XVI Wieża (tarot)

Symbolika karty

Nagłe, niespodziewane zmiany, rozpad, dotkliwa strata, która po pewnym czasie może okazać się błogosławieństwem, wyzwolenie, ogromna zmiana w światopoglądzie, postrzeganiu kogoś lub czegoś, utrata życiowej stabilizacji, ważnego stanowiska, plany, które nie powiodą się, trudne do rozwiązania problemy, ruina finansowa, nagły cios z zewnątrz, destrukcja, przykre wydarzenia, zwątpienie w sens życia, wstrząs psychiczny.

Karta w negacji

Bardzo drastyczne zmiany, utrata wolności, więzienie, tragedia, rozpad związku, rozwód, wielka przegrana, bankructwo, długotrwałe dochodzenie do siebie, po dramatycznych przeżyciach, bezsilność, sięgnięcie dna.

Klucz do interpretacji

Pozytywnie (karta ma najczęściej negatywne znaczenie)
niespodziewana zmiana, która zburzy dotychczasowy porządek, dotkliwe straty, przegrana, rozpad relacji, rozwód, wypowiedzenie umowy o pracę, nasze plany zostaną odwołane, rozpad dotychczasowych wzorców, ideałów, przekonań, utrata stabilizacji życiowej, utrata pieniędzy, nałóg który prowadzi nas do upadku, zwątpienie w siebie i w sens życia, nasze plany nie powiodą się, obrót nieruchomościami, prace na wysokościach, wysokie budynki, nieruchomości, przeprowadzka,

Negatywnie
bankructwo, trudny rozwód, utrata lub ograniczenie wolności, więzienie, depresja, choroba, pustka życiowa, autodestrukcja, życiowe plany runęły, niemożność dokonania jakichkolwiek zmian, bezsilność, totalna klęska, katastrofa, wypadek, eksmisja, wybuch, eksplozja, wypadek, kurczliwe trzymanie się przeszłości i tego co już minęło, niechęć do pójścia naprzód, bycie więźniem negatywnego myślenia, myśli samobójcze, pożar, porażenie prądem.

Osoby, które reprezentuje karta Wieża

  • Ktoś kto obecnie przechodzi ogromne zmiany w swoim życiu, ktoś kto zmienia pracę, szkołę, miejsce zamieszkania, kraj, ktoś w trakcie rozwodu etc.
  • Człowiek, który doświadcza trudnych przeżyć
  • Ktoś kto doświadcza ogromnych strat, człowiek który odczuwa gorycz porażki, ktoś kto traci cenny majątek albo duże pieniądze
  • Osoba, która działa w sposób autodestrukcyjny, ktoś kto wyrządza sobie krzywdę fizyczną lub psychiczną, osoba mająca myśli samobójcze, zrezygnowana i zmęczona życiem
  • Ktoś kto myśli negatywnie i z góry skazuje się na porażkę, co nie pozwala mu na krok naprzód, osoba nie mogąca pogodzić się z przeszłością i stale rozdrapuje rany, które nie mogą się zagoić
  • Osoba, na skraju załamania nerwowego, osoba która cierpi psychicznie i nie widzi wyjścia z trudnej sytuacji,
  • Robotnik pracujący na budowie, ktoś kto pracuje na wysokościach
  • Osoba o bardzo wysokiej pozycji społecznej

Miejsca, jakie może reprezentować karta Wieża

plac budowy, osiedle mieszkaniowe, agencja nieruchomości, ruiny, wysokie budynki, budynki mieszkalne, galerie handlowe, elektrownie, fabryki, centrale, zamki, zabytki, dom poprawczy, zakład karny, oddział intensywnej terapii, szpital, oddział psychiatryczny, kamieniołom, wzgórza, wzniesienia, szczyty górskie.

Zawody, jakie może reprezentować karta Wieża

Budowlaniec, pośrednik nieruchomości, strażak, elektryk, osoba zarządzająca dużym przedsiębiorstwem, pracownik produkcyjny, saper, żołnierz, antyterrorysta, ratownik medyczny, alpinista, górnik, hutnik.

Znaczenie karty Wieża

Karta Wieża jest kolejną obok Śmierci i Diabła, która budzi w nas przerażenie. Patrząc na Wieżę najczęściej widzimy ludzi spadających z wysokiego budynku, co interpretujemy jako upadek życiowy i katastrofę. Jednak Wieża nie zawsze oznacza całkowitą ruinę i zniszczenie. Na pewno informuje o nadchodzących i niestety gwałtownych zmianach. Dotyka nas nieszczęście, którego się nie spodziewaliśmy. Wieża to drastyczne i definitywne zakończenie pewnego rozdziału w życiu. Mówi o mało przyjemnych rzeczach takich jak wypowiedzenie z pracy, wyrzucenie ze szkoły, oblanie studiów, wręczenie papierów rozwodowych od partnera, odkrycie prawdy o zdradzie. Wydarzenia te burzą dotychczasowy porządek, powodują zamieszanie i chaos w naszym życiu, czasami je rujnują i niszczą. W najgorszym przypadku nie możemy pogodzić się z bolesną stratą i tkwimy w naszej rozpaczy i bólu nie widząc nadziei na to, że kiedyś nam się polepszy. W ciężkich przypadkach targają nami myśli samobójcze, jednak musimy być bardzo ostrożni z interpretacją Wieży, gdyż nie zawsze mówi ona o tak drastycznych wydarzeniach. Oczywiście spójrzmy na to co mają do powiedzenia inne karty w rozkładzie i dopiero wtedy wyciągnijmy właściwe wnioski. Jeśli sprawa jest bardzo skomplikowana i sprawia ogromny ból, to dajmy sobie trochę więcej czasu na zdrowienie i przeżycie bólu, ale nie bądźmy zbyt surowi dla siebie i nie ulegajmy czarnym nastrojom i negatywnym myślom. Nawet kiedy wszystko co dla nas ważne, nagle się zawali to pamiętajmy, że mamy możliwość odbudowy ale już na nowym gruncie. Dostosowanie się do nowej sytuacji może trochę potrwać, ale powoli będziemy odkrywać nowe wartości i cele. Uwolnienie od starego stylu życia było konieczne i przyniesie nam nowe szanse i możliwości. Pozwoli nam sięgnąć tam, gdzie wcześniej nie mogliśmy i nawet jeśli towarzyszące temu okoliczności są trudne, to musimy zaakceptować tę zmianę i pozwolić by na miejsce starego nadeszło coś nowego, lepszego. Zbyt długie trzymanie się starych zachowań, przekonań i wzorców będzie nas hamowało i ograniczało. Kiedy w końcu wyjdziemy z szoku, to może się okazać, że spojrzymy na całą sytuację bardziej obiektywnym wzrokiem i dojdziemy do wniosku, że zmiana była konieczna i uwolniła nas od tego, co było dla nas niekorzystne, toksyczne, niewygodne albo przestarzałe.

Wieża to symbol struktury życia jaką dla siebie tworzy człowiek. Ta warowna budowla chroni nas przed niepokojem i złem. To nasze przekonania, wartości, cele, plany, marzenia, doświadczenia, związki które dają nam siłę i spokój wewnętrzny. Jednak czasami nawet najmocniejsze zabezpieczenia nie pomogą uchronić się przed katastrofą czy upadkiem. Najsilniejsze konstrukcje mogą z czasem się osłabić a Wieża runąć. Wtedy tracimy grunt pod nogami i czujemy wobec nagłych zmian bezsilność, strach, ból, pojawia się uczucie porażki i dojmującej straty. Coś na co pracowaliśmy wiele lat nagle runęło. Oszołomieni nie wiemy jak zachować się w obliczu takich zmian, jesteśmy wtedy jak bezradne dzieci, które uczą się wszystkiego od nowa. Ale odejście starego może oznaczać nadejście czegoś nowego i fascynującego, o ile tylko damy temu szansę i nie zamkniemy się przed całym światem. Pamiętajmy, że Wieża nie zawsze oznacza katastrofę życiową, często karta ta jedynie nas informuje, że z naszych planów nic nie wyjdzie, na naszej drodze pojawią się nieoczekiwane wydarzenia, które zmienią sytuację i trzeba będzie zacząć planować od nowa. Czasami Wieża oznacza, że spotkanie na które czekaliśmy nie odbędzie się, pewna kłótnia wymknie się spod kontroli i zakończy się rozstaniem, oblejemy ważny egzamin albo właściciel nieruchomości da nam wypowiedzenie umowy. Wieża może mówić w najlepszym przypadku o pewnych komplikacjach, które pokrzyżują nasze plany, w najgorszym o dosyć poważnych problemach, które się pojawią i zdezorganizują nasze dotychczasowe życie. Wieża mówi o czymś czego się nie spodziewamy a więc możemy mieć do czynienia z czymś co nas zaskoczy albo wręcz zaszokuje. Różnie reagujemy na te zmiany, niektórzy będą w obliczu zmian silni i nie poddadzą się tak łatwo, inni wykażą się mniejszą odpornością. Ważne by nie załamywać się i nie poddawać się zupełnie. Po każdym upadku możemy się podnieść, jednak wymaga to trochę czasu, siły i wytrwałości. Nagłe trudności w życiu często wywołują szok i nagle uświadamiamy sobie, że nawet najlepsze chęci i ochrona nie zapewnią nam stuprocentowego bezpieczeństwa przed kłopotami. Dociera do nas, że to, co przydarza się innym może przydarzyć się także nam. W takich momentach mamy wybór, poddać się albo próbować wydostać się z gruzów i żyć dalej. W obliczu problemów nie zamykaj się na innych, szukaj wsparcia i rozmawiaj z ludźmi, którym możesz zaufać. Pamiętaj, że nigdy nie jesteśmy sami, otwórzmy się na innych i dajmy szansę aby ktoś obdarzył nas wsparciem duchowym. Jako karta rada pojawienie się Wieży może sygnalizować, że zbyt uparcie trzymamy się starych postaw, przekonań i układów, które nas osłabiają albo wyniszczają. Wieża mówi wtedy abyśmy dokonali koniecznych zmian, nawet jeśli będą one wyjątkowo trudne.

Karta może też mówić, że aby iść dalej trzeba się uwolnić od negatywnych wzorców, ideałów, starych przekonań i nawyków. Nie należy rozpoczynać nowego życia jeśli wciąż nie uwolniliśmy umysłu od szkodliwych dla nas wzorców, inaczej przeniesiemy poprzednie błędy na nowe życie i powtórzymy te same błędy w nowej rzeczywistości. Jako karta rada Wieża sugeruje aby odrzucić to co nam nie sprzyja, to co szkodzi i uzależnia, nawet jeśli mocno przyzwyczailiśmy się do starego stylu życia. Tylko wyzbywszy się starych złych nawyków i przekonań, możemy odrodzić się na nowo i dokonać zmian, które są konieczne.

Pozostałe Arkana Wielkie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *