Jak wróżyć z kart klasycznych?

Należy przygotować talie składającą się z 24 kart., od 9 do asów. Wybieramy jedną kartę, której będzie przypisana osoba, której wróżymy, w czym pomocny będzie rozdział opisujący charakterystykę figur. Na przykład młodą jasnowłosą kobietę będzie symbolizowała karta dama karo, a mężczyznę o ciemnych włosach w średnim wieku – Król Trefl.
Następnie rozsypujemy karty na stole, tak by nie było widać obrazków. Osoba, której wróżymy powinna je wymieszać, następnie zebrać i przetasować w ręku. Karty oddaje się w ręce wróżki, która powinna je również jeszcze trochę przetasować. Osoba, której się wróży przekłada karty na trzy części do siebie. Jeżeli mamy do czynienia z osobą niezamężną, to przekłada ona karty lewą ręką, a niezamężna prawą ręką. Jeżeli wróżba ma dotyczyć osoby trzeciej, to wtedy karty przekładamy od siebie, na trzy części. W takim przypadku pomocna może się okazać fotografia tej osoby, lub przedmiot należący do niej, ale nie jest to konieczne. Sposoby rozkładów omówię później. Najpierw zalecam zaznajomienie się z poszczególnymi znaczeniami kart. Wszystkie układy par kart zawarłam we wprowadzeniu do wróżenia z kart klasycznych znajdującym się pod linkiem Wróżenie z kart klasycznych – Wprowadzenie

Jak wróżyć z kart klasycznych? – Poznajmy znaczenie poszczególnych kart:

Talia kart klasycznych dzieli się na cztery kolory:

 • Kiery, zwane inaczej sercami
 • Kara, inaczej zwane dzwonkami
 • Trefle (żołędzie)
 • Piki

 

Kiery

Kolor ten symbolizuje stan uczuć człowieka. Mówi o związkach ludzkich, o tym, co dzieje się w naszym sercu, domu, w rodzinie. Kiery informują o miłości, przyjaźni, szczęściu, radości, niespodziankach i sukcesie.

AS KIER:

Karta ta symbolizuje nasz własny dom. Mówi o wielkiej miłości, rodzinie, małżeństwie, o stałych, związkach. To także symbol budynku, oraz tego co się dzieje w naszym sercu, bądź w sercach innych osób. Razem z 10 kier oznacza wielką miłość i rychły ślub.

Odwrócony:

Obcy lub nieprzyjazny dom, wpływ obcego domu na nasz własny. To także symbol zachwiania równowagi i stabilności w związku, oznaka, że dzieje się coś, co burzy szczęście rodzinne, coś nie gra, więzi rodzinne, partnerskie zostały osłabione.

KRÓL KIER:

Karta wskazuje na mężczyznę o włosach ciemny blond, lub na szatyna o jasnych oczach, w średnim wieku. Osoba o dobrym usposobieniu, wrażliwa, godna zaufania. Dobry, kochający mąż, wierny kochanek.
Odwrócony:
Człowiek w średnim wieku, egoista, nie można na nim polegać. Bądźmy ostrożni. Może udawać przyjaciela, dla osiągnięcia własnych korzyści. Niewierny mąż lub niestały w uczuciach kochanek.

DAMA KIER:

Kobieta o włosach ciemny blond lub szatynka. Dobry charakter, łagodność, życzliwość. Miłe usposobienie. Kochająca żona, czuła kochanka.
Odwrócona:
Reprezentuje kobietę nieodpowiedzialną, nierozważną, lubiącą zabawę i romanse. Bywa niewierna i niestała w uczuciach.

WALET KIER:

Młody człowiek, najczęściej ciemny blondyn, lub jasny szatyn. Osoba godna zaufania, wierna i odpowiedzialna. Dobry przyjaciel, kochający szczerze młody mężczyzna.
Odwrócony:
Młodzieniec, który lubi się bawić czyimiś uczuciami, niewierny, nieodpowiedzialny, zazdrosny. Egoista który myśli tylko o sobie.

10 KIER:

Symbol szczęścia, radości, miłości. Jeśli karta położona jest w sąsiedztwie osoby, to oznacza, że czeka ją szczęście, wielka miłość lub miła niespodzianka, propozycja, która przyniesie korzyści.

Odwrócona:

Może oznaczać skrywaną lub nie odwzajemnioną miłość, jeśli np. występuje obok waleta kier – młody mężczyzna, który kocha skrycie, ale również karta wskazuje na niestabilne uczucie, niepewność w miłości lub zdradę, ostrzega, że coś zagraża związkowi. Położone obok karty mogą wskazać, co zakłóca szczęście.

