VIII Moc (tarot)

Osoby, które może symbolizować karta

Namiętna, silna, świadoma swojej wartości kobieta, osoba (płci żeńskiej) dbająca o swoje ciało, uprawiająca sport, osoba, która wyróżnia się ogromną siłą przebicia, odwagą, dyscypliną. Ktoś o dużej sile fizycznej, dobrej kondycji.

Symbolika

Siła przetrwania w sytuacjach kryzysowych, siła fizyczna, psychiczna, cieszenie się dobrą kondycją i zdrowiem, panowanie nad sobą, narzucanie sobie dyscypliny, wytrwałość, odwaga, namiętność, akceptacja seksualności, udany seks, zacięta walka z nawykami, praca fizyczna, aktywność sportowa, upór, konsekwencja, samozaparcie w dążeniu do osiągnięcia wytyczonych celów.

Karta w negacji

Spadek kondycji fizycznej lub psychicznej, możliwa choroba, rezygnacja z celów, spadek zainteresowania sprawą lub osobą, niższa samoakceptacja, problemy, trudności ze zwalczaniem ich, agresja, nadużywanie mocy, impulsywność, wybuchowość, związek oparty wyłącznie na doznaniach zmysłowych, zahamowania seksualne, nadmierna zazdrość niszcząca związek, przemoc w związku. Ponadto oznacza stresujące warunki w pracy, ciągłą rywalizację, brak wytrwałości, umiejętności, by realizować wytyczone cele i wypełniać obowiązki. Nadmiar obowiązków. W sprawach dotyczących zdrowia oznacza pogorszenie się stanu fizycznego, spadek kondycji, wyczerpanie, zmagania z chorobą.

Klucz do interpretacji

Pozytywnie
Siła wewnętrzna, umiejętność przetrwania, hart ducha, cierpliwość, niezrażanie się niepowodzeniami, próba uczuć, silne uczucie, wytrwałość, samodyscyplina, pokonywanie przeciwności losu, odwaga, namiętność, aktywność fizyczna, witalność, pasja, pożądanie, energia, opieka nad potrzebującymi, słabszymi, pomoc, walka, pewność siebie, wiara w swoje możliwości, odwaga moralna, umiejętność polegania na sobie, samokontrola, odrodzenie, pokonywanie przeszkód, zapał, ambicja, wytrwałość, dobre zdrowie, opanowanie, zdecydowanie, pokonanie trudnej choroby, silna osobowość, umiejętność postawienia na swoim, obrona poglądów, asertywność, wytrwałość w dążeniu do celu, czas sesji i trudnych egzaminów, walka o stanowisko lub pozycję, ustawienie poprzeczki wysoko i dążenie do celu, rywalizacja w pracy, sprawdzanie się w rywalizacji sportowej, dobra kondycja fizyczna, regularne uprawianie sportu, opieka nad zwierzętami, akceptacja swojego ciała, miłość która ma szansę przetrwać, trudna miłość, chęć przejęcia inicjatywy w związku, związek, w którym istnieje pewien problem, ale staracie się z nim walczyć i nie poddajecie się.

Negatywnie
Agresja, wybuchowość, nadużywanie siły fizycznej, nieumiejętność panowania nad sobą, przemoc, ciężka życiowa próba, spadek sił witalnych, atak, zahamowania seksualne, blokada, oziębłość albo przeciwnie, nadmierne uleganie popędom, agresywne wyrażanie negatywnych emocji, gniew, zaborczość, walka o pozycję w związku, dominacja, tyrania, nadmierne kontrolowanie siebie lub partnera, słaba wola, brak wiary w swoje umiejętności, bierne poddanie się losowi, uleganie złym wpływom, zniechęcenie, apatia, choroba, brak apetytu lub skłonność niepohamowanie w jedzeniu, mało ruchliwy tryb życia, lenistwo, niechęć do zmierzenia się z trudnościami, uciekanie od problemów, wyczerpanie fizyczne, brutalność, niebezpieczeństwo, sytuacja wymagająca obrony siebie, bliskich.

Osoby, jakie może oznaczać karta

 • Ktoś silny, zdecydowany, wytrwały, nie zrażający się trudnościami lecz śmiało podejmujący wyzwania,
 • Kobieta lub mężczyzna dbający o swoją kondycję fizyczną, regularnie uprawiający sport lub zajmujący się aktywnością fizyczną zawodowo
 • Osoba akceptująca swoje ciało, mająca zdrowe podejście do spraw seksualności
 • Ktoś kto w tej chwili jest w dosyć trudnej sytuacji i walczy o przetrwanie
 • Ktoś kto uczestniczy w pewnej rywalizacji, na przykład o partnera, stanowisko w pracy, pozycję, wpływy
 • Ktoś kto walczy skutecznie z chorobą
 • Osoba, która troszczy się o słabszych, potrzebujących
 • Ktoś kto ma duży wpływ na innych, silna osobowość, możliwa skłonność do dominacji
 • Zaborcza partnerka lub partner
 • Kobieta lub mężczyzna po przejściach
 • Ktoś kto znalazł się w sytuacji wymagającej siły, dyscypliny i wytrwałości
 • Osoba agresywna, wybuchowa, nadużywająca siły, ktoś kto nie panuje nad swoimi popędami, ulegający niskim impulsom

Zawody, jakie może przedstawiać karta

Sportowiec, trener, weterynarz, pracownik schroniska, pielęgniarka, sanitariusz, lekarz, weterynarz, osoba pracująca jako opiekun osoby starszej, strażak, policjant, zapaśnik, kaskader, osoba wykonująca zawód niebezpieczny, cyrkowiec, ktoś kto pracuje w ciężkich warunkach, pracownik fizyczny, budowlaniec, tragarz.

Miejsca, jakie może oznaczać karta

Centrum sportu i rekreacji, siłownia, ogród zoologiczny, arena cyrkowa, plac budowy, szpital, fabryka, hale produkcyjne, sala sportowa, miejsce zawodów i rozgrywek sportowych, pole walki, schronisko dla zwierząt.

Znaczenie karty Moc

Gdy w rozkładzie ukaże nam się Siła, inaczej zwana Mocą to oznacza to, że osoba pytająca znajduje się w tej chwili w dosyć trudnym położeniu albo stawia czoła pewnym problemom. Jeśli karta znajduje się w otoczeniu pozytywnych kart, to możemy być pewni, że nie zabraknie nam odwagi, wytrwałości i siły na zmagania z tym, co sprawia nam kłopot. Oczywiście sytuacja może być trudna, mało przyjemna i stresująca, ale my nie poddajemy się tylko odważnie pokonujemy przeciwności losu. Czego dotyczą nasze trudności, mogą podpowiedzieć karty sąsiadujące, jeśli zadaliśmy pytanie o konkretny problem, to mamy gotową odpowiedź. W takiej sytuacji pojawienie się karty Moc jest pozytywną prognozą, bowiem oznacza, że nie zamierzamy się poddać i biernie czekać na to co przyniesie nam los. Nie zrażamy się ani nie załamujemy się, tylko pokonujemy przeszkody. Nie brak nam pewności siebie, odwagi, prawdopodobnie przekonujemy się, że jesteśmy bardziej silni niż to sobie wyobrażaliśmy. Możliwe, że zaimponujemy najbliższemu otoczeniu swoim samozaparciem i hartem ducha. Nawet jeśli nasi najbliżsi nie wierzyli w naszą siłę, to nadejdzie czas kiedy przekonają się jak wielka siła w nas drzemie i że problemy nie załamały nas, ale wzmocniły. Czasami karta oznacza konieczność wykazania się odwagą i pewnością siebie w zwykłych prozaicznych sytuacjach dnia codziennego. Możliwe, że niedługo znajdziemy się w takim właśnie położeniu i zachowamy spokój i opanowanie. Jeśli ktoś będzie próbował nas zaatakować słownie, to nie pozwólmy na to, brońmy się w sposób opanowany i jednocześnie stanowczy, ale bądźmy nerwowi i agresywni, gdyż w ten sposób pogorszymy sytuację. Pokażmy, że stać nas na spokój i nie tracimy fasonu nawet w takich przykrych sytuacjach. Nie pokazujmy negatywnych emocji ani słabości na zewnątrz, nawet jeśli trudne sytuacje i konfrontacje słowne mocno nas dotykają. Pamiętaj, że wygra silniejszy i nie chodzi tu o przemoc fizyczną, ale o siłę osobowości, umiejętność pokazania innym, że krytyczne uwagi nie odbiorą nam pewności siebie. Nawet jeśli w środku czujemy ból to nie załamujmy się i nie uciekajmy od problemów. Użalanie się nad sobą tak naprawdę nie pomaga nam w niczym, w nadchodzącym czasie starajmy się być bardziej silni i szybciej przechodzić do porządku dziennego nad problemami, które wytrącają nas z równowagi. Być może będziemy musieli przejść jakąś próbę wytrzymałości, na drodze do celu pojawi się jakiś problem albo kłopotów pojawi się całe mnóstwo, ale spokojnie, jesteśmy naprawdę silni i zdolni pokonać wszystkie przeszkody. O tym właśnie mówi ta karta, że to czy przetrwamy czy nie zależy tylko od nas. Znośmy więc przeciwności losu ze spokojem i godnością. Nie pokazujmy jacy jesteśmy bezradni i zagubieni, nawet jeśli otrzymamy wsparcie duchowe to tak naprawdę nikt oprócz nas samych nie pokona dręczących nas problemów. Musimy odwołać się do naszych możliwości charakteru i czerpać siłę z naszego wnętrza.

Karta jest pozytywnym przesłaniem jeśli zmagamy się z chorobą, gdyż oznacza ona dobrą kondycję, przypływ sił witalnych i walkę o zdrowie. Karta oznacza także odwagę moralną, możliwe że znajdziemy w sobie dość siły by przejść do porządku nad rzeczami, które nie dawały nam wcześniej spokoju i zapragniemy ustabilizować niewygodną sytuację. Nagle zdamy sobie sprawy z naszych realnych możliwości i zapragniemy walczyć o to co dla nas ważne albo uświadomimy je sobie w obliczu niespodziewanych, nagłych trudności. Z takim potencjałem i wiarą w siebie uda nam się przebrnąć przez to wszystko. Nie zapomnijmy o wytrwałości, dyscyplinie i samokontroli. Siła to także skuteczność działania, zachęta do stawiania oporu albo ataku. Karta przypomina, że zwycięstwo wymaga walki i nie można już dłużej zwlekać i być tylko biernym obserwatorem życia. Mamy wpływ na daną sytuację, niewyczerpalne złoża sił wewnętrznych pomogą w tych najtrudniejszych chwilach. Karta symbolizuje także osoby po przejściach, które w obliczu trudnych sytuacji nie poddały się i wygrały walkę. Dziś są silniejsze i mądrzejsze o doświadczenia. Możliwe, że karta reprezentuje nas albo kogoś takiego z naszego otoczenia. Niekiedy Siła oznacza także udzielanie pomocy słabszym, ochronę, troskliwość, czułość. Może dotyczyć osoby, która opiekuje się zwierzętami, osobami starszymi, jednak najczęściej karta ta przedstawia nasze zmagania z trudnościami losu. To także gotowość do podjęcia ryzyka, dojrzałość do stawienia czoła problemom, panowanie nad sobą, siła przebicia przebojowość, poskramianie zgubnych nawyków, czasem karta oznacza wzmożony wysiłek albo większą niż zazwyczaj aktywność fizyczną. W sprawach uczuciowych karta może oznaczać chęć pokonania problemów w związku, walkę o uczucie, chęć przejęcia inicjatywy, akceptację swojego ciała, seksualności, to także symbol trwałego związku, który potrafi przetrwać nawet największe burze. Niekiedy karta oznacza nieco trudniejszy okres w związku, problemy lub czas próby dla uczuć. W sprawach finansowych pojawienie się karty może oznaczać wzmożony wysiłek w pracy, więcej obowiązków, konieczność pracy po godzinach, to także zyski z dodatkowej pracy, okres zapewniania sobie i najbliższym bezpieczeństwa finansowego, co wymagać będzie wiele wysiłku i zaangażowania. To także umiejętność przetrwania na bezrobociu, siła przebicia w pracy zawodowej, walka o stanowisko, rywalizacja w pracy, konieczność bronienia swoich argumentów. Więcej szczegółów powinny udzielić kart sąsiadujące.

Karta w niekorzystnym położeniu nabiera już innego znaczenia. Może wiązać się z sytuacją kiedy problemy nas przerastają i brakuje nam wiary w to, że poradzimy sobie w trudnych sytuacjach. Odczuwamy lęk, stresujemy się i nie potrafimy odważnie działać. Z góry skazujemy siebie na niepowodzenie i coraz bardziej użalamy się nad sobą. Nie działamy gdyż i tak jesteśmy przekonani, że przegramy. Niekiedy karta w negatywnym aspekcie oznacza ciężką próbę w życiu, zmagania z chorobą albo uleganie niskim impulsom. Przyjrzymy się sąsiednim kartom i zobaczmy czego dotyczy nasz problem, czy to zwykły lęk przed niepowodzeniem a może faktycznie sytuacja jest ciężka i nie możemy znaleźć rozwiązania? Niekiedy karta oznacza atak, przemoc fizyczną, agresję, brak kontroli nad sobą. Zastanówmy się czy nie jesteśmy zbyt wybuchowi i impulsywni. Jeśli nam się to nie zdarza, to najprawdopodobniej niedługo przyjdzie nam się zmierzyć z kimś kto nie zostawi na nas suchej nitki. Bądźmy przygotowani na problemy, nawet jeśli karty sąsiednie potwierdzają poważne problemy to nie bądźmy bierni i nie poddawajmy się. Możliwe, że sytuacja będzie od nas wymagała więcej wysiłku i mocy niż to sobie wyobrażamy, ale nie pozwólmy by negatywne uczucia czy apatia i zniechęcenie wzięło nad nami górę. Pokonywanie przeszkód może zająć Ci trochę więcej czasu, ale w rezultacie uczyni Cię człowiekiem silniejszym i bardziej zahartowanym.

Pozostałe Arkana Wielkie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *