X Koło fortuny (tarot)

Znaczenie ogólne

Zapowiedź zmian, początek nowego etapu, nagłe, niespodziewane wydarzenia, przeznaczenie, nowy cykl, może również oznaczać nowe możliwości, szanse do wykorzystania, okazje życiowe, które trzeba wykorzystać. Ponadto nieoczekiwany obrót spraw, nowe doświadczenia, wydarzenia, które zmienią bieg sprawy. Coś zostało wprawione w ruch, niedługo okaże się jakie będą efekty.

Karta w pozycji odwróconej

Trudności, przeszkody w realizacji celów, nagłe, niespodziewane wydarzenia, które pokrzyżują plany, coś nad czym nie będzie można zapanować, strata, niewykorzystana szansa, niestałość, niestabilność, utrata kontroli nad pewną sytuacją. Może również symbolizować chaos w życiu, bezmyślność w postępowaniu, niepowodzenia w finansach, lub wzloty i upadki, zyski i straty.

Klucz do interpretacji

Pozytywnie
Proces przemian, nowy cykl w życiu, odmiana życia, powodzenie, szczęście, wygrana, zysk, wir wydarzeń, zmienność sytuacji, okres wzlotów i upadków, przeznaczenie na które nie mamy wpływu, zmiany, którym należy się poddać, nowe możliwości i okazje, gra, loteria, szansa na wygraną, zmiana kierunku, kursu, postęp, szybko następujące wydarzenia, ciąg niespodziewanych wydarzeń, przystosowanie do zmian, powtarzalność, okazja do wzrostu finansowego, poprawa w dziedzinach życia o które pytamy, rozpoczęcie wszystkiego od nowa, nowe znajomości, okres aktywności, niespodzianki, ruch, działanie, silne zaangażowanie w sprawę, o którą pytamy, korzystny obrót losu, wyjście z sytuacji, znalezienie rozwiązania, harmonia, entuzjazm, nowe doświadczenia, realizacja planów, sukces w zasięgu ręki, szczęśliwy okres w miłości, egzamin zdany dzięki szczęściu, szczęśliwy zbieg okoliczności, koło ratunkowe.
Negatywnie
straty, klęska, porażka, przegrana, zwątpienie, rezygnacja, niekorzystna zmiana losu, pogorszenie w dziedzinie o którą pytamy, odwrócenie losu, pech, okres „pod wozem”, odmowa, konflikt, trudności, chwiejność emocjonalna, utrata panowania nad sobą, hazard, chaos w życiu, wplątywanie się w trudne sytuacje, bezmyślność, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym (szczególnie w korespondencji z kartą Rydwan), nieszczęśliwy zbieg okoliczności.

Osoby, jakie może oznaczać karta

 • Ktoś kto w swoim życiu dozna szczęśliwych przemian, osoba która rozpoczyna nowy etap w życiu
 • Osoba, której po okresie niepowodzeń wreszcie zaczęło się układać, zła passa odwróciła się
 • Człowiek, który przeżywa okres szczęścia w życiu, człowiek spełniony, który korzysta ze wspaniałych okazji, jakie daje mu los, ktoś kto korzysta z życia
 • Osoba aktywna, energiczna, stale czymś zajęta, ktoś zaangażowany w to co robi, pełen entuzjazmu i z pozytywnym podejściem
 • Ktoś kto przeżywa w życiu mnóstwo ekscytujących przygód albo kto nagle zaczął żyć pełną parą gdyż przytrafiły mu się nowe, ciekawe okazji i możliwości z których korzysta
 • Człowiek, który osiągnął sukces albo wygrał na loterii
 • Człowiek zmienny, kapryśny, niezdecydowany, ciągle zmieniający zdanie
 • Osoba uzależniona od hazardu
 • Człowiek uwikłany w trudne sytuacje, najczęściej ze swojej winy, który ciągle popada w tarapaty
 • Osoba przypadkowa, która pomoże nam w pewnej sytuacji albo będzie miała znaczenie w pewnej ważnej dla nas sprawie
 • Osoba niestała w uczuciach, często zmieniająca obiekt zainteresowań, niestałość może także dotyczyć poglądów, zasad itd.

Zawody, jakie może oznaczać karta

Makler, człowiek grający na giełdzie, zegarmistrz, mechanik, złota rączka, krupier, kierowca, osoba za sterem, biznesmen prowadzący interesy, tancerz, osoba zajmująca się inwestycjami, ubezpieczeniami, finansami, osoba pracująca w kasynie, dj rozkręcający imprezę, ratownik.

Miejsca, jakie może oznaczać karta

kasyno, zakład napraw, warsztat samochodowy, ośrodek strzelecki, giełda, ubezpieczalnia, karuzela, wesołe miasteczko, klub muzyczny, dyskoteka, sala rozpraw, dom weselny.

Znaczenie karty koło fortuny

Kiedy wśród rozkładanych kart pojawi się Koło Fortuny to znak, że w naszym życiu zachodzą zmiany. Rozpoczyna się nowy etap, dokonuje się ważny dla nas przełom. Pozytywnie ułożona w rozkładzie karta oznacza, że los szykuje nam szczęśliwe okoliczności i powodzenie w sprawach, o które pytamy albo i w całym życiu. Koło Fortuny mówi o tym, że wszystko co dzieje się w naszym życiu podlega prawu cyklicznych zmian. Koło się obraca, raz dając nam szczęście, powodzenie, nowe okazje i możliwości, innym razem przynosi straty, porażki, cierpienie i rozpacz, ale takie właśnie jest życie, czasami nieprzewidywalne i pełne zmian, za którymi nieraz ciężko nadążyć. Obecność karty oznacza jednak, że poddanie się zmianom jest konieczne, czy tego chcemy czy nie, gdyż w ostatecznym rozrachunku zmiany będą dla nas dobre i zaowocują w korzystny dla nas sposób. Karta mówi o przemijaniu, powtarzalności, przeznaczeniu i o tym, że znajdujemy się „raz na wozie, raz pod wozem”. Na niektóre wydarzenia nie mamy wpływu i nawet bardzo się starając nie uda nam się zapobiec pewnym porażkom i przykrym sytuacjom i musimy się z tym faktem pogodzić. W pozytywnym znaczeniu Koło Fortuny oznacza pomyślną odmianę losu, spełnienie, szansę na wygraną, okres prosperity, to znak, że wprawiliśmy coś w ruch i teraz powinniśmy spokojnie czekać na pozytywny rezultat naszych działań. W ten sposób wchodzimy w nowy etap, który przyniesie nam nowe doświadczenia, niespodzianki, wzloty ale i upadki. Jednak w pozytywnym położeniu możemy się spodziewać więcej szczęścia i pomyślności niż niepowodzenia. Koło Fortuny oznacza szczęśliwe, często zaskakujące rozwiązanie sprawy, postęp, ruch, przyspieszenie rozwoju wypadków, ciekawe, dobre wiadomości, niespodziewane wieści, to także wszelkie niespodzianki, które nas zaskoczą w pozytywny sposób. Niekiedy pojawienie się karty oznacza korzystny i zaskakujący dla nas zwrot wydarzeń, który w cudowny sposób odmieni nasze życie. Odmiana może wiązać się ze wspaniałą propozycją pracy, której się nie spodziewaliśmy albo z nowym romansem, który przerodzi się w cudowne uczucie, które sprawi, że odżyjemy na nowo. Koło Fortuny to też różne okazje, możliwości z których należy skorzystać gdyż przyniosą nam radość albo sukces. Niekiedy karta oznacza, że czeka nas intensywny okres obfitujący w liczne wydarzenia i przygody, czasami karta oznacza więcej obowiązków i pilnych rzeczy do załatwienia, ale będą to sprawy z którymi poradzimy sobie doskonale i prawdopodobnie jeszcze na tym zyskamy, gdyż Koło Fortuny obiecuje korzyści, zysk, zmianę na lepsze.

Niekiedy karta może oznaczać miłość, która jest Ci przeznaczona, zwróć uwagę czy w rozkładzie obok karty Koła Fortuny nie pojawiły się Arkana Wielkie takie jak Gwiazda albo Słońce. Moc tej karty zwiększa się w połączeniu z innymi pozytywnymi kartami, w takiej sytuacji możemy liczyć na duże szczęście i pomyślność. Jednak zdarza się, że Koło Fortuny mówi o sprawach prozaicznych, codziennych ale takich, które poprawią nam samopoczucie i sprawią nam radość albo też przyniosą ulgę.

Pozytywnie akcentowana karta oznacza też korzystne albo łagodne wyroki sądowe, pozytywne decyzje z urzędu, dobrze zdany egzamin, otrzymanie propozycji pracy albo podpisanie korzystnych umów. Niekiedy karta wskazuje, że osoba pytająca została uwikłana w ciekawe wydarzenia i właśnie przeżywa intensywny okres w swoim życiu, pełen przygód i doznań, których często wcześniej nie miała okazji doświadczać. W miłości karta wróży powodzenie, nowe szaleńcze zakochanie, odrodzenie uczuć, powrót partnera, zaangażowanie w związek, oczyszczenie niemiłej atmosfery, wyjście z kryzysu. Negatywnie akcentowana karta oznacza straty, kryzysy, niekorzystny obrót spraw i przegraną. To do czego dążyliśmy nie udało się, odczuwamy smak porażki i narzekamy na zły los. Możemy się też spodziewać zmiennego losu i wielu dobrych i niekorzystnych dla nas wydarzeń w krótkim czasie, tak jakby szczęście przeplatało się z nieszczęściem. Możemy czuć się zdezorientowani i zagubieni, ale taki właśnie jest los, bywa łaskawy ale i kapryśny.

W negatywnym położeniu karta może także oznaczać stracenie panowania nad sytuację, bezmyślność i wpędzenie siebie w kłopoty. W rezultacie Twoje życie wygląda chaotycznie a Ty sam nie wiesz dokąd naprawdę zmierzasz, a za wszystkie niepowodzenia obarczasz zły los. Koło Fortuny owszem mówi o tym, że wyniku pewnych sytuacji jesteśmy bezradni i nie możemy nic zrobić aby zapobiec pewnym wydarzeniom, ale karta przypomina także o tym, że to Ty tworzysz swoje życie i nadajesz mu kształt a do zmian nawet jeśli są bolesne trzeba się przystosować i próbować żyć dalej, czasami nawet złe chwile zaczynają się prostować i los znów jest nam przychylny. Bądźmy cierpliwi i korzystajmy z dobrych okazji. Jeśli wokół kart Koło Fortuny pojawia się negatywne kart to będzie to rada, aby nie podejmować ryzykownych decyzji, gdyż straty mogą być całkiem realne jeśli podejmiemy nieprzemyślane kroki.

Pozostałe Arkana Wielkie

3 komentarzy w artykule “X Koło fortuny (tarot)”

 1. Alia pisze:

  10 kielichów + As kielichów + Koło fortuny tak mi się ułozyły karty na zadane pytanie: Co mnie jeszcze spotka z jego strony. I jak to pojąć kochani Mistrzowie Tarota?

 2. Alia pisze:

  I znowu mam koło fortuny w układzie o uczuciu: 3 denary + Koło fortuny + słońce. Dla mnie laika te karty mówią o nowej miłosci z przeznaczenia. Czy to prawda?

 3. Lila pisze:

  Rozłożyłam karty z pytaniem czy mój on/off związek z moją chyba bratnią duszą jest definitywnie zakończony .. dodam ze od 2 lat nie mamy kontaktu. Jako końcowy wynik wyszła karta koło fortuny. Na to wyglada ze nad tym panują siły wyższe ? I nie mam na to wpływu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *