VI Kochankowie (tarot)

Kogo może przedstawiać karta

Zakochana para, osoba, która stoi przed pewnym dylematem, człowiek na rozdrożu, osoba, która musi wybrać między wzięciem odpowiedzialności za swoje życie, usamodzielnieniem się, a pozostaniem w domu rodzinnym.

Jakie sytuacje i wydarzenia może symbolizować

Dokonywanie wyboru, bycie w związku opartym na partnerstwie, seks, pożądanie, przygotowywanie się do zawarcia związku małżeńskiego, bycie na rozdrożu, przełom w życiu, konieczność wyboru pomiędzy dwoma partnerami, również wybór między dwiema opcjami w sferze finansowej, zawodowej jeśli o to pytamy.

Karta w pozycji odwróconej

Dokonanie złego wyboru, niezdolność do podjęcia decyzji, niezdecydowanie, niekonsekwencja, strach przed zaangażowaniem się w relację, niedojrzałość w miłości, problemy z usamodzielnieniem się, zależność od rodziców, niedopasowanie seksualne w związku, pochopna decyzja, zazdrość, separacja, rozstanie, niewierność, do związku wmieszał się ktoś trzeci, walka między rozsądkiem a namiętnościami, które mogą okazać się zgubne, silne pokusy i uleganie im.

Klucz do interpretacji

Pozytywnie
Dwoistość ludzkiej natury, rozstaj dróg, konieczność pogodzenia dwóch różnych stanowisk, łączenie przeciwieństw, dwie różne opcje, dylemat, konieczność dokonania wyboru, pokusa, ważna decyzja życiowa, wybór między dwoma osobami, godzenie dwóch prac, praca na dwa etaty, konieczność pogodzenia studiów z pracą, studia na dwóch kierunkach, ustalanie celów i priorytetów, ustalanie wszystkich „za” i „przeciw”, konflikt wewnętrzny, sprzeczne pragnienia i potrzeby, przygotowanie do dorosłego życia, przygotowania do ślubu, przełom w życiu osobistym, namiętność, pożadanie, seks, miłość zmysłowa, chęć zmiany pracy, szkoły, życia, trudności z określeniem się, niepewność, niezdecydowanie, ambiwalentne uczucia, zastanawianie się nad związkiem, czy chcemy go kontynuować czy też odejść, chęć przeżycia nowych doświadczeń, przechodzenie z jednego etapu w drugi, przejście od miłości platonicznej do miłości fizycznej, usamodzielnianie się, kierowanie się sercem zamiast rozumem, wybór między miłością platoniczną a stosunkiem seksualnym, dylemat czy posłuchać głosu serca czy rozumu, trzecia osoba w związku, chęć bycia w nowym związku ale jednoczesny kłopot z pogodzeniem się z nieudanym związkiem z przeszłości, wybór między miłością dawnym związkiem, a nową miłością, wybór między dwoma kierunkami na studiach, wybór miejsca zamieszkania, dylemat czy wyjechać czy zostać, bycie na obczyźnie i tęsknotą za domem, myśli o powrocie.

Negatywnie
Niezdecydowanie, wybór który okazał się niemądry, trudne decyzje wymagające poświęceń, niedopasowanie pod względem charakterów, totalne przeciwieństwa, ambiwalentne uczucia do jednej osoby albo względem pewnych sytuacji, niespełnienie w miłości, trójkąt miłosny, tzw. związek na dwa fronty, dokonanie złego wyboru i przykre konsekwencje, odrzucenie prawdziwej miłości dla romansu, który nas zaślepił, fatalne zauroczenie w niewłaściwej osobie, wewnętrzne sprzeczności, huśtawki emocjonalne, chęć ucieczki z domu, chęć zakończenia związku, nieumiejętność określenia uczuć do partenra, problemy z tożsamością płciową, niestałość w uczuciach, niedojrzałość emocjonalna, niedopasiwanie seksulane, niechęć do podjęcia samodzielnego życia, brak odpowiedzialności za swoje decyzje, zdrada, niewierność, uleganie pokusom, separacja, rozstanie, walka między namiętnością i pokusami, a rozsądkiem, problemy w pracy, nieprzemyślane decyzje mające zły wpływ na życie zawodowe, konieczność znalezienia drugiego źródła utrzymania.

Osoby, jakie może oznaczać karta

 • Człowiek na rozdrożu, który musi dokonać trudnego wyboru
 • Człowiek mający sprzeczne pragnienia i dążenia
 • Człowiek niezdecydowany, nieumiejący podjąć ważnych decyzji, pełen wahań i rozterek wewnętrzny
 • Osoba, w życiu której nastąpił pewien przełom
 • Zakochana w sobie para, która zastanawia się nad zawarciem małżeństwa
 • Młody człowiek, który pragnie się usamodzielnić, ale jednocześnie ma obawy przed opuszczeniem domu
 • Dwie osoby będące w związku, w którym można zauważyć sprzeczność charakterów,
 • Człowiek, który musi wybierać między dwiema osobami,
 • Człowiek nękany pokusami, którym trudno się oprzeć, a które mogą przynieść mu kłopoty albo straty
 • Młoda osoba, która pragnie nowych doświadczeń miłosnych lub seksualnych
 • Ktoś kto zastanawia się nad zmianą pracy, szkoły, miejsca zamieszkania
 • Ktoś kto godzi dwa etaty, dwa kierunki studiów albo mieszka na dwa domy
 • Człowiek mieszkający za granicą, ale silnie tęskniący za ojczyzną
 • Dziecko, które musi wybierać między rodzicami, dziecko które ma dwa domy

Zawody, jakie może oznaczać karta

Praca na dwa etaty, kariera związana ze sztuką, kulturą, pięknem, malarz, poeta, śpiewak, celnik, dyplomata, mediator, prawnik, arbiter, sędzia, rozjemca, osoba pracująca w poradni małżeńskiej,

Miejsca, jakie może oznaczać

Kawiarnia, park, miejsce schadzek ukochanych, granica między dwoma państwami, własne mieszkanie, skrzyżowanie dróg, most, klub, dyskoteka, dom kultury, wystawa sztuki, galeria, restauracja, piękne okolice, koncert muzyczny,

Znaczenie karty Kochankowie

Stoimy w obliczu ważnego wyboru, najczęściej karta Kochankowie dotyczy wyboru związanego ze sprawami miłosnymi, ale nie zawsze tak jest. Jeśli pytamy kart o naszą sytuację finansową, to pojawienie się karty Kochankowie oznacza, że będziemy musieli podjąć ważną decyzję związaną z tą sferą. W przypadku uczuć wybór może dotyczyć wszystkiego, możliwe że musimy zastanowić się czy kontynuować obecny związek czy też z niego zrezygnować, możliwe że musimy dokonać wyboru między dwiem osobami, które darzymy uczuciami i mamy problem z określeniem kto jest bliższy naszemu sercu i na kim nam najbardziej zależy. Karta też może wskazywać na sytuację kiedy zastanawiamy się czy poddać się namiętności i zaspokoić swoje pragnienia cielesne czy też wycofać się i nie pozwolić aby pożądanie wzięło górę nad rozsądkiem. Karta oznacza także różnego rodzaju pokusy, którym trudno się oprzeć. Chcielibyśmy się im poddać ale zastanawiamy się czy uległość wyjdzie nam na dobre. Możliwe, że kusi nas wizja romansu z szefem, zdrada, chęć inicjacji seksualnej, chęć zamieszkania na swoim i odcięcia się od rodziców, może myślimy nad zmianą pracy? Musimy myśleć bardziej rozważnie i rozsądnie. Nie wszystkie decyzje, którymi kieruje przede wszystkim nasze serce wychodzą nam na dobre. Jeśli dokładnie nie przeanalizujemy sytuacji i decyzję podejmiemy pochopnie to niestety, ale konsekwencje mogą być dla nas przykre. Wybierajmy więc ostrożnie i pomyślmy nie tylko ile możemy zyskać ale także o tym ile możemy stracić dokonując pewnych wyborów.

Karta Kochankowie przedstawia także dwoistość ludzkiej natury, sprzeczności charakteru, różne, przeciwstawne sobie pragnienia, chęć bycia człowiekiem niezależnym, wolnym i jednoczesne pragnienie związku z kimś, bycia częścią czyjegoś życia. Ta karta mówi o próbie godzenia sprzecznych pragnień. Musimy zapanować nad swoimi popędami i niektórymi pokusami, jeśli wiemy, że uleganie im nie przynosi nam nic dobrego. Musimy obrać jedną drogę, jeden kierunek i nim podążać, inaczej będziemy czuć się coraz bardziej zagubieni, zdezorientowani i w rezultacie sami nie będziemy wiedzieć czego naprawdę chcemy. Podejmując decyzję musimy kierować się własnym dobrem, ale nie zapominać także o uczuciach i potrzebach innych ludzi. Kochankowie oznacza okres próby naszego charakteru, związku, miłości. Niedługo znajdziemy się w sytuacji, w której trzeba będzie wreszcie na coś się zdecydować i być konsekwentnym. Kochankowie to także wybór między znanym a nieznanym, pojawienie się karty w rozkładzie sugeruje czasem, że istnieje jakaś inna opcja, inne rozwiązanie sytuacji, czyli do problemu należy podejść w inny sposób niż my to robimy.

Niekiedy karta symbolizuje związek, w którym przeciwieństwa mocno się przyciągają, czasem karta oznacza trójkąty uczuciowe, bywa też że symbolizuje dwoje zakochanym w sobie osób, które zastanawiają się czy to odpowiedni moment na poważne decyzje na temat małżeństwa, czy też należy jeszcze z tym poczekać, że to nie pora na tak ważny krok.

Karta oznacza też przełom w życiu człowieka, rozstaj dróg, chęć odejścia w dorosłe życie. Symbolizuje nowy okres w młodzieńczym życiu, czas zdobywania nowych doświadczeń miłosnych, przekładając to na sferę materialną może oznaczać usamodzielnienie się od rodziców poprzez rozpoczęcie kariery zawodowej, chęć zarabiania na siebie, uniezależnienie finansowe. W negatywnym aspekcie karta może oznaczać brak równowago życiowej, niestałość uczuciową, niewierność, skłonność do ulegania pokusom, trzecią osobę w związku, trudny związek miłosny, niedopasowanie charakterów, niedopasowanie seksualne, dwulicowość, obłuda, to także trudności w pracy, chęć zmian w życiu zawodowym, konieczność pracy na dwóch etatach, gdyż nie możemy wyżyć tylko z jednej pensji, to także niepowodzenia w sprawach finansowych.

Pozostałe Arkana Wielkie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *