrzebował twojego wsparcia. Podziel się swoją siłą. Spraw miły prezent ukochanej osobie. To znakomity dzień na obdarowywanie. Dzisiaj wszystkie sprawy powinny zakończyć się pomyślnie.

Horoskop na dziś Magiczne Ciasteczko
Szczęśliwy ten ,który w niczy widzi cały świat.