Kasztanowiec

Rodzaj drzew lub rzadziej krzewów zaliczanych do rodziny mydleńcowatych. Kasztanowiec zwyczajny to popularne drzew zwane kasztanem, osiąga ono wysokość do 30 metrów. Występuje kilka odmian tego popularnego drzewa, a ich kwiaty mają różne kolory: czerwony, biały i żółty. Prawie każda część kasztanowca jest wykorzystywana do produkcji środków leczniczych i kosmetycznych: kora, niedojrzałe owoce oraz otrzymywane z dojrzałych owoców nasiona. Do celów zdrowotnych wykorzystuje się wyłącznie odmianę kasztanowca, która daje białe kwiaty. Kasztanowiec zawiera drogocenne substancje czynne takie jak escynę zawartą w nasionach, a także eskulinę pozyskiwaną z kory.
Skład: zawiera cenne substancje aktywne: eskulina, escyna, flawonoidy, adenozyny, kumaryny, garbniki, fenolokwasy, karotenoidy, sterole, cukry, substancje mineralne, olejki eteryczne.
Występowanie: pochodzi z półwyspu bałkańskiego, gdzie obecnie występuje bardzo nielicznie w lasach. Rośnie na terenach Europy i Azji.

Właściwości i działanie:
– Wykazuje udowodnione działanie przeciwobrzękowe. Łagodzi stan zapalny, uczucie zmęczenia i ciężkości w nogach.
– Posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce. Preparaty z kasztanowcem pomagają w walce z cellulitem. Wyciąg z kasztanowca poprawia mikrokrążenie, uszczelnia naczynia krwionośne. Kasztanowiec uznawany jest za dobry środek przeciwko żylakom dzięki zawartości escyny, która ma właściwości leczenia stanów zapalnych prowadzących do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Kasztanowiec wzmacnia ścianki żył. Osoby cierpiące na żylaki mogą wybierać spośród wielu różnych preparatów w postaci maści i żeli zawierających kasztanowca.
-Wyciąg z kasztanowca jest też stosowany przy krwiakach, siniakach i odmrożeniach. Bogaty w substancje przeciwzapalne i przeciwbakteryjne usprawnia przepływ krwi.
– Wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Zawarta w kasztanowcu escyna i flawonoidy rozrzedza krew i ułatwia jej przepływ zapobiegając powstawaniu zakrzepom wewnątrz naczyń krwionośnych. – Stosowany w lekach na hemoroidy.
– Polecany w pielęgnacji cery naczynkowej. Wzmacnia naczynia krwionośne. Dodatkowo wykazuje działanie ujędrniające przy regularnym stosowaniu kosmetyków poprawiających napięcie skóry bogatych w wyciąg z kasztanowca.
– Stosowany także do produkcji środków do prania, a także do barwienia wełny.
– Wykorzystywany w produkcji mebli, chociaż drewno z kasztanowca uznawane jest za mało wartościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne hasła