0 Głupiec (tarot)

Jakie osoby i sytuacje może oznaczać karta Tarota Głupiec

Dziecko, młody człowiek lub człowiek młody duchem, podróżnik, osoba lubiąca przygody, otwartą na nowości, satyryk, człowiek zajmujący się branżą rozrywkową, osoba o zwariowanym usposobieniu, wieczny optymista, młody mężczyzna, który bardzo ceni sobie niezależność, mężczyzna, który nie chce się ustatkować. Człowiek pełen wiary, energii, beztroski, Osoba, która właśnie wyrusza na przygodę, pozbawiona lęków przed nieznanym. Ryzykant. Ktoś kto łatwo poddaje się manipulacji innym.

Nieprzemyślane, spontaniczne decyzje, wydarzenia. Nowa znajomość, zmiana pracy, nowe pomysły związane ze sferą zawodową. Zabawa, wolność, nowy etap w życiu. Wycieczka, wyprawa, podróż w nieznane. Chęć nowych przygód, doświadczeń i wyzwań. Karta oznacza również niezobowiązujący romans, flirt, początek zakochania.

Negatywne strony

Osoba niedojrzała emocjonalnie, mająca duże problemy z ustatkowaniem się, to także człowiek nieodpowiedzialny, skłonny do nieprzemyślanych ruchów, ryzykownych zachowań. Osoba nie potrafiąca zachować powagi sytuacji, błazen. Człowiek, który za bardzo ufa innym, podatny na manipulację, naiwny.

Nieodpowiedzialność, niedojrzałość, łatwowierność, ryzykowne pomysły, brak stabilizacji, roztrzepanie.
Niepotrzebne ryzyko, uwikłanie się w znajomość, która nie ma mocnych podstaw, jest nietrwała, lenistwo, słomiany zapał, zbyt swawolny tryb życia.

Symbol karty: Tarot Głupiec 0 lub XXII

Karta Tarota - 0 Głupiec

Klucz do interpretacji

Pozytywnie
początek, nowe doświadczenie, wycieczka, podróż w nieznane, beztroska, zabawa, optymizm, pasja, dziecko, ciąża, młodość, otwartość, zmiany, niewinność, nieświadomość, ufność, impreza towarzyska, spontaniczność, towarzyskość, urok osobisty, pewność siebie, nieskrępowanie, początek drogi, nowy cykl, odrzucenie tego co ogranicza, dziecięca radość, umiejętność cieszenia się rzeczami małymi, swoboda, radość, wolność, patrzenie w przyszłość z nadzieją i optymizmem, pogoda ducha, dobra zabawa, dystans do siebie i spraw codziennych, miłe spotkanie, wiara czyni cuda, początek szkoły, pracy, przedsięwzięć, skok w nieznane, umiejętności przystosowawcze, poczucie humoru, umiejętność rozweselania ludzi i podnoszenia na duchu, brak kompleksów, chęć przeżycia przygody, podróżowanie, częsta zmiana miejsca popytu, życie na walizkach, wzięcie udziału w marszu, rajdzie, ciągłe poszukiwanie swojego miejsca na ziemi, bycie duszą towarzystwa, chęć bycia zauważonym, zadowolenie z siebie, duma, niezobowiązujący styl życia, życie z dnia na dzień, działanie w myśl zasady „carpe diem”, nieprzejmowanie się błahostkami, dobry humor, dobry dzień albo dobry okres, brak większych problemów, umiejętność zrelaksowania się, odpoczynek od zmartwień, opanowanie, nic nie jest w stanie zmienić naszego dobrego humoru, wszystko jest pod kontrolą, niedługo zacznie się w naszym życiu coś nowego, ale my nie boimy się zmian albo wręcz nie możemy się ich doczekać, nowe świeże uczucia, pierwsza miłość, także pierwsza albo nowa praca.