9 KIER:

Karta oznaczająca podziw otoczenia, szacunek, również stan zauroczenia, zakochania, który być może przerodzi się w głębokie, prawdziwe uczucie. Może również oznaczać pojednanie, spełnione marzenia, niespodziankę, która przyniesie radość.
Odwrócona:
Uczucie, które nie jest wystarczająco silne, coś mu zagraża, coś się powoli wypala. Być może związek oparty jest na kłamstwie, brak w nim zaufania i szczerości. Wygasające uczucia, koniec miłości. Zazdrość, zawiść i nieżyczliwość otoczenia.

KARA:

Karty oznaczone tym symbolem mówią o świecie materialnym. Zajmują się naszymi finansami i majątkiem, również karierą zawodową, naukową. Zapowiadają sukcesy i porażki w tych dziedzinach. Informują o przypływie małych bądź dużych pieniędzy, również o utracie stabilności finansowej, czy bankructwach.

AS KARO:

Karta dobrych wiadomości, w różnej postaci – list, rozmowa, telefon itp. Oznacza korzystny czas i szansę na wzbogacenie się, bądź podjęcie dobrze płatnej pracy, stworzenie własnej działalności. Duże szanse i możliwości, które warto wykorzystać. Z 10 karo oznacza duże pieniądze. As karo z 10 karo i 9 karo mówi, iż w grę wchodzą naprawdę wielkie pieniądze, wygraną na loterii, która zapewni dużą stabilizację finansową. Oznacza także ważne dokumenty, papiery.

Odwrócony:

To nie jest najlepszy czas dla finansów. Karta oznacza straty finansowe, szczególnie w pobliżu innych kar odwróconych. Złe wiadomości. Niekorzystna umowa, bądź zerwanie umowy, nie zdany egzamin. Przeszkody w załatwianiu dokumentów i w podpisywaniu umów. Spóżniona wiadomość.

KRÓL KARO:

Mężczyzna w średnim wieku lub starszy, jasnowłosy. Może mieć także rude włosy. Człowiek zazwyczaj wysoko postawiony lub wzbudzający szacunek otoczenia. Bogaty człowiek biznesu lubiany i ceniony.
Odwrócony:
Rozwodnik, mężczyzna zimny i niestały w uczuciach. Człowiek wpływowy, nadużywający swojej władzy, często karierę stawia na pierwszym miejscu. Skąpiec.

DAMA KARO:
Kobieta, jasnowłosa blondynka, lub kobieta z rudymi włosami. W tej karcie może występować także siostra lub córka, także młoda ambitna i zaradna dziewczyna.

Odwrócona:

Nie można jej ufać, egoistka, chciwa i zawistna, pieniądze są dla niej najważniejsze, często kłamie, ciężko jej dotrzymać słowa. Zły i chwiejny charakter.

WALET KARO:

Młody ambitny mężczyzna, jasne lub rude włosy. Może oznaczać także dziecko lub młodszego brata.

Odwrócony:

Młody mężczyzna, dla którego najbardziej liczą się pieniądze i dla bogactwa zrobi niemal wszystko. Materialista. Skłonności do hazardu.

10 KARO

Symbolizuje pieniądze i interesy. W otoczeniu innych kart karo oznacza duże sukcesy i przypływ pieniędzy. Uznanie, wygrana na loterii, spadek, spełnienie marzeń.

Odwrócona:

Groźba straty dużych pieniędzy, szczególnie jeśli w otoczeniu są inne odwrócone kara bądź czarne karty. Oznacza również spóźnione pieniądze, oszustwo, niekorzystne umowy, trzeba uważać. Z odwróconą dziewiątką karo oznacza nieprzewidziany wydatek, który będzie trzeba ponieść.

9 KARO:

Spokój w finansach, ewentualnie małe pieniądze, niewielka premia, mała nagroda pieniężna. Nic nie zagraża Twoim finansom. Razem z 9 Kier oznacza ogromną radość, drogi prezent dla lub od ukochanej osoby.

Odwrócona:

Brak napływu dużych pieniędzy i sukcesów materialnych, bądź naukowych. Również oznaka straty niewielkiej sumy pieniężnej, zguba, małe długi. Razem z Asem trefl oznacza mandat, chwilowy niedostatek, stratę, kradzież.

TREFLE:

Kolor informujący o zagrożeniach, problemach, trudnych przeżyciach, zdrowiu, psychice. Oznacza także niespodziewane wydarzenia, dobre lub złe, w zależności od kart sąsiadujących.

AS TREFL:

Najgorsza karta w talii, krzyż.

Wydarzy się coś, czego się nie spodziewamy, coś nagłego, zaskakującego i ważnego, co przysporzy bardzo wiele łez. Karty sąsiadujące wskażą, co to będzie oznaczać, przybliżą nam tę sprawę i jej znaczenie. Zaskoczenie, którego się nie spodziewamy. Musimy zachować ostrożność. Z 10 trefl oznacza ciężkie przeżycia, chorobę, niebezpieczeństwo, nieszczęście. Symbol najcięższych zmartwień – krzyż. Zalecam ostrożną interpretację, nie należy od razu wyciągać najgorszych wniosków. Przyjrzyjmy się dokładnie kartom sąsiadującym, one wiele wyjaśnią.

Odwrócony:

Nieszczęście się odwróci, szansa na poprawę i wyjście z trudnej sytuacji, wyzdrowienie. Nadzieja, duże szanse, że zły los się odwróci.

KRÓL TREFL:

Mężczyzna w średnim wieku lub starszy, szatyn lub brunet. Często oznacza naszego przełożonego osobę na wysokim stanowisku. Człowiek uczciwy i pracowity, mobilizujący do wysiłku. Może oznaczać także ojca lub teścia.

Odwrócony:

Człowiek złośliwy i zgorzkniały, zbyt wymagający i zimny ojciec.
Przełożony, który jest niesprawiedliwy, niewyrozumiały, stwarza napiętą atmosferę, źródło stresu i napięcia. Zapowiedź problemów w pracy.

DAMA TREFL:

Kobieta ciemnowłosa, szatynka lub brunetka. Wesoła, szczera. Może oznaczać przełożoną, dobrą przyjaciółkę, również siostrę, lub kogoś z rodziny, także matkę lub teściową. Osoba szanowana.

Odwrócona:

Osoba nieżyczliwa, zawistna. Wykorzystuje otoczenie do osiągnięcia własnych celów. Plot Niesprawiedliwa szefowa, niewyrozumiała matka lub teściowa. Plotkara, należy na nią uważać.

WALET TREFL:

Młody mężczyzna, szatyn lub brunet. Stanowczy, energiczny w działaniu, wie czego chce i jak to osiągnąć. Dobry znajomy lub przyjaciel, ma uczciwe zamiary, można mu zaufać.
Odwrócony:
Osoba, która ma zbyt wysokie mniemanie o sobie, chore ambicje, które za wszelką cenę pragnie zrealizować. Bardzo pragnie sukcesu.

10 TREFL

Karta awantury, kłótni. Jeżeli karta pojawi się między dwiema figurami, oznacza konflikt zaistniały między tymi osobami, a nawet bójkę. Symbolizuje kłopoty, złość i duże nerwy. Oznacza także pogorszenie zdrowia, apatię, zniechęcenie. Czasami krótką chorobę. Spokój zostanie zachwiany przez nieprzyjemne sytuacje, intrygi i pomówienia. Z Królem Trefl lub z Damą Trefl oznacza problemy w pracy, a także z rodziną.

Odwrócona:

Odwrócenie zmartwień, powrót do zdrowia, osuszenie łez, poprawa losu. Konflikt zostanie
złagodzony, poprawa stosunków, pojednanie. Poprawa stosunków w pracy lub rodzinie.

9 TREFL:

Symbol zniechęcenia, licznych stresów i zmartwień. Może oznaczać niegroźną chorobę, załamanie nerwowe, apatię. Dość duże łzy. Z 10 Trefl – bardzo duże łzy lub dosyć uciążliwa choroba. Również samotne wieczory i tęsknotę za kimś bliskim, przebywającym daleko.

Odwrócona:

Poprawa zdrowia, nastroju. Znikają problemy i łzy. Koniec zmartwień. Wyjście z apatii. Pogodzenie z losem. Koniec samotności, miłe towarzystwo. Powrót osoby za którą tęskniliśmy.

PIKI:

Karty oznaczone tym symbolem mówią o sferze zawodowej, o sprawach urzędowych i sądowych. Przepowiadają odmianę losu.

AS PIK:

Symbol urzędu, instytucji. Karta mówi o procesie sądowym lub pilnej sprawie urzędowej, która czeka na załatwienie. Może oznaczać szpital, więzienie, dom dziecka, sanatorium lub urząd skarbowy.

Odwrócony:

Ciężkie, trudne sprawy związane z urzędem. Mogą pojawić się liczne przeszkody, trzeba się bardzo postarać, by tę sprawę rozwiązać. W układach z innymi kartami może wskazywać na duży nałóg, więzienie, trudny proces sądowy. As Pik jest też symbolem ciąży, zbliżających się narodzin dziecka – karta zwana przez niektóre wróżki „kołyską.”

KRÓL PIK:

Mężczyzna w średnim wieku, brunet o ciemnych oczach. W tej karcie często występują osoby na stanowiskach urzędniczych, osoby noszące mundur, także lekarze. Obok asa kier oznacza mężczyznę mundurowego, urzędnika w rodzinie, lub wizyta takiej osoby w naszym domu, lub jej wpływ na sprawy domowe.

Odwrócony:

Czarny charakter. Mężczyzna bezwzględny, podły, mściwy, niezależnie od koloru włosów (w tej karcie może się kryć zarówno jasny blondyn, jak i brunet). Osoba, której należy się wystrzegać. To także nieprzychylny urzędnik, który komplikuje sytuację rodzinną, np. kormornik, uciążliwy kurator sądowy.

DAMA PIK:

Ciemnowłosa kobieta, ambitna i bardzo zdolna. Może oznaczać także kobietę związana z urzędem, sądem, policją i innymi instytucjami, wtedy nie bierzemy pod uwagę koloru włosów.

Odwrócona:

Kobieta o złych zamiarach, podstępna, należy na nią uważać. Intrygantka, z zawiści jest zdolna do złych czynów. Może też oznaczać osobę bardzo niebezpieczną. Dodam, że w tym przypadku także nie należy się sugerować kolorem włosów.

WALET PIK:

Młody mężczyzna, ciemnowłosy, również o ciemnych oczach, bardzo mądry, może posiadać jakiś szczególny talent W tej karcie również często wystepuje student, policjant, lub młody człowiek w wojsku.

Odwrócony:

Młody, porywczy mężczyzna, skłonny do awantur i bijatyk. Często nie stroni od alkoholu i innych szkodliwych używek. Złodziej.

DZIESIĄTKA PIK:

Karta pracy, kariery, spraw zawodowych. Także karta losu, dróg życiowych. Mówi o podróży, wyjeździe, z 9 pik – wyjazd do bardzo odległych zakątków, wyjazd służbowy.

Odwrócona:

Karta ostrzegająca przed niekorzystnymi zmianami, należy się wstrzymać przed podejmowaniem nowych, ważnych decyzji. Zmiana na przykład pracy, wyjdzie na niekorzyść. Należy zachować ostrożność. Nieudana podróż, strata, kradzież.
Problemy w pracy.

DZIEWIĄTKA PIK:

Podróż, niedaleki wyjazd. Karta podróży. Może oznaczać także spalenie wszystkich mostów za sobą, odcięcie się od przeszłości. Odmiana losu. Znalezienie celu w życiu.

Odwrócona:

Karta trunku, nałogów, spotkań towarzyskich zakrapianych alkoholem. Przeszkody związane z wyjazdem, lub w czasie podróży. Niebezpieczeństwo wieczorem jeżeli w pobliżu znajdą się negatywne karty.

6 komentarzy w artykule “Jak wróżyć z kart klasycznych?”

 1. młodyczarodziej pisze:

  Witam, kiedy napisze Pani o sposobie rozkładu kart? Pozdrawiam.

 2. Kamilanka pisze:

  Ja od zawsze miałam problem z wróżbami… po prostu się ich bałam. Raczej chodziło o sam fakt, że mogę usłyszeć coś, co niekoniecznie mi się spodoba. Ale ostatnio moja siostra była u wróżki i wszystko, co tamta jej powiedziała spełniło się. Sama chciałabym spróbować, ale może na początek czegoś niedużego, jakaś rozmowa telefoniczna. Co o tym myślicie?

 3. Smerf pisze:

  Mnie wyszło że będę miał dziecko z jasnowłosą kobietą że to będzie córka , i o dziwo wywróżyłem kilka razy i schemat kart prawie był taki sam , zapytałem też o to wahadełko no i potwierdziło że tak będzie przydały by się jakieś znaczenia kart czy to szatynka czy blondynka ciężko jest pojąć i trzeba kilka razy postawić wróżbę aby się upewnić , teraz będę czekał na kobietę .

 4. aga pisze:

  Co to znaczy odwrócony ? np. król pik i odwrócony?

  1. Doris pisze:

   Trzeba sobie na każdej karcie postawić np kropki w rogach . Wtedy będzie wiadomo czy jest odwrócona

 5. Luna29 pisze:

  Witam chciałbym się nauczyć wróżyć z kart jak to najlepiej zrobić czy ktoś może mi pomóc jakąś Książkę do wróżby czy ktoś zna jakiś poradnik do szybkiego nauki wróżb mam problem i chce się poradzić kart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *