Kmin rzymski (kumin)

Kmin rzymski to inaczej kumin, jest to gatunek ciepłolubnej, jednorocznej rośliny z rodziny selerowatych. Obecnie nie spotyka się go w stanie dzikim, a jedynie w postaci hodowlanej. Uprawia się kmin w Egipcie, Maroku, Syrii, Turcji, Iranie, Indiach, w Chinach, w Ameryce Południowej i Północnej. Kmin rzymski był znany już w starożytności, już wtedy wiedziano o jego wspaniałych właściwościach leczniczych. Kumin jest niewysoką rośliną, osiąga z reguły maksymalną wysokość pół metra. Znany z właściwości leczniczych, a także z szerokiego zastosowania w kuchni. Z kminu rzymskiego wyrabia się popularną przyprawę sprzedawaną pod nazwą kmin rzymski albo kumin.
Roślina zakwita koszyczkowymi białymi lub różowymi kwiatami. Z kwiatów formują się następnie owoce, które dają nasiona. Wewnątrz łupinki nasion znajdują się mniejsze nasionka, z których pozyskuje się przyprawę szeroko stosowaną w kuchni.
Skład: W skład owoców kminu rzymskiego wchodzą: błonnik, cukry, witaminy A, witaminy z grupy B, witamina C i E, minerały – magnez, żelazo, cynk, potas, fosfor, selen, miedź, potas, sód, wapń, kuminaldehyd.
Występowanie: pochodzi z Egiptu, obecnie występuje jedynie w postaci hodowlanej, zwłaszcza w Egipcie, Indiach, Iranie, Chinach, Maroku.


Właściwości i zastosowanie: wspomaga leczenie anemii dzięki dużej zawartości żelaza.
– Jest bogatym źródłem żelaza i witaminy C, przez co wzmacnia organizm i poprawia odporność.
– Kuminaldehyd – związek chemiczny zawarty w kuminie nadający mu aromat, wpływa pozytywnie na trawienie. Natomiast tymol, kolejny związek organiczny zawarty w kminie rzymskim, działa pobudzająco na wydzielanie śliny, a także żółci i kwasu żołądkowego. Wpływa to na lepsze trawienie, eliminuje niestrawność, łagodzi wzdęcia. Badania wykazały, że spożywanie kminu rzymskiego daje także łagodzący efekt w chorobie zespołu jelita drażliwego.
– Ma zastosowanie w niwelowaniu mdłości, bólów żołądkowych, pomaga przy biegunkach.
– Polecany w leczeniu zaparć i przy hemoroidach.
– Obniża poziom cukru we krwi u osób z hiperglikemią.
– Działa pomocniczo na obniżenie poziomu stresu, redukuje napięcia, wykazuje niewielkie działanie uspokajające.
– Poprawia laktację.
– Zawiera składniki aktywne o działaniu podobnym do antybiotyku. Mają one właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne.
– Kumin pomaga leczyć także infekcje wirusowe, poleca się stosowanie kuminu przy przeziębieniach. Pomaga także przy kaszlu i zapaleniu oskrzeli.
wykazuje działanie dezynfekujące dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych.
– Spożywany regularnie ogranicza poziom cholesterolu LDL w krwi.
– Ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Jest popularną przyprawą zwłaszcza w Indiach, Chinach i w Afryce Północnej. Kumin może być stosowany jako samodzielna przyprawa, ale jest także popularnym składnikiem mieszanek przyprawowych: np. w garam masala, curry, przyprawa meksykańska. Ma on bardzo wyrazisty smak, lekko orientalny, nadaje się do mięsa mielonego, gulaszu, grillowanych potraw, dań z drobiu, hummusu, ziemniaków i zup. Pasuje do potraw kuchni meksykańskiej, tureckiej, a także indyjskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Abra

Tarot Miłości

Wróżba z kart Tarota w oparciu o rozkład krzyż celtycki.

Tarot

Postaw Tarota

Horoskop na dziś Horoskop na dziś

Sprawdź co Cię dzisiaj czeka
18 listopad 2024

Sprawdź
Faza Księżyca Faza Księżyca

Sprawdź fazę Księżyca na dziś

Sprawdź
Horoskop na dziś Wibracja na dziś

Dzisiejszy dzień upłynie w wibracji liczby jeden. Poczujemy bardzo silny przypływ energii, będziemy wykazywać większą inicjatywę w wielu dziedzinach. Bardzo dobry dzień na rozpoczynanie ważnych przedsięwzięć, podejmowanie decyzji, wdrażanie w życie nowych planów. Czeka nas wiele nowych wydarzeń, dużo kontaktów z ludźmi. Dzisiejsza wibracja jedynki, sprzyja kupowaniu i sprzedaży. Tego dnia najlepiej polegać na sobie. Dobry dzień na nowe działania, na przykład na  rozpoczęcie diety

Horoskop na dziś Magiczne Ciasteczko
Kto kocha naprawdę, nigdy nie mówi że jest mu przykro...