Negatywnie
naiwność, lekkomyślność, nieodpowiedzialność, lenistwo, niedojrzałość, brak dyscypliny, kapryśność, niezaplanowana ciąża, brak powagi w sytuacjach kiedy jest ona wymagana, niestałość, zbyt lekkie traktowanie życia, uciekanie od zobowiązań, brak stabilizacji, brak dyscypliny, uciekanie przed problemami, infantylizm, łatwowierność, irracjonalizm, roztrzepanie, rozrzutność, ciągłe popadanie w tarapaty poprzez swoje nieodpowiedzialne zachowanie, odgrywanie roli błazna w życiu, złośliwość, problemy z ustatkowaniem się, niechęć do kształcenia się, zdobywania nowych doświadczeń, zamknięcie na postęp, ciasnota umysłowa, zachowywanie się nieadekwatnie do wieku, bycie dziecinnym, przebiegłość, oszustwo, skłonność do kłamstw, wykorzystywania innych, nierespektowanie zasad, również nieprzestrzeganie prawa, popadanie w ryzykowne sytuacje, tułaczka, bezdomność, nieumiejętność radzenia sobie z życiem, niewierność, nie szanowanie uczuć innych ludzi, bawienie się czyimiś uczuciami, poświęcanie czasu głównie na rozrywkę, brak chęci do podjęcia pracy, niesamodzielność, poleganie na pomocy rodziców, brak zabezpieczenia materialnego,

Osoby, jakie może oznaczać:

 • Dziecko, młodzież,
 • Młody człowiek (albo w średnim wieku), który jest lekkoduchem i na razie nie myśli o tym żeby się ustatkować, osoba niezamężna, która jeszcze nie ma rodziny,
 • Podróżnik, osoba wybierająca się w podróż, osoba żądna przygód, ciekawa świata, otwarta, ceniąca niezależność,
 • Ktoś kto przeżywa pierwszą miłość
 • Osoba spontaniczna, nieco zwariowana o pogodnym i lekkim usposobieniu, wesoła, zabawna, dusza towarzystwa, imprezowicz, niepoprawny optymista,
 • Satyryk, aktor komediowy, błazen,
 • Człowiek dorosły aczkolwiek niesamodzielny, który wciąż korzysta z pomocy rodziców i nie potrafi się od nich uniezależnić,
 • Człowiek niedojrzały emocjonalnie, marzyciel, wieczne dziecko
 • Osoba ceniąca swoją wolność, która odrzuca poważne związki i małżeństwo,
 • Człowiek rozwiązły, swawolny, nie stroniący od zabawy i używek,
 • To także osoba niezaradna albo bezrobotna, niechętna podejmowaniu się jakiejkolwiek pracy, żyjąca tym, co przyniesie chwila,
 • Człowiek bardzo naiwny, podatny na wykorzystywanie przez innych,
 • Ktoś nieodpowiedzialny, lekkomyślny.

Miejsca, jakie może oznaczać

Szlak turystyczny, biuro podróży, miejsce wycieczki, rajd, spacer, wyprawa w nieznane, słoneczne miejsce, las, łono natury, łąka, teatr, kabaret, cyrk, miejsce spotkania towarzyskiego, ogród, przebywanie na świeżym powietrzu, wszędzie tam gdzie jest zabawa.

Zawody, jaki może przedstawiać

Wolny zawód, człowiek artysta, poeta, pisarz, satyryk, komik, filozof, podróżnik, zawód wymagający ciągłych zmian miejsca zamieszkania, częstych podróży, opiekun schroniska, człowiek dbający o zieleń, pracownik parku rozrywki, klaun, śpiewak, praca w biurze podróży, przewodnik wycieczek, praca związana z przemysłem rozrywkowym, zabawkarz, lalkarz, także w rzadszych przypadkach zawody w których podejmuje się pewne ryzyko.

Znaczenie karty Głupiec

Widząc kartę zatytułowaną Głupiec wiele osób zaczyna kojarzyć ją z głupotą, brakiem rozsądku i nieodpowiedzialnością. Jednak karta ta najczęściej symbolizuje początek nowej drogi. Najczęściej pojawia się wtedy kiedy rozpoczynamy coś, co dotychczas było dla nas nowością albo gdy wkraczamy na nowy, niezbadany wcześniej grunt. Karta może odnosić się do zgłębiania nowej wiedzy, rozpoczynania wszelkich nowych przedsięwzięć albo może oznaczać poznawanie nowych ludzi albo miejsc. Często Głupiec reprezentuje osobę, która wyruszą w podróż i porusza się po nieznanym terytorium. Wszystkim tym początkom towarzyszy pewien element ryzyka i niepewności, gdyż tak naprawdę trudno nam przewidzieć tę sytuację, ale pojawienie się Głupca w rozkładzie wskazuje na to, że jesteśmy gotowi by podjąć pewne wyzwanie albo wyruszyć w podróż w nieznane.

Głupiec symbolizuje także wszelkie niezaplanowane, spontaniczne, nieprzemyślane działania. Głupiec to zmiany, mogą dotyczyć wszystkiego, zmiany obiektu uczuć, bo Głupiec to też nowy romans, to także nowa praca, przeprowadzka, czasami karta oznacza też ciążę, jeśli sąsiadujące karty tego nie wykluczają. Kiedy pojawia się ta karta to powinniśmy uświadomić sobie, że ta zmiana jest konieczna i że trzeba zaufać biegowi wydarzeń, spoglądając w przyszłość ze śmiałością, bez lęku.

Głupiec nie wyklucza pewnych potyczek i przeszkód na nowej drodze, ale tak naprawdę nie powinniśmy się ich obawiać, ale z każdej lekcji dla nas wyciągnąć wnioski na przyszłość, które zapobiegną podobnym błędom w przyszłości. Głupiec pokonując swoją drogę ciągle się uczy, często poprzez nowe sytuacje, nowe doświadczenia. W ten sposób ma szansę wzbogacić swoją wiedzę o życiu, o świecie. Jeśli nowa rzeczywistość napawa nas lękiem, mamy problem z wyruszeniem w tę podróż i odwlekamy decyzję, której skutkiem będą zmiany. Czasami ciężko jest zostawić stare wzorce, stare przyzwyczajenia, układy i rozpocząć wszystko od nowa, ale widząc tę kartę powinniśmy się tego lęku wyzbyć i zaufać zmianom, gdyż są one dla nas konieczne i oferują nowe możliwości. Głupiec daje duże szanse na łatwą adaptację do nowej sytuacji. Jako karta radząca może dawać wskazówkę żebyśmy przestali wszystko dokładnie planować i analizować każdy swój krok, karta ta jakby mówiła nam żebyśmy bardziej żyli chwilą, teraźniejszością zamiast planować wszystko z rocznym wyprzedzeniem. To także rada aby otworzyć się na nowe doświadczenia albo żeby przestać czekać na odpowiednie momenty tylko zacząć działać już teraz. Karta ta często też oznacza nowe, ciekawe przygody, wyzwania. Głupiec nie jest postacią, której brakuje zdecydowania i aktywności, wręcz przeciwnie jest to ciągły poszukiwacz, otwarty na nowości i chętnie nawiązujący nowe znajomości. To także znak aby wyzbyć się pewnych ograniczających nas myśli. Karta jakby stawia pytanie, czego się boimy, przecież nic złego nam nie grozi?

Karta może także zachęcać do zachowania większego dystansu do życia, może zasygnalizować, że za mało nam w życiu rozrywki, luzu, fantazji. Należy zatroszczyć się o siebie i myśleć bardziej optymistycznie, więcej się uśmiechać i słuchać swojej intuicji. W sprawach zawodowych karta może oznaczać rozpoczęcie startu w dorosłe życie, to nabywanie nowych umiejętności, zdobywanie doświadczenia zawodowego, to także rozpoczęcie pierwszej pracy albo otrzymanie nowej pracy. To także inne nowe dla nas przedsięwzięcia. Dla osób samotnych karta ta może oznaczać rozpoczęcie nowego etapu w życiu, to nowy romans, flirt, początek znajomości albo wspaniałe okazje towarzyskie, z których koniecznie trzeba skorzystać. W otoczeniu negatywnych kart Głupiec może wskazywać na niedojrzałość, nieodpowiedzialność, niechęć do podjęcia wyzwań, lęk przed nieznanym, pasywność, trzymanie się tego co dla nas wygodne i dobrze znane. Czasami karta może nam sygnalizować, że w danej sytuacji postępujemy głupio, naiwnie, lekkomyślnie albo, że nie widzimy pewnych zagrożeń i jesteśmy za bardzo ufni i mało ostrożni. Niekiedy karta ta zamiast pewnej sytuacji reprezentuje pewną osobę, która znalazła się w nowej sytuacji albo która posiada cechy charakterystyczne dla Głupca (patrz klucz do interpretacji lub osoby, które może przedstawiać karta). Spójrzmy na karty korespondujące, w jaki sposób wiążą się one z tą kartą, co ważnego mówią, jaką rolę odgrywa Głupiec w rozkładzie i w jaki sposób oddziałuje na sąsiednie karty.

Przykładowy rozkład z pytaniem do kart

Moje pytanie

Podjęłam decyzję o zaciągnięciu kredytu na remont domu, czy uda mi się go spłacić bez większych problemów?

Do zanalizowania sytuacji posłużę się przykładowym rozkładem o nazwie „wyrocznia decyzyjna z siedmiu kart”. Oto jak przedstawia się rozkład i na jakie pytania odpowiada.

Pozycje w rozkładzie:

 1. To co miało wpływ na decyzję (przeszłość)
 2. Jak sprawa wygląda teraz, to nasze wszelkie obawy, lęki, zmartwienia.
 3. Najbliższa przyszłość
 4. To, co będzie trudne, przeszkody, niesprzyjające okoliczności
 5. Co będę robić źle? Moje błędy w działaniu.
 6. Rezultat podjętych działań.
 7. Synteza, czyli podsumowanie, czy decyzja była słuszna i co przyniesie.

Wyciągnięte karty:

 1. Rycerz Mieczy
 2. Rydwan
 3. Dziesiątka buław
 4. Dwójka monet
 5. Głupiec
 6. Piątka mieczy
 7. Pustelnik

Analizując pierwszą kartę widzimy, że decyzja była podjęta w porozumieniu z pewnym mężczyzną, którego reprezentuje Rycerz mieczy. Spójrzmy na charakterystykę tej karty. Według niej oznacza ona człowieka, który myśli logicznie, jest w swoich działaniach szybki, sprawny, zdecydowany. Jednak może trochę zbyt narwany i za szybko podejmuje ważne decyzje. To może symbolizować karta przedstawiająca Rycerza mieczy, mężczyznę który chce wszystko przyspieszyć, niebaczący na konsekwencje, prawdopodobnie ten mężczyzna Porządnie się starał aby, namówić Panią na podjęcie decyzji o kredycie na remont. Reasumując, na pewno w Pani otoczeniu był taki kto miał wpływ na to, że zdecydowała się Pani wziąć ten kredyt. Niekiedy karta może oznaczać także narwanego pośrednika finansowego, który za wszelką cenę dąży do tego, by skorzystać z jego oferty. Niewykluczone, że w tej sytuacji też tak było.

Druga karta mówi znów o ruchu, aktywności, o wprowadzaniu swoich decyzji w życie, a więc wszystko wskazuje na to, że czyni Pani duże starania o ten kredyt. Być może osoba, którą reprezentuje Rycerz mieczy Panią w tym wspiera i namawia na szybkie działania. Karta ta mówi o naprawdę dużym pośpiechu, być może narzuca Pani sobie duże tempo. Rydwan oznacza także rozpoczynanie wszelkich działań, a więc praca wre ( być może praca związana z remontem), albo też pieniądze z kredytu przyjdą bardzo szybko, na co Pani liczy. Wyraźnie widać niecierpliwość w wyniku podjętego wyzwania.

Najbliższa przyszłość upłynie pod znakiem karty dziesiątki buław. Niestety, ale karta zapowiada trudności z dotrzymywaniem zobowiązań, to wzięcie na swoje barki zbyt dużej odpowiedzialności, a więc problemy ze spłatą kredytu będą bardzo realne. Być może będzie musiała Pani więcej pracować albo wziąć dodatkową pracę, aby podołać zobowiązaniom finansowym.

Jako karta przeszkód i trudności pojawiła się dwójka monet, która potwierdza niekorzystną prognozę poprzedniej karty. Dwójka monet to karta mówiąca o konieczności racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, będzie musiała się Pani takiej umiejętności nauczyć, gdyż mogą być problemy z równowagą finansową. Karta ta wskazuje na pewną nieracjonalność, brak umiaru, wydawanie za dużo pieniędzy na rzeczy zbędne, a przecież mając zaciągnięty kredyt trzeba będzie takie zbędne wydatki ograniczyć do minimum. Pokusy mogą być duże, ale radziłabym większa ostrożność w zarządzaniu majątkiem, gdyż dwójka monet to kolejna karta potwierdzająca trudności ze spłatą zobowiązań.

No i jako następną kartę mamy Głupca. Chciałabym się na niej zatrzymać dłużej, nie dlatego że jest to najważniejsza karta w rozkładzie, ale posługując się tym konkretnym rozkładem chciałabym szerzej objaśnić w jaki sposób interpretować tę kartę i jak do niej odnoszą się pozostałe karty. Cały czas przypominam, że na rozkład patrzymy całościowo a nie wybiórczo. Głupiec opowiada o błędach w postępowaniu, a więc daje nam wskazówki o tym co osoba pytająca będzie robiła źle w trakcie spłaty kredytu, który wzięła. Musimy więc tę kartę odczytywać negatywnie, omijamy więc dobre strony o których mówi ta karta. Korzystając z opisu karty możemy wyciągnąć wnioski, że Głupiec pojmowany negatywnie mówi o nieodpowiedzialności, braku dyscypliny, lekkomyślności, karta świadczy także o zbyt lekkim podejściu do problemy, tak jakby wydawało się nam, że sytuacja jakoś się ułoży, jakoś to będzie i w rezultacie nie myślimy o przykrych konsekwencjach swoich decyzji. To nieświadomość zagrożeń. Wydaje nam się, że problemy rozwiążą się same, a tak nie jest. Decyzja o kredycie była nieprzemyślana i osoba pytająca nie zdaje sobie sprawy jak poważne zobowiązanie wzięła na swoje barki. Głupiec w dodatku znalazł się w otoczeniu nieprzyjemnych kart, które potwierdzają to, że poprzez brak konsekwencji i wskutek złego gospodarowania pieniędzy może być ciężko. Ta Pani powinna jak najszybciej to sobie uświadomić i wykazać się większą dyscypliną, inaczej wpędzi się w poważne kłopoty.

Rezultat podjętych działań będzie nieprzyjemny, o czym mówi karta piątka mieczy, czyli trudna walka z tym,w co sami zabrnęliśmy. Karta oznacza problemy w wyniku podjętej decyzji. Będzie musiała się Pani przygotować na duże wyrzeczenia i lepiej nie liczyć na pobłażliwość banku, który będzie rządził w oparciu o twarde reguły i robił problemy jeśli kredyt nie będzie spłacany na czas.

Kartą syntezująca jest Pustelnik. To karta oznaczająca ostrożność wypracowaną poprzez trudne doświadczenia. Z tej trudnej lekcji wyciągnie Pani naukę na przyszłość i następne ryzykowne decyzje związane z pieniędzmi będzie podejmowała bardzo ostrożnie i niechętnie. Ta sytuacja nauczy Panią większej dyscypliny i racjonalnego gospodarowanie majątkiem. To nabywanie wiedzy dzięki doświadczaniu, to także skromniejsze życie, wyrzeczenia, oszczędność, a więc jest szansa, że zrozumie Pani jak ważne jest odmawianie sobie innych przyjemności, gdy ma się tak ważne zobowiązanie jakim jest kredyt.

Pozostałe Arkana Wielkie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *