IX Eremita, Pustelnik (tarot)

Karta może przedstawiać następujące osoby

Starsza osoba, przewodnik duchowy, emeryta, samotnik, osoba, która ma bardzo refleksyjną duszę, ktoś pogrążony w smutku, odczuwający osamotnienie, osoba mądra, doświadczona, chłodna emocjonalnie, powściągliwa. Karta może również wskazywać na osobę, która bardzo dba o rozwój duchowy, mistyka, włóczęgę, także na kogoś, kto jest w tej chwili pogrążony w zadumie nad swoim wnętrzem, izoluje się, by przemyśleć pewne sprawy.

Karta w pozycji normalnej

Mądrość, doświadczenie, spokój, izolacja, zagłębianie się w sprawy duchowe, skupianie się na swoim wnętrzu, zaduma nad życiem, refleksyjność. Karta oznacza czas na poszukiwanie prawdy o sobie, dystans do przyziemnych spraw, cierpliwość, ostrożność, wycofanie się z aktywnego życia. Ponadto karta może oznaczać pomoc starszej, mądrzejszej i doświadczonej osoby, zwracanie się o poradę do takiej osoby lub obcowanie z kimś takim. Pustelnik może również oznaczać czas na zgłębianie wiedzy, poszukiwanie odpowiedzi na pewne pytania, potrzeba bycia samemu, konieczność czekania na rozwój spraw,   brak pośpiechu.

Karta w negacji może oznaczać

Zastój, marazm, opóźnienie, izolacja, przygnębienie, narzucanie sobie surowej dyscypliny, życie pełne wyrzeczeń, zgorzkniałość, niezadowolenie, oschłość, brak zaufania, podejrzliwość, przesadna ostrożność. Uczucie osamotnienia, porzucenia, oddalanie się od partnera, jeśli jest się w związku, zamykanie się w sobie, brak otwartości na innych ludzi, niepowodzenia w sferze materialnej, zawodowej. W sprawach zdrowotnych może oznaczać dolegliwości związane z wiekiem, lub długotrwałą chorobę.

Klucz do interpretacji

Pozytywnie
Mądrość, spokój, wyciszenie, rozwój duchowy, samotność, izolacja, wycofanie, czerpanie nauki z doświadczeń przeszłości, poszukiwanie prawdy, refleksyjność, cierpliwość, precyzja, powolność, starość, ostrożność, skromność, prostota, asceza, upór, rozwaga, przezorność, spokój, zaduma, cisza, przejście na emeryturę, zgłębianie wiedzy, praca na samodzielnym stanowisku, milczenie, takt, dyskrecja, dystans do spraw codziennych, poszukiwanie wyższych wartości, zrozumienie, porzucenie dotychczasowego życia na rzecz bardziej skromnego, spokojniejszego, wyprawa w głąb własnej duszy, porada od osoby doświadczonej, mądrej, pilność, perfekcjonizm, poświęcanie się dla kogoś lub czegoś, wyrzekanie się pewnych rzeczy, poszukiwanie swojego miejsca w świecie.

Negatywnie
Surowość, dogmatyzm, skąpstwo, oziębłość, smutek, poczucie osamotnienia, długotrwała izolacja, sceptycyzm, krytycyzm, ubóstwo, trudna sytuacja życiowa, długotrwałe zmagania z chorobą, brak radości życia, brak spontaniczności, spięcie, frustracja, niezadowolenie z życia, narzekanie, zamartwianie się, bycie więźniem negatywnego myślenia, niepowodzenie w miłości lub w pracy, oschłość, nieufność, przesadna ostrożność, brak inicjatywy, bierność, apatia, opieszałość, nieumiejętność wykorzystania szans jakie daje życie.

Osoby, jakie może oznaczać karta

 • Starsza osoba, bardziej od nas doświadczona
 • Osoba mądre, nieustannie rozwijająca swoją wiedzę
 • Osoba, która przeszła na emeryturę
 • Ktoś kto pracuje na samodzielnym stanowisku
 • Osoba będąca przez dłuższy czas na bezrobociu
 • Ktoś o naturze melancholijnej, skryty, ostrożny, powolny
 • Ktoś kto poszukuje prawdy o sobie i życiu, ktoś zajmujący się duchowym rozwojem
 • Człowiek mający naturę samotnika
 • Osoba, która wycofała się z aktywnego życia, teraz zajmuje się przede wszystkim rozwojem wewnętrznym,
 • Ktoś kto zgłębia wiedzę albo poszukuje wyższych wartości w życiu
 • Osoba zgorzkniała, uparta i surowa

Zawody, jakie oznacza karta

Praca na samodzielnym stanowisku, zakonnik, ksiądz, filozof, teolog, nauczyciel, psycholog, przewodnik, chirurg, detektyw, sędzia, archiwista, historyk, pisarz, archeolog, osoba pracująca z antykami, kulturoznawca, ktoś z bogatym doświadczeniem zawodowym, starszy księgowy, matematyk, fizyk.

Znacznie karty Eremita

Nadeszła pora na wyciszenie wewnętrzne i poszukiwanie prawdy o sobie i o życiu. Pustelnik, inaczej zwany Eremitą oznacza czas skupienia i koncentracji. W najbliższym czasie nasze życie trochę zwolni tempo, a poszukiwanie sensu i spokoju ducha stanie się w tym czasie niezwykle istotne. Pewne okoliczności zmuszą nas do refleksji, zastanowienia się nad sobą i wyznaczenia prawdziwych wartości w życiu. Karta ta jest przeciwieństwem aktywnego życia i czerpania z niego pełnymi garściami. Nie licz więc w najbliższym czasie na intensywne życie towarzyskie, oszałamiające sukcesy w pracy czy gorące romanse.

Pustelnik to symbol chwilowej lub długotrwałej samotności, zamknięcia się w sobie i rozmyślania nad życiem. Taką izolację i koncentrację na swoim wnętrzu wymuszą pewne okoliczności albo sami wycofamy się z aktywnego życia na rzecz spokojniejszego tempa i życia według nowych zasad oznaczających więcej skromności i pokory. Być może nasze dotychczasowe życie nie dawało nam satysfakcji i zadowolenia dlatego pragniemy zmienić nasze postępowanie aby móc żyć z czystym sumieniem, spokojem ducha i rozwijać się stale zgłębiając wiedzę na temat życia. Niekiedy karta oznacza bardzo poważne podejście do sprawy, o którą pytamy, rozważanie wszystkich za i przeciw a także ostrożność. Jako karta porada Pustelnik może sugerować żebyśmy mocniej zgłębili temat i zachowali większą ostrożność. Prawda nie jest wcale taka oczywista, dotarcie do niej zajmie nam trochę czasu. Karta wskazuje także na potrzebę cierpliwości i powolnego działania. Nie róbmy nic pochopnie, wyciszmy się trochę i podejmujmy decyzję samodzielnie albo skorzystajmy z rad osoby bardziej doświadczonej i mądrej. Karta może oznaczać samotność, również tę z wyboru. Jeśli nie jesteśmy z kimś związani to nie zanosi się aby w najbliższym czasie się to zmieniło, musimy uzbroić się w cierpliwość. Dla osób samotnych karta ta może oznaczać tymczasową separację albo rozłąkę na dłużej. Pustelnik nie mówi o dosłownym odejściu od partnera ale daje do zrozumienia, że będziemy w jakiś sposób odizolowani od najbliższej osoby, karta może też oznaczać podążanie różnymi drogami w życiu. Niekiedy karta oznacza tzw. ciche dni w związku a także oddalenie uczuciowe jeśli sąsiednie karty to również potwierdzą. Karta oznacza także ostrożność w miłości, nieufność wobec płci przeciwnej, lęk przed odrzuceniem, nieumiejętność bycia w związku.

Czasami karta oznacza, że nie jesteśmy jeszcze gotowi aby wyjść z naszej skorupki, która chroni nas przed światem. Karta oznacza, że potrzeba nam czasu aby kochać i uczynić z kogoś część naszego życia. Niekiedy karta symbolizuje też długotrwałe związki, takie które trwają już od wielu lat, a partnerzy wiedzą o sobie niemal wszystko. Jednak najczęściej Pustelnik nie jest pozytywną kartą jeśli chodzi o sprawy miłosne. Niestety karta ta częściej mówi o izolacji, poczuciu odrzucenia, niezrozumieniu i ostrożności w miłości. To oznacza, że nie jesteśmy jeszcze na coś gotowi, że wciąż czekamy i szukamy swojego szczęścia i miejsca na ziemi.

W negatywnym aspekcie pojawienie się karty oznacza niepowodzenia w miłości, odejście od partnera i życie w pojedynkę, oziębłość emocjonalną, brak miłości i czułości w związku, zamykanie się w sobie, brak zaufania do partnera i podejrzliwość. W sprawach zawodowych Pustelnik nie wróży niestety wspaniałej kariery w najbliższym czasie ani zdobywania bogactwa. Karta ta może oznaczać pracę indywidualną albo długoterminową. Niekiedy oznacza bogate doświadczenie zawodowe, ale często też oznacza bycie na bezrobociu, przyjrzyjmy się kartom sąsiadującym, aby rozjaśnić sytuację. Karta może oznaczać wymóg większej pilności, skrupulatności i precyzji w pracy. Jeśli pragniemy rozpocząć pewne nowe przedsięwzięcia to pojawienie się Pustelnika w rozkładzie sugeruje większą ostrożność przy podejmowaniu decyzji. Pustelnik to okres skupiania się na swoim wnętrzu a nie zbijania interesów i podpisywania intratnych umów. Przy podejmowaniu ważnych decyzji lepiej zachować przezorność i dwa razy się zastanowić Kieruj się rozwagą, myśl obiektywnie, nieprzemyślane kroki mogą Ci przynieść rozczarowanie i straty. W najbliższym czasie nie przeprowadzaj żadnych ważnych zmian w swoim życiu, odpocznij, wycisz się, pobądź chwilę w samotności, ale nie izoluj się zupełnie od ludzi nawet jeśli masz dosyć wszelkiego towarzystwa. Pustelnik oznacza okres kiedy możemy przed wszystkim liczyć na siebie, ale nie unikajmy wyjścia do ludzi. Na większe sukcesy i szczęście w miłości przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, jedyna rada to uzbroić się w cierpliwość i spokojnie czekać na lepszy okres. Karta może także oznaczać, że nadszedł czas uporządkowania starych spraw, do przeszłości należy nabrać dystansu i skupić się na tym, co jest teraz. Pogódź się z tym co już było, zastanów się co możesz zrobić dziś i jak to wpłynie na Twoją przyszłość. Wyciągaj dobre lekcje z przeszłości zamiast ciągle roztrząsać i analizować bez końca stare porażki i błędy. Odrobina dystansu do życia i optymizmu nie zaszkodzi.

Pozostałe Arkana Wielkie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